Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Dlaczego „miasto” pozostaje głuche na prośby i sugestie mieszkańców? Powraca temat tzw. północnej obwodnicy Ostrowca Św.!

Powracamy do tematu przedłużenia ulicy Rzeczki do ul. Bałtowskiej w Ostrowcu Świętokrzyskim. Na początku marca pisaliśmy o mieszkańcach północnej części miasta, którzy obawiali się, że tuż pod ich oknami powstanie tzw. północna obwodnica, a bezpieczeństwo zakłócą im przejeżdżające tamtędy tiry. Pomimo zapewnień ówczesnego naczelnika Wydziału Infrastruktury Komunalnej w Urzędzie Miasta w Ostrowcu Świętokrzyskim – Krzysztofa Kowalskiego, że jednoznacznie nie jest to obwodnica miasta przeznaczona dla ruchu tranzytowego, temat powrócił poprzez wyłożone do wglądu Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Ostrowca Świętokrzyskiego, w którym zdaniem mieszkańców znalazł się kontrowersyjny zapis.

Zdjęcie ilustracyjne fot. Czytelnik

– Protestujemy przeciwko następującemu zapisowi w części II Kierunki zagospodarowania przestrzennego: „W celu ograniczenia ruchu samochodowego w centralnej części miasta, w Studium wskazuje się do realizacji połączenie ul. Bałtowskiej i ul. Rzeczki jako drogi publicznej klasy zbiorczej. Razem z drogami publicznymi klasy zbiorczej – ul. Rzeczki i ul. Graniczną, będzie ona tworzyła główny ciąg transportowy w północnej części miasta” , ponieważ taki zapis jednoznacznie określa funkcje wyżej wymienionych ulic i oznacza, że ulica Kraszewskiego, która nie została wymieniona wyżej, a na której natężenie ruchu jest największe, będzie częścią obwodnicy nazywanej bardzo często przez władze miasta i pracowników Urzędu Miasta – obwodnicą północną. A tak być nie może ponieważ w żadnym z krajów cywilizowanych na świecie w XXI wieku nie buduje się obwodnic i nie wprowadza się tak dużego natężenia ruchu w centra osiedli domków jednorodzinnych. Poza tym nie można wskazywać do realizacji zadania, które już jest realizowane. Przedłużenie ulicy Rzeczki jest na ukończeniu – tłumaczy w imieniu oburzonych mieszkańców Magdalena Zieleń, radna Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego i mieszkanka północnej części Ostrowca Św.

Dodaje, że jest przerażona skutkami wprowadzenia dodatkowo dużego ruchu pojazdów dla zdrowia i życia mieszkańców. Wnioskuje także o zmianę treści zapisu w Studium na: „Realizowane przedłużenie ulicy Rzeczki razem z ulicami publicznymi : Rzeczki , Kraszewskiego, Graniczną i Grzybową będzie stanowiło ciąg ulic zbiorczych, które przejmą ruch pojazdów o tonażu całkowitym do 10 ton z ulic zlokalizowanych w północnej części miasta”.

Tłumaczy, że oddana do użytku w IV kwartale 2006 roku ulica Kraszewskiego usprawniła komunikację na osiedlu Piaski Henryków, jednocześnie z uwagi na duże obciążenie ruchem, nie tylko lokalnym w zdecydowany sposób pogorszyła warunki egzystencjalne mieszkańców nieruchomości zlokalizowanych wzdłuż pasa drogowego. Ulica Kraszewskiego w całym ciągu ulic zbiorczych wraz z ulicą Graniczną są najbardziej obciążone ponieważ przejmują ruch pojazdów z ulic lokalnych na osiedlu Henryków i górnej części osiedla Kolonia Robotnicza oraz ruch pojazdów do centrum miasta i do Sienna z Kunowa, Wymysłowa, Janika, w tym ponad 80% ruchu pojazdów na wysypisko śmieci.

– Codzienne życie mieszkańców stało się koszmarem. Przebywanie i odpoczynek po całym dniu ciężkiej pracy na własnych działkach z powodu niesamowitego hałasu, pochodzącego z przejeżdżających pojazdów jest absolutnie niemożliwe. Co więcej, w budynkach mieszkalnych, pomimo zamkniętych okien słychać każdy przejeżdżający pojazd. W upalne noce nie można otworzyć okna, ponieważ hałas nie daje zasnąć. Od listopada 2006 r. do 2019 roku ruch wzrósł prawie trzykrotnie. Wybudowanie przedłużenia ulicy Rzeczki i wprowadzenie dodatkowo, tak dużego ruchu, w centrum jednego z największych i najmłodszych osiedli budownictwa jednorodzinnego bez konsultacji społecznych oraz bez przeprowadzenia analizy ruchu, w zdecydowany sposób pogorszy jeszcze nasze warunki życia i dodatkowo obniży wartość nieruchomości zlokalizowanych wzdłuż pasa drogowego – wyjaśnia Magdalena Zieleń.

Zauważa, że ruch pojazdów powyżej 10 ton powinien być kierowany na drogi wyższej kategorii, a mianowicie na rozbudowane drogi wojewódzkie Nr 754 i 755 oraz na ulicę Samsonowicza, zlokalizowaną w przemysłowej części miasta i ulicę Zagłoby do drogi krajowej Nr 9.

– Władze miasta, reprezentujące wszystkich mieszkańców nie mają prawa dzielić nas na tych, którym należy zrobić lepiej i tym, którzy mogą mieć gorzej, pomimo że prawa mamy takie same i płacimy takie same podatki do kasy miasta. Już w roku 2007 roku tj, rok po wybudowaniu ulicy Kraszewskiego mieszkańcy zwracali się na piśmie do prezydenta o zaniechanie przedłużenia ulicy Rzeczki do Bałtowskiej ze względu na drgania, duży hałas oraz zanieczyszczenie środowiska w sąsiedztwie pasa drogowego. W piśmie mieszkańcy proponowali zabezpieczenie w planie zagospodarowania przestrzennego korytarza na budowę obwodnicy północnej z prawdziwego zdarzenia, poza osiedlami budownictwa jednorodzinnego. Władze miasta zignorowały te wnioski i postanowiły realizować inwestycję zaplanowaną w latach 80- tych XX wieku podobnie jak ul. Nowotrzeciaków, z której jednak pomimo wydanych środków publicznych z niewiadomych przyczyn zrezygnowały – podsumowuje Magdalena Zieleń.

O obawach mieszkańców tej części miasta pisaliśmy także tutaj:

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Założyli Stowarzyszenie aby ratować kunowską świątynię przed ruiną! Potrzebują jednak wsparcia finansowego! [ZDJĘCIA]

FAKTY

Tragiczny wypadek drogowy w gminie Bałtów! Nie żyje jeden z pasażerów! Dwie osoby w szpitalu!

FAKTY

Wypadek na Żabiej! Dwie osoby w szpitalu! Uwaga na utrudnienia w ruchu!

FAKTY

Koronawirus województwo świętokrzyskie! Cztery zakażenia, dwa nowe ozdrowienia!

FAKTY

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this