Znajdź nas na

FAKTY

Dzięki akcji zorganizowanej przez LGD „Krzemienny Krąg” każdy może wesprzeć pszczelarzy na Ukrainie!

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Krzemienny Krąg” już w przyszłym tygodniu rozpocznie zbiórkę środków finansowych na odbudowę gospodarstw pasiecznych na Ukrainie. – Zebrane środki chcemy przeznaczyć na odtworzenie gospodarek pasiecznych, odtworzenie rodzin pszczelich, uli, sprzętu, pożytków, matek pszczelich, a także zakup lekarstw – wyjaśnia Jarosław Kuba, prezes Stowarzyszenia. Specjalne skarbonki w ukraińskich barwach i nawiązujące do pszczelich uli staną m.in. w 46 marketach na terenie trzech województw.

Jarosław Kuba, prezes Stowarzyszenia LGD „Krzemienny Krąg” fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Z informacji, jakie posiadamy od naszych znajomych  którzy przebywają na Ukrainie, a którzy znają się z tamtejszymi pszczelarzami w rejonach, gdzie były naloty i bombardowania  te zniszczenia, jeżeli chodzi o gospodarkę pasieczną,  są ogromne.  Podczas długiego weekendu majowego spotkaliśmy się z przedstawicielami z Białej Cerkwi, za pośrednictwem byłego prezydenta Ostrowca Św. –  Jana Szostaka. To ważne, aby takie rozmowy z partnerami z Ukrainy prowadzić, ponieważ wtedy nasza pomoc będzie najefektywniejsza. Dotrze tam, gdzie jest najbardziej potrzebna  – wyjaśnia Jarosław Kuba, prezes Stowarzyszenia LGD „Krzemienny Krąg”. 

Już w przyszłym tygodniu w 46 punktach sieci handlowej Top Market,  a także w Piekarni Małgorzatka i punktach sieci „Signal” pojawią się unikatowe skarbonki w kształcie pszczelich uli. Pomalowane będą w narodowych barwach Ukrainy. Akcja zarejestrowana została już w ministerstwie. 

fot. LGD Krzemienny Krąg

– To specjalnie wyprodukowane skarbony w kolorze żółto-niebieskim w kształcie ula z elementami pszczelego klimatu. Wyprodukowane są w formie darowizny przez Przedsiębiorstwo Społeczne Edu-Bałt z Pętkowic. Łączymy przedsiębiorczość i wrażliwość społeczną z akcją humanitarną – wyjaśnia Jarosław Kuba.

Za zebrane środki zakupione zostaną ule, pszczoły matki, leki dla owadów, a także niezbędny sprzęt. Jarosław Kuba dodaje, że prowadzi również rozmowy z producentami sprzętu związanego z gospodarką pasieczną, jak i producentami leków dla owadów, aby i przekazywali nieodpłatnie sprzęt dla pszczelarzy z Ukrainy, czy to indywidualnie, czy za pośrednictwem LGD Krzemienny Krąg. 

– Z biegiem czasu będziemy dysponować bardziej szczegółowymi informacjami. Akcja potrwa do grudnia 2022 roku. Nikt z nas nie wie kiedy zakończy się wojna na Ukrainie. Oczywiście mamy nadzieję, że jak najszybciej. Pszczelarze z Ukrainy będą mogli liczyć na naszą pomoc tak długo, jak będzie ona potrzebna – zapewnia Jarosław Kuba.

fot. LGD Krzemienny Krąg

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this