Współfinansowany ze środków unijnych projekt „Budowa gazociągu relacji Sandomierz – Ostrowiec Świętokrzyski”, obejmujący budowę około 57 km gazociągu, rozpoczął się w lipcu 2018 roku od przebudowy gazociągu średniego ciśnienia długości 1,6 km na terenie Ostrowca Świętokrzyskiego.
– Obecnie powstaje blisko 15 kilometrowy odcinek gazociągu wysokiego ciśnienia lokalizowany w powiatach sandomierskim i opatowskim. W powiecie ostrowieckim prace budowlane rozpoczną się w drugiej połowie bieżącego roku – mówi Artur Michniewicz, Rzecznik Prasowy z Polskiej Spółki Gazownictwa.
Jak podkreśla, PSG czeka aktualnie na zgodę ostrowieckiego starostwa na przebudowę gazociągu, gdy ją otrzyma ruszy z pracami.
Inwestycja dotyczy w całości województwa świętokrzyskiego i powiatów: sandomierskiego, opatowskiego i ostrowieckiego. Na terenie tego ostatniego gazociąg będzie realizowany w gminach Ćmielów, Bodzechów i Ostrowiec Świętokrzyski.
Podczas przebudowy gazociągu PSG nie zakłada żadnych przerw w dostawach gazu.
– Prace będą prowadzone pod stałym nadzorem służb Spółki w sposób jak najmniej uciążliwy dla odbiorców paliwa gazowego – zapewnia Artur Michniewicz.
Całkowita wartość projektu „Budowa gazociągu relacji Sandomierz – Ostrowiec Świętokrzyski” to ponad 126 mln PLN netto. Powiat ostrowiecki nie ponosi żadnych kosztów związanych z tą inwestycją
Dofinansowanie ze środków UE przekracza 80 mln zł. Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, działanie 7.1 Rozwój inteligentnych systemów magazynowania, przesyłu i dystrybucji energii .
Co dzięki nowemu gazociągowi zyskają ostrowczanie?
Realizacja gazociągu przez PSG, to szansa na gazyfikację nowych terenów i przyłączenie do sieci nowych odbiorców, ponadto dalsze zwiększenie bezpieczeństwa dostaw gazu, bo zmniejszy on ryzyko awarii i zwiększy techniczne zdolności przesyłowe.
– Korzystanie z gazu to oczywiście wzrost standardu życia mieszkańców i poprawa stanu środowiska naturalnego. Dzięki gazociągowi polepszą się również warunki do prowadzenia działalności gospodarczej. Zapewni on ciągłość dostaw, zwłaszcza w wypadku przyłączanych przedsiębiorstw – wylicza rzecznik prasowy PSG.
Kolejną dobrą wiadomością jest brak podwyżek cen gazu dla gospodarstw domowych w bieżącym roku. Za gaz ziemny kupiony w PSG zapłacimy tyle samo, co w roku 2018. Zatwierdzone zmiany taryf oznaczają więc, że za przygotowywania posiłków, ogrzewanie wody, jak i ogrzewanie domów, otrzymamy rachunki za gaz w praktycznie niezmienionej wysokości w stosunku do rachunków z drugiej połowy 2018 roku – oczywiście przy założeniu, że zużyjemy tę samą ilość gazu. Nowe taryfy, zatwierdzone 25 stycznia 2019 roku, będą obowiązywać od 15 lutego do końca grudnia 2019 roku.