Znajdź nas na

Subscribe

PO GODZINACH

Doktor Piotr Borowski opowie jak zadbać o piękny uśmiech! Rusza Akademia Pełna Zdrowia!

Już we wtorek, 9 kwietnia ruszy „Akademia Pełna Zdrowia”. W ramach działań „Czas na edukację” w Zespole Szkół Nr 3, przy ulicy Sandomierskiej 2 w Ostrowcu Świętokrzyskim, odbędzie się pierwszy z wykładów dedykowany mieszkańcom powiatu ostrowieckiego. Prelekcję poprowadzi dr Piotr Borowski z Centrum Implantologii i Stomatologii Estetycznej w Starachowicach.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

„Pacjent z chorobami cywilizacyjnymi w gabinecie stomatologicznym XXI wieku” to pierwszy z wykładów, jaki dla mieszkańców powiatu ostrowieckiego przygotowany został przez stomatologa ze Starachowic w ramach „Akademii Zdrowia”. Odbędzie się już w najbliższy wtorek (9 kwietnia, o godzinie 17.00) w auli Zespole Szkół Nr 3 (THM).

Przypomnijmy, że „Akademia Pełna Zdrowia”, to szereg działań profilaktyczno-edukacyjnych na rzecz mieszkańców. W ramach akcji odbywać się będą zajęcia ruchowe i rehabilitacyjne („Czas na aktywność”), konferencje, warsztaty i wykłady („Czas na edukację”), koncerty relaksacyjno-rekreacyjne, które poprowadzi Marcin Walas („Czas na relaks w ciszy”), konsultacje i badania profilaktyczne („Czas zadbać o zdrowie”) dla dzieci i dorosłych.

– Cały program został zdiagnozowany przez pracowników Wydziału Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych wśród osób, które brały udział w zeszłym roku. Na podstawie zebranych informacji określiliśmy potrzeby i próbujemy je właśnie zaspokoić, stąd to co pani starosta powiedział – różnorodność form wsparcia naszych docelowych beneficjentów i stąd te nowości, które się pojawiają, głównie w postaci tych koncertów relaksacyjnych i tych udziałów gmin – mówił podczas konferencji prasowej Mariusz Łata, naczelnik Wydziału Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych.

W roku 2019 proponowane działania ukierunkowano na rzecz poprawy zdrowia osób ze szczególnym uwzględnieniem tych, których nie obejmują programy profilaktyczne finansowane ze środków NFZ. Każda z gmin otrzyma ofertę w ramach „Akademii Pełnej Zdrowia”, przygotowaną przez Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Św.

– Nowością jest to, że również pewien pakiet tych modułów przekazujemy każdej gminie powiatu ostrowieckiego, aby nie tylko te spotkania odbywały się w mieście, tutaj na terenie. Oczywiście mogą w nich uczestniczyć wszyscy mieszkańcy, ale także i w poszczególnych gminach czasami łatwiej jest dotrzeć na miejsce, niż dojechać niż do miasta. Już 9 kwietnia, więc we wtorek, rusza pierwszy z modułów. Jest to moduł edukacyjny i tutaj zapraszamy na wykład doktora Piotra Borowskiego, jest to Centrum Implantologii i Stomatologii Estetycznej ze Starachowic, gdzie będzie można posłuchać wykładów, po prostu zobaczyć, jak można sobie poprawić wygląd – mówiła podczas wczorajszej konferencji prasowej Marzena Dębniak, Starosta Powiatu Ostrowieckiego.

I tak zajęcia „Czas na relaks w ciszy” odbywać się będą w bursie szkolnej na osiedlu Słonecznym 48. „Czas na edukację” w Zespole Szkół nr 3 (THM) przy ulicy Sandomierskiej 2. „Czas na aktywność”, realizowany jest od września 2018 roku – zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu we wtorki (aerobik) i czwartki (gimnastyka rehabilitacyjna) w Zespole Szkół nr 1 przy ulicy Mikołaja Kopernika. Uczestniczy w nich ponad 200 osób. Prowadzą je Aneta Zapała-Wiecheć i Agnieszka Sołtys.

Jak podkreśliła starosta, wykłady zawierać będą bardzo zróżnicowaną tematykę, od dietetyka – odżywianie (wykład poprowadzi dietetyk Emilia Żelazowska), poprzez porady z zakresu estetyki stomatologicznej, a na pamięci kończąc (wykłady poprowadzi psycholog Łukasz Kot).

– Wiemy, że społeczeństwo się nam starzeje, że przybywa starszych ludzi. Wiemy też jakie są zagrożenia cywilizacyjne, mam tu na myśli demencję i Alzheimera itd. Oczywiście jest też moduł rekreacja, a także i rehabilitacja i tradycyjnie, takie zajęcia będą prowadzone. Do tego pakiet badań, są to badania z zakresu spirometrii, także i dla dzieci, pakiet kardiologiczny, podstawowe badania i konsultacje lekarskie, a także konsultacje z dietetykiem z analizą składu ciała, pakiet endokrynologiczny. Więc proszę zauważyć, że wchodzimy tutaj bardziej w te zagrożenia cywilizacyjne, które dotykają nas wszystkich. Serdecznie zapraszam mieszkańców, tą akcję będziemy oczywiście plakatować – zapewniała Marzena Dębniak.

Osoby chętne do udziału w pierwszym z wykładów proszone są o wcześniejszą rejestrację w Wydziale Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Ostrowcu Świętokrzyskim, pokój 201, I piętro lub telefonicznie 41 247-61-30 do 8 kwietnia.

Projekt będzie kosztował około 56 000 zł, jak szacuje starosta skorzysta z niego ok. 300-400 osób.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this