Znajdź nas na

FAKTY

Drogami w nowym standardzie przez gminę Bałtów!

Gmina Bałtów wciąż udowadnia, że awans w jednym z najnowszych rankingów Pisma Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” nie był przypadkowy. Tylko w ostatnim czasie do użytku oddano trzy drogi w nowym standardzie na odcinkach: Bałtów – Sienno, Antoniów i Okół (Zapusta). Ich łączna długość to ponad 5 km. – Tam, gdzie jest zgoda widać ile można uzyskać inwestycji i ile udało się nam zrealizować – mówi Henryk Cichocki, przewodniczący Rady Gminy w Bałtowie.

Od lewej: Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów, Agata Wojtyszek, Poseł na Sejm RP i Henryk Cichocki, radny Rady Gminy w Bałtowie na jednej z oddanych do użytku dróg (Okół – Zapusta) fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

W gminie Bałtów systematycznie powiększa się sieć dróg. Tylko w ostatnich kilku tygodniach do użytku oddano ponad 5 km kolejnych odcinków. Jednym z nich był ponad 3 kilometrowy odcinek relacji Bałtów – Sienno. Wartość inwestycji to 1 595 903 zł. Gmina Bałtów dołożyła do niej 5 proc. ze swojego budżetu, czyli ok. 30 000 zł. Odcinek wykonany został z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych „Polski Ład”.  

– Dziękuję państwu parlamentarzystom za to, że taki program funkcjonuje i stwarza możliwości inwestowania w gminach takich jak Bałtów. Droga, na której się znajdujemy, to droga historyczna, przedwojenna, którą uczęszczało wielu mieszkańców. Była to droga szutrowa, utwardzana kruszywem. Trzeba było ją co roku naprawiać i remontować. Obecnie mamy już nawierzchnię asfaltową, o szerokości na jaką pozwalał nam pas drogowy. Mieszkańcy gminy Bałtów mogą już przejeżdżać w komfortowych warunkach do sąsiednich gmin: Sienno i Bodzechów. Gdyby nie „Polski Ład” nie wykonalibyśmy tej inwestycji, ponieważ nie kwalifikowała się do żadnych innych programów – mówił Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów.   

Agata Wojtyszek, Poseł na Sejm RP tłumaczyła, że to wielka radość, gdy można spełniać marzenia mieszkańców.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– A te marzenia wynikają z podstawowych potrzeb tych mieszkańców. Dlatego gratuluję najpierw panu sołtysowi, potem panu radnemu za to, że dzięki tej dobrej współpracy z panem wójtem, a pana wójta z parlamentarzystami, dajemy możliwość realizacji tych marzeń i tych potrzeb. Polski Ład to program, który przygotowany był na miarę potrzeb każdej gminy – tłumaczyła Agata Wojtyszek.

Andrzej Kryj, Poseł na Sejm RP pogratulował samorządowi gminy Bałtów znakomitego klimatu współpracy pomiędzy gminą, a mieszkańcami, który sprawił, że dostrzegane są potrzeby wszystkich mieszkańców, bez względu na to w jakim miejscu gminy zamieszkują.

– Myślę, że ta kolejna oddana do użytku droga pokazuje, iż o ile my w Polsce mówimy o  polityce zrównoważonego rozwoju w kraju, to pan wójt realizuje tę koncepcję zrównoważonego rozwoju w gminie – mówił poseł.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Jarosław Rusiecki, Senator RP podkreślał, że „Polski Ład” to kolejne wsparcie państwa dla wysiłków podejmowanych przez samorząd. 

– Jesteśmy w takiej części województwa świętokrzyskiego, która graniczy z województwem mazowieckim, gdzie ludzie żyją przede wszystkim z roli. Dojazd do ich miejsca pracy poprzez taką drogę jest spełnieniem podstawowych zadań i temu właśnie służył rządowy program „Polski Ład”, aby dawać możliwości rozwojowe w każdym obszarze: gospodarczym, komunikacyjnym, społecznym i ten cel został zrealizowany – mówił senator.

Oddanych zostało w sumie 14 odcinków dróg. W tej kadencji samorządu uzyskała skok cywilizacyjny w kanalizacji, wodociągowej, rozbudowa oczyszczalni ścieków, jak i inwestycje drogowe. Planujemy się nadal rozwijać.   

W imieniu mieszkańców za nową drogę dziękował Jarosław Chodała, radny Rady Gminy Bałtów. 

–  Nigdy tu nie było takiej jakości drogi, zawsze był problem z dojazdem, wielkie doły, nie raz zdarzało się zniszczenie sprzętu rolniczego. Ta droga łączy naszą gminę z gminą Bodzechów. Jest to ciąg komunikacyjny, który łączy także do tej pory zapomnianych dwóch mieszkańców. Dwa gospodarstwa znajdują się w odległości ok. 3 km. Dotychczas  aby dojechać do Urzędu Gminy w Bałtowie musieli jechać przez gminę Sienno – wyjaśniał Jarosław Chodała.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Henry Cichocki,przewodniczący Rady Gminy w Bałtowie dziękował natomiast wszystkim radnym za zgodność. 

– Tam, gdzie jest zgoda widać ile można uzyskać inwestycji i ile udało się nam zrealizować. Gdyby nie było zgody w radzie i przeszkadzanie wójtowi,  jak na początku jego kadencji kadencji, na pewno by tych dróg nie było, nie mielibyśmy co otwierać, nie mielibyśmy się czym chwalić. Wtedy wszystko negowano. Dziś realizujemy inwestycje – tłumaczył Henryk Cichocki. 

Droga w Antoniowie

W ramach Polskiego Ładu przebudowany został również 400-metrowy odcinek drogi w Antoniowie. Jak tłumaczył Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów, aby było to możliwe, w poprzednich latach gmina zakupiła grunt, w tej kadencji uregulowany został natomiast stan formalno-prawny. O realizację inwestycji wnioskował radny i sołtys Antoniowa – Henryk Cichocki.  

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Planowana jest kontynuacja tej drogi, po to, aby połączyć Antoniów Duży z Antoniowem Małym i zamknąć ten ciąg komunikacyjny – zapowiada wójt.  

Wartość inwestycji to: 214 000 zł.

Droga w Okole 

Droga gminna relacji Okół-Zapusta łączy gminę Bałtów z województwem mazowieckim (gminą Sienno). Wyremontowany został 1,5 km odcinek, ale w dwóch fragmentach: najpierw 500-metrowy, później 990-metrowy. Wartość inwestycji to ok. 1 000 000 zł, z czego gmina zapłaciła z własnego budżetu 50 000 zł (5. proc. wkładu własnego), pozostałe środki pochodziły z „Polskiego Ładu”.

– Droga ta łączy nas nie tylko z gminą Sienną. Na jej końcu znajdują się jeszcze trzy zabudowania mieszkańców naszej gminy. Brakuje nam jeszcze ok. 500 metrów, abyśmy do tych mieszkańców mogli dojechać asfaltową drogą. Złożyliśmy już wniosek na dofinansowanie tej inwestycji. Droga uczęszczana jest również przez rolników uprawiających pola, jak i mieszkańców, którzy chcą skrócić sobie dojazd do Lipska – podsumowuje wójt. 

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this