Znajdź nas na

FAKTY

Kolejne środki na zabytki w powiecie ostrowieckim!

Rozstrzygnięty został kolejny konkurs ofert w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Druga edycja przyniosła korzystne rozstrzygnięcia dla obiektów znajdujących się na terenie powiatu ostrowieckiego. Prace konserwatorsko, renowacyjne i modernizacyjne przejdą m.in. park przy Pałacu Wielopolskich w Częstocicach, kościół w Kunowie, kościół w Ćmielowie, kościół i kapliczka w Bałtowie oraz Ostrowiecki Browar Kultury w Ostrowcu Św.

Grafika: naOSTRO.info Zdjęcia: Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info, Tadeusz Krawętkowski/Centrum Krajoznawczo-Historyczne imienia profesora Mieczysława Radwana w Ostrowcu Św. oraz Jan Grudniewski Archiwum Prywatne

Podczas czwartkowej (28 września) konferencji prasowej, zorganizowanej przy Pałacu Wielopolskich w Częstocicach, Andrzej Kryj, Poseł na Sejm RP przekazał symboliczne promesy na inwestycje, jakie realizowane będą na terenie powiatu ostrowieckiego w ramach  Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.

– Promesy, które stanowią taki dowód, iż te środki trafią do Ostrowca Świętokrzyskiego, do powiatu, do poszczególnych gmin. Wszyscy wiemy jak ważna jest troska o zabytki. Wszyscy wiemy, że zabytki to część naszego dziedzictwa narodowego. Zawsze słyszymy o tym, że trzeba o te zabytki dbać, że trzeba je wspierać. Polski Ład Zabytki służy temu, aby wesprzeć  samorządy w  tym, aby mogły o te zabytki właściwie zadbać – mówił Andrzej Kryj przypominając, że podczas poprzedniej edycji programu środki finansowe trafiły do gminy Kunów – na remont dworku w Chocimowie, ) do gminy Bałtów – na remont kościołów w Bałtowie i Pętkowicach, do gminy Ćmielów – na remont kościoła w Rudzie Kościelne, wybudowanie tarasu w Podgrodziu i remont pomnika na ćmielowskim Rynku,  do Powiatu Ostrowieckiego –  na dwa kościoły w Ostrowcu Św., a także do gminy Waśniów, na prace remontowe i konserwatorskie w czterech kościołach na terenie gminy.

Kościół w Denkowie
fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

– Do powiatu, do gmin popłyną kolejne środki. Będą to środki niemałe, środki, które pozwolą choćby na to, żeby w muzeum w Częstocicach przeprowadzić prace renowacyjne na terenie parku, przy budynku pięknego Pałacu Wielopolskich – tłumaczył poseł.

Jarosław Rusiecki, Senator RP podkreślał, że bardzo ważne są drogi, na które rząd przekazuje do gmin i powiatów środki finansowe na modernizację systemu komunikacyjnego. Potrzebne są również środki na szpitale. Senator przypomniał, że ostatnio na zakup mammografu do  Wielospecjalistycznego Szpitala w Ostrowcu Św. trafiło 800 000 zł z rezerwy budżetu państwa.

– Są kierowane środki na pomoc społeczną, zabezpieczenie społeczne, ale niezwykle istotnym i ważnym elementem krajobrazu, ale też i naszej przeszłości, są zabytki. Stąd też w ramach rządowego Programu „Polski Ład” narodził się program skierowany na ochronę i konserwację zabytków – tłumaczył senator. 

Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa podczas uroczystego otwarcia porcelanowego rynku
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dodał, że druga edycja rządowego programu zamyka się w kwocie 1 mld  820 mln zł. Pokaźna część tych środków trafiła do województwa świętokrzyskiego (ponad 75 mln zł) , które pozwolą pracować nad odnową, konserwacją, zadbaniem o ponad 150 obiektów. Środki w wysokości ponad 7 mln zł trafiły także do powiatu i gmin z terenu powiatu ostrowieckiego.

I tak 3 420 200 zł na prace służące ekspozycji zabytkowego układu parkowego przy Pałacu Wielopolskich w Ostrowcu Św. oraz 490 000 zł na remont konserwatorski organów w kościele pod wezwaniem Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika w Denkowie.

Wnętrze kościoła pod wezwanie Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Ćmielowie.
23 sierpnia 2020 r.
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Po pierwszej edycji programu był pewien niedosyt, choć osobiście cieszę się, że takie dofinansowanie otrzymał mały kościółek przy rondzie, bo to moja parafia. Ale przede wszystkim „walczyliśmy” o park w Częstocicach. Jak państwo wiecie zakończyliśmy duży projekt Krzemionki Muzeum o wartości 16 500 000 zł, gdzie powiat dołożył ok. 9 mln do  tych remontów i inwestycji, a więc był to olbrzymi wysiłek. Natomiast został park. Park jak państwo widzicie z tego czeku jest  bardzo kosztowny, bo on się zakończy się gdzieś w granicach około 4 mln zł, ale to już będzie ukoronowanie – mówiła Marzena Dębniak, starosta ostrowiecki.   

Ostrowiecki Browar Kultury, gdzie swoje siedziby mają MCK, BWA i MBP.
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Ostrowiec Św. w pierwszej edycji środków nie otrzymał. W drugiej, do miasta nad Kamienną trafi 1 300 000 zł na adaptację części podpiwniczenia zabytkowego budynku stanowiącego siedzibę instytucji kultury przy ulicy Siennieńskiej 54 w Ostrowcu Św. 

Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów podczas konferencji prasowej dotyczącej pierwszej edycji Rządowego Program Odbudowy Zabytków
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Środki wykorzystamy na coś, co planujemy już od dwóch lat. Mamy nie zaadaptowane podpiwniczenie Ostrowieckiego Browaru Kultury (OBK). Chcemy tam przygotować pomieszczenia przede wszystkim dla dzieci i młodzieży, naszych młodych mieszkańców, pod scenę teatralną, scenę taneczną razem z zapleczem. Jesteśmy przygotowani. Pełna dokumentacja razem z pozwoleniem na budowę jest już gotowa – tłumaczył Dominik Smoliński, naczelnik Wydziału Planowania i Rozwoju w Urzędzie Miasta w Ostrowcu Św. Dodał, że w ciągu półtora roku powinna zakończyć się kompletna przebudowa OBK.   

Gmina Bałtów otrzymała 30 000 zł na odnowienie konserwatorskie kapliczki Świętego Jana Nepomucena, a także 270 000 zł na remont konserwatorski wnętrza kościoła pod wezwaniem Matki Bożej Bolesnej w Bałtowie.   

Wnętrze Kościoła Matki Bożej Bolesnej w Bałtowie
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

–   Te 270 000 zł to jest kolejna transza na kościół pod wezwaniem Matki Bożej Bolesnej w Bałtowie. To parafia, która swoim zasięgiem obejmuje nie tylko gminę Bałtów, ale również i część gminy Bodzechów. Te środki, które odrestaurują naszą najpiękniejszą perełkę w postaci światyni będa służyć nie tylko mieszkańcom gminy Bałtów, ale również gminy  Bodzechów i turystom – podkreślał Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów. 

Do gminy Ćmielów z kolei trafią 392 000 zł na renowację kościoła w Ćmielowie. 

– Dziedzictwo kulturowe i historyczne, to przede wszystkim dziedzictwo mieszkańców. Po tym jak parafia w Rudzie Kościelnej otrzymała 500 000 zł, w ślad za tym złożony wniosek na 392 000 zł przy niewielkim wkładzie własnym rzędu 2 proc. na kościół w Ćmielowie. Rządowy Program Odbudowy Zabytków, to program szyty na miarę możliwości mieszkańców – mówiła Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa. Dodała że poprzez dwie parafie będzie można mówić o zrównoważonym rozwoju. Program jest elastyczny. Można przeznaczyć go na takie zadania, które są niezbędne do zrealizowania.

Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie podczas konferencji prasowej poświęconej pierwszej edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Gmina Kunów pozyskała z kolej 400 000 zł na remont dachu kościoła parafialnego pod wezwaniem Świętego Władysława w Kunowie.

–  Żeby otrzymywać dofinansowanie trzeba być przygotowanym. Niestety przez długie lata nasz kunowski kościół nie miał uregulowanej własności. Udało się tego dokonać m.in. dzięki temu, że powstało Stowarzyszenie na rzecz renowacji kościoła i zabytków w Kunowie. Kwota, którą teraz otrzymujemy jest dość pokaźna, ale będą potrzebne dziesiątki milionów na odrestaurowanie całego kościoła, a także dzwonnicy. Jest to konieczne, aby ten kościół prezentował się godnie. Kiedyś historyczne freski we wnętrzu świątyni zostały zamalowane i zniszczone. Przed nami dużo pracy, aby przywrócić blask tego miejsca – mówił Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie.

Lech Łodej przy kościele pod wezwaniem Świętego Władysława w Kunowie
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this