Znajdź nas na

FAKTY

Dariusz Kaszuba: W jaki sposób mamy dzisiaj głosować nad przeznaczeniem środków dla podmiotów, których przecież jeszcze nie znamy?

Jak już informowaliśmy niektóre z zapisów uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie uchwalenia budżetu gminy Ostrowiec Świętokrzyski na 2023 r., jaka rozpatrywana była podczas ubiegłotygodniowej (20 lipca) sesji Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego wzbudziły wątpliwości i zapytania radnych. Oprócz dotacji podmiotowej dla ostrowieckiego Miejskiego Centrum Kultury na organizację dożynek powiatowych, znalazły się również zapisy dotyczące środków na dotacje celowe na zadania m.in. z upowszechniania kultury, czy przeciwdziałania narkomanii. Podmiotów, które będą realizować te zadania jeszcze jednak nie wybrano. W rubrykach tuż przy kwotach widnieje zapis „podmiot zostanie wyłoniony w drodze konkursu”. – W jaki sposób mamy dzisiaj głosować nad przeznaczenie środków dla podmiotów, których przecież jeszcze nie znamy – pytał Dariusz Kaszuba, radny z Klubu Prawa i Sprawiedliwości.

Dariusz Kaszuba, przewodniczący miejskiego Klubu PiS fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Wracamy do sesji Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego, jaka odbyła się w ubiegłym tygodniu (czwartek, 20 lipca). Wiele wątpliwości, a także podzielonych opinii wzbudziła wśród radnych uchwała  zmieniająca uchwałę w sprawie uchwalenia budżetu gminy Ostrowiec Świętokrzyski na 2023 r.

Znalazł się w niej zapis dotyczący zwiększenia planowanych dochodów o kwotę 120000 zł (w tym 50 000 zł z tytułu dotacji z Powiatu Ostrowieckiego oraz w kwocie 70 000 zł z tytułu odsetek od lokat bankowych), z przeznaczeniem na dotację podmiotową dla Miejskiego Centrum Kultury (dział 921, rozdział 92109). Środki te miały zostać przeznaczone na organizację dożynek gminno-powiatowych, które w tym roku miały by być zorganizowane na Rynku w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Pisaliśmy o tym tutaj:

To jednak nie jedyny kontrowersyjny, zdaniem radnych, zapis w projekcie tej uchwały. 

– W wykazie dotacji celowych projektu tej uchwały znalazłem kilka pozycji, które nieco mnie zaniepokoiły. Otóż na stronie 18 w rozdziale 85153 widzimy, że zadanie z zakresu przeciwdziałania narkomanii na kwotę 5 000 zł będzie dopiero dotowane w przypadku, gdy konkurs wyłoni podmiot, który ma to zadanie organizować. Już poniżej, w następnej pozycji 85154 w rozdziale, widzimy, że prowadzenie świetlic środowiskowych na kwotę aż 250 000 zł również oczekuje na podmiot, który będzie wyłoniony w drodze konkursu. Na stronie następnej, w rozdziale 85295 widzimy, że zadania z zakresu pomocy społecznej w kwocie 1000 zł również oczekują i niżej w pozycji 92195 również w przypadku wzbogacenia oferty kulturalnej Ostrowca Świętokrzyskiego oraz upowszechnienia kultury, sztuki, ochrony dóbr i kultury i tradycji  kwota 25 800 zł również oczekuje na podmiot, który ma być wyłoniony w drodze konkursu. Mamy połowę roku, czy te konkursy będą ogłoszone, kiedy i w jaki sposób mamy dzisiaj głosować  nad przeznaczeniem środków dla podmiotów, których jeszcze, no przecież, nie znamy – pytał Dariusz Kaszuba, radny z Klubu Prawa i Sprawiedliwości.   

Fragment uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie uchwalenia budżetu gminy Ostrowiec Świętokrzyski na 2023 r. Źródło: BIP UM w Ostrowcu Św.

Artur Łakomiec, wiceprezydent Ostrowca Świętokrzyskiego do odpowiedzi wyznaczył Jana Bernarda Malinowskiego, naczelnika Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych w Urzędzie Miasta w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Naczelnik mówił o zasadach funkcjonowania świetlic środowiskowych na terenie gminy Ostrowiec Świętokrzyski. Odniósł się również do konkursu ofert. 

– I po rozstrzygnięciu tego konkursu załącznik zostanie uzupełniony o organizację, która ten konkurs wygra. Ponieważ od lat w zasadzie do konkursu przystępuje tylko i wyłącznie Polski Czerwony Krzyż więc prawdopodobnie będzie on w tym załączniku występował – tłumaczył.

Pełna treść uchwały dostępna jest TUTAJ

Zgodnie z decyzją większości radnych uchwała została odrzucona. Przeciw głosowało 8 radnych (Renata Duda, Artur Głąb, Dariusz Kaszuba, Grażyna Maj, Marcin Marzec, Włodzimierz Stec, Karol Wójcik, Jerzy Wrona), 7 radnych było „za” (Agnieszka Buczkowska, Stanisław Choinka, Mariusz Łata, Andrzej Pałka, Joanna Pikus, Irena Renduda-Dudek, Marta Woźnicka-Kuzdak) , jeden radny wstrzymał się od głosu (Kamil Stelmasik). Podczas głosowania nieobecni byli: Mateusz Czeremcha, Krystyna Dziewięcka, Marek Giemza, Kamil Kutryba, Aron Pietruszka, Daniel Strojny i Artur Zawadzki 

Czy z takimi samymi zapisami uchwała powróci na najbliższej sesji, gdy obecni będą radni, których brakowało na sali obrad 20 lipca?

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this