Znajdź nas na

FAKTY

Dzięki nowej inwestycji, gmina Kunów wygeneruje spore oszczędności!

Blisko 300 000 zł rocznie gmina Kunów zaoszczędzi na odprowadzaniu ścieków. Wszystko dzięki budowie nowej kanalizacji sanitarnej w miejscowościach Boksycka – Rudka. Środki, jakie pozostaną w budżecie gminy będzie można przeznaczyć na inne cele. Inwestycja kosztowała ponad pół miliona złotych i w całości pokryta została z budżetu gminy. – Radni nie mieli wątpliwości, żeby pieniądze przekazać właśnie na tę instalację. Wiadomo, że będą oszczędności w przyszłości, więc z naszej strony nie było żadnych obiekcji – wyjaśnia Piotr Rakoczy, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Kunowie.

Na zdjęciu od lewej: Mirosław Wasilewski, kierownik Zakładu Usług Komunalno-Mieszkaniowych w Kunowie, Piotr Rakoczy, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Kunowie, Anna Szewczyk, sołtys Boksycki, Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie Małgorzata Mazur, kierownik Referatu Infrastruktury i Gospodarki Przestrzennej w Urzędzie Miasta i Gminy w Kunowie oraz Krzysztof Waliszewski, kontroler eksploatacji sieci wodno-kanalizacyjnej w Kunowie. fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

600 000 zł kosztowała budowa sieci kanalizacji sanitarnej w miejscowościach Boksycka – Rudka”. Dla budżetu gminy Kunów, a także dla mieszkańców, oznacza to oszczędności rzędy 300 000 zł rocznie. 

Projekt dotyczył odprowadzania ścieków z Boksycki, Wymysłowa i z ulicy Wspólnej z Janika do Ostrowca Świętokrzyskiego.

– Dotychczas było tak, że z tej przepompowni ścieki płynęły przez gminę Bodzechów, a stamtąd  do Ostrowca Świętokrzyskiego.  Płaciliśmy więc także opłatę za przesył ścieków. „Po kieszeni uderzała” nas również opłata, jaką musieliśmy uiszczać do Ostrowca Św. Mamy też obowiązek wykonywania badania ścieków surowych raz na kwartał. To ponad 400 zł za jedno badanie. W ciągu roku trochę się tego uzbierało. Ostrowiec Św. „narzucił” nam również parametry, jakie mają mieć ścieki surowe. Na wsiach nikt nie wybuduje własnych oczyszczalni ścieków, więc trochę nas to kosztowało, choć obsługę przepompowni wykonywaliśmy samodzielnie.  Sytuacja była kłopotliwa. Teraz już tak nie będzie. Nie będziemy płacić ani za odbiór ścieków do Ostrowca Św., ani za przesył, a dzięki nowej oczyszczalni będziemy  oczyszczać je sami. Jest to dużo  tańsze dla nas – wyjaśnia Krzysztof Waliszewski, kontroler eksploatacji sieci  wodno-kanalizacyjnej w Kunowie.   

Wybudowanie sieci kanalizacyjnej, która pozwoliłaby na zawrócenie ścieków z Ostrowca Świętokrzyskiego, nie było proste. Procedura trwała ponad dwa lata

– Wybudowaliśmy dwa odcinki sieci. Jeden w miejscowości „Boksycka – Rudka”. Musieliśmy wykonać przewiert pod torami. Jeden z odcinków przebiegał bowiem przez teren zamknięty PKP, drugi z odcinków przebiegał przy wymiennikowni w Wymysłowie. Musieliśmy także  uzyskać  pozwolenie na budowę od Wojewody Świętokrzyskiego – tłumaczy Małgorzata Mazur, kierownik Referatu Infrastruktury i Gospodarki Przestrzennej w Urzędzie Miasta i Gminy w Kunowie.

Radni Rady Miejskiej w Kunowie  nie mieli wątpliwości, żeby przekazać środki na budowę tej instalacji. 

– Wiadomo, że będą oszczędności w przyszłości, więc z naszej strony nie było żadnych obiekcji – podkreśla Piotr Rakoczy, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Kunowie.

Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie dodaje, że środki, które pozostaną w budżecie gminy pozwolą na budowę kolejnych etapów kanalizacji.

– Przed nami skanalizowanie  Dołów Biskupich, Udzicowa, dokończenie kanalizacja w Janiku. Na kanalizację czekają  też ulica Sosnowa, Wiatraczna, Polna, Prosta w Janiku czy Kolonia Inwalidzka – wylicza burmistrz.

Lech Łodej przypomina, że na terenie gminy Kunów trwa budowa kanalizacji w Janiku. Gdy zostanie zakończona, gmina będzie  skanalizowana w ponad  60 procentach.  

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this