Znajdź nas na

FAKTY

Droga przez wąwóz w Skarbce Górnej połączy mieszkańców! Czy przyciągnie też turystów?

Trwają prace na terenie wąwozu lessowego w Skarbce Górnej, w gminie Bałtów. Droga biegnąca przez wąwóz zostanie utwardzona, a zbocza zabezpieczone przed erozją. Jak informuje Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów, prace są bardzo zaawansowane. – Inwestycja pozwoli na połączenie dwóch części gminy. Miejscowości, znajdujących się przy drodze wojewódzkiej nr 754, z usytuowaną w lasach, drugą częścią naszej gminy. Lemierzami, Wycinką i Ulowem. Mam nadzieję, że zwiększy się także ruch turystyczny – mówi Hubert Żądło.

Fot. Łukasz GrudniewskinaOSTRO.info

O remont drogi przebiegającej przez wąwóz w Skarbce Górnej  zabiegały Anna Mroczek, radna Rady Gminy Bałtów oraz Sylwia Misiura, sołtys Skarbki. Nie udałoby się, gdyby nie  pozyskane przez gminę dofinansowanie z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Koszt inwestycji wynosi bowiem 439 000 zł. 80% tej kwoty to dotacja rządowa, 20% to wkład gminy Bałtów. Wąwóz w Skarbce Górnej to malownicze miejsce w gminie Bałtów, niestety po większych opadach deszczu było praktycznie nieprzejezdne. Zwłaszcza, że po wydaniu przez jedną z firm przewodnika dla „miłośników”  jazdy off-road-owej, większość wąwozów lessowych w gminie była niedostępna dla mieszkańców, przez wzmożony ruch samochodów terenowych. Dzięki rządowemu dofinansowaniu teren wąwozu zostanie zabezpieczony przed dalszą degradacją. 

– Bardzo ładny wąwóz lessowy zostanie otwarty dla mieszkańców i turystów. Prace są bardzo zaawansowane. Środki na inwestycję otrzymaliśmy na początku roku jednak ze względu na niejasność dotyczącą przebiegu pasa drogowego, zleciliśmy ustalenie granic. Trwało to około pół roku, tym samym przesunęła się możliwość ogłoszenia przetargu – tłumaczy Hubert Żądło.

Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Inwestycja powinna zakończyć się wraz z końcem roku. Wykonawcą zadania jest Miejskie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych z Ostrowca Świętokrzyskiego. 

– Teren trudny ale i bardzo malowniczy. Inwestycja ułatwi dojazd do gruntów rolnych i leśnych. Mam nadzieję, że zwiększy się też ruch turystyczny. Myślimy o stworzeniu ścieżek dydaktycznych. Chcielibyśmy zatrzymać turystę na dłużej. Być może w przyszłości powstaną to także nowe zabudowania. Miejsce jest bowiem bardzo urokliwe – podsumowuje Hubert Żądło. 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this