Znajdź nas na

FAKTY

W kilku miejscowościach gminy Kunów woda nie nadaje się do spożycia!

Jak poinformował nas Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie woda z wodociągu w Biechowie, Udzicowie Górnym i Dolnym, Bukowiu, Prawęcinie, Chocimowie i Dołach Biskupich chwilowo nie nadaje się do spożycia. Wykryto w niej śladowe ilości bakterii E.coli. Mieszkańcy mogą być jednak spokojni. Na południu gminy woda dostarczana jest przez beczkowóz, w Dołach Biskupich przekierowana zostanie wodociągiem z fabryki. Bakterii nie wykryto w ujęciach: Fabryka, Boksycka, Małe Jodło, Bukowska Góra.

Źródło: Freepik

W wodociągu w Biechowie, Udzicowie Górnym i Dolnym, Bukowiu, Prawęcinie i Chocimowie wykryta została w nieznacznej ilości bakteria Escherichia Coli. 

– Najpierw miało to miejsce w Bukowiu. Mamy już oficjalny komunikat Sanepidu w tej sprawie. Kierownik i pracownicy  Zakładu Gospodarki Komunalno-Mieszkaniowej w Kunowie podjęli niezwłoczne działania, aby zabezpieczyć mieszkańców tej części gminy. Dokonaliśmy płukania sieci i chlorowania wody. Do Biechowa wysłany został również  beczkowóz, który od godziny 18.00 gotowy był do dostarczania wody – tłumaczy Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie.

Burmistrz dodaje, że przed godziną 19.00 otrzymał informację telefoniczną, że ta sama sytuacja ma miejsce w Dołach Biskupich.  

– Wodociąg w Dołach Biskupich jest już przepłukany, woda przechlorowana. Na szczęście kiedyś spięliśmy te wodociągi: Kunów Fabryka i Doły Biskupie. W razie awarii woda w sieci może być przekierowana. Tak też jest w tym przypadku. Mieszkańcy Dołów Biskupich mogą odczuć tylko chwilowy brak wody – tłumaczy burmistrz.

Dodaje, że zostaną wykonane ponowne badania, a gdy woda będzie już zdatna do użycia pojawi się w tej kwestii stosowny komunikat. Na razie nie wiadomo skąd wzięła się bakteria w wodociągu w południowej części gminy i w Dołach Biskupich. 

– Nie można wykluczyć niesterylnego pobrania próbek. Na kilkaset takich próbek zdarza się, że te warunki nie są spełnione. Oczywiście nikogo nie oskarżam, ale takie prawdopodobieństwo występuje i takiej możliwości nie wykluczam. Na pewno wszystko wyjaśni się w najbliższym czasie – podsumowuje burmistrz. 

Lech Łodej zaznacza również, że trzy miesiące wcześniej badania były przeprowadzane i wówczas nie było żadnych nieprawidłowości.

Bakterii nie wykryto w ujęciach: Fabryka, Boksycka, Małe Jodło, Bukowska Góra.

Źródło: FB Lech Łodej

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this