Znajdź nas na

FAKTY

Dzięki środkom z budżetu państwa wyremontowano 2 kilometrowy odcinek drogi powiatowej w Wólce Bałtowskiej – Kolonii!

Dzięki determinacji władz gminy Bałtów, wsparciu finansowemu w wysokości 973 262 zł pochodzącemu z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w ramach środków na usuwanie skutków klęsk żywiołowych, remont ponad 2 kilometrowego odcinka drogi powiatowej w Wólce Bałtowskiej – Kolonii, zakończył się sukcesem. Zarówno Ewelina Łaska, radna Rady Gminy Bałtów, przewodniczący rady – Henryk Cichocki, jak i wójt Hubert Żądło, podkreślają, że nawierzchnia drogi znajdowała się dotychczas w bardzo złym stanie, droga nie była też najlepszą wizytówką powiatu, pomimo iż stanowi łącznik województwa świętokrzyskiego z woj. mazowieckim.

Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów i poseł Andrzej Kryj fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Droga powiatowa 0682T  (relacji Bałtów-Antoniów) jest łącznikiem województwa świętokrzyskiego z województwem mazowieckim, powiatu lipskiego z ostrowieckim, a także gminy Sienno z gminą Bałtów. Ma zatem znaczenie ponadlokalne. Droga ta stanowi również dojazd do Środowiskowego Domu Samopomocy w Wólce Bałtowskiej. Obciążona jest też ruchem turystycznym. Wzdłuż drogi zlokalizowane są bowiem nieruchomości, przy których prowadzona jest działalność gospodarcza oraz zlokalizowane są liczne gospodarstwa agroturystyczne.

Dotychczas jej stan techniczny pozostawiał wiele do życzenia. O zgłoszenie jej do Rządowego Funduszu „Polski Ład” pismem z 19 lipca 2021 roku do Marzeny Dębniak, Starosty Ostrowieckiego, apelował Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów. 

– Droga powiatowa relacji Bałtów-Antoniów jest w bardzo złym stanie technicznym, między innymi przez wzmożony ruch turystyczny. W poprzednim rozdaniu powiat ostrowiecki nie zgłosił jej do Funduszu Dróg Samorządowych. Droga ta została zgłoszona dopiero na moją prośbę, w dodatkowym naborze. Niestety nie została zakwalifikowana ze względu na ograniczone środki finansowe.  Teraz mamy dwie możliwości. Najlepszą  z nich jest rządowy Fundusz Polski Ład. Myślę, że powiat powinien wziąć przykład z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, który do Polskiego Ładu zgłosi drogę wojewódzką nr 754, przebiegającą przez Ostrowiec Św. Mieszkańcy gminy Bałtów liczą, że w tej kadencji uda się ją wykonać, tym bardziej, że mamy dwóch ambasadorów gminy Bałtów w starostwie: pana Tomasza Mroczka,  naczelnika Wydziału Infrastruktury i Rozwoju Powiatu i Andrzeja Jabłońskiego, wicestarostę ostrowieckiego, którzy bardzo dobrze tę drogę znają, a  przez lata pracowali w gminie Bałtów – mówił nam w lipcu 2021 roku Hubert Żądło. Dodał także, że wcześniej wysyłał już  pisma do starosty ostrowieckiego odnośnie jednoczesnego podjęcia działań przebudowy drogi. 

–  W pierwszym etapie można byłoby wykonać remont nakładki, w drugim – przebudowę drogi wraz z  chodnikiem i ścieżką rowerową.  Tych elementów tam brakuje, a droga jest chętnie wykorzystywana przez turystów – podkreślał wójt.

O staraniach gminy Bałtów w przeprowadzeniu remontu drogi biegnącej przez Wólkę Bałtowską Kolonię pisaliśmy tutaj:

Ostatecznie remont drogi możliwy był dzięki dofinansowaniu otrzymanemu z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w ramach usuwania skutków klęsk żywiołowych, które wyniosło 973 262 zł. Wkład własny powiatu ostrowieckiego wyniósł 153 816,44 zł i choć remonty i utrzymanie dróg powiatowych to zadanie własne powiatu, do wykonania inwestycji „dorzuciła się” także gmina Bałtów, przekazując na ten cel 95 000 zł.  

Całe zadanie kosztowało 1 222 078, 44 zł brutto w tym: roboty budowlane: 1 216 578,44 zł, nadzór inwestorski 4 500 zł, tablice informacyjne 1000 zł.

Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– To droga wjazdowa z województwa mazowieckiego, do województwa świętokrzyskiego, powinna być zatem wizytówką nie tyle gminy, co powiatu, zwłaszcza, że jej właścicielem jest powiat.  Odwiedzający Bałtów turyści wjeżdżają właśnie tą drogą od strony województwa mazowieckiego. Była w tragicznym stanie. To, że ten remont był możliwy i że znalazły się na niego środki, to zasługa naszych parlamentarzystów, wojewody, a także rządu premiera Mateusza Morawieckiego. 80 procent środków pozyskanych na remont tego 2 136 metrowego odcinka pochodzi z budżetu państwa. Pozostałe środki to wkład własny powiatu i dotacja celowa gminy Bałtów. Bez tych środków ta droga nie zostałaby wykonana – mówi wójt. 

Dodaje, że do wykonania pozostało jeszcze 1800 metrów, plus droga biegnąca przez malowniczy wąwóz. Został zgłoszony do FDS, będziemy pisać, aby była zgłoszona do Polskiego Ładu a w przyszłości porezbne jest zapalnowanie ciągu pieszego. Z informacji jake mam ze starostwa powiat planuje przebude od Sienna, do naszego woejwództwa.

Ewelina Łaska, radna  z Wólki Bałtowskiej Kolonii i Michałowa podkreśla, że mieszkańcy od lat czekali na remont tej drogi. 

– Ostatecznie sięgało, myślę, że każdy będzie zadowolony. Wcześniej było dużo dziur, wybojów i kolein. Trzeba było je omijać, zwłaszcza po deszczu. Warto dodać, że droga ta  jest bardzo chętnie wykorzystywana przez turystów, zwłaszcza podczas weekendów  Duży ruch turystyczny. Przydałby się ciąg pieszo-rowerowy. Jechałam już tą drogą, teraz jedzie się nią jak „po stole” – mówi Ewelina Łaska. 

W uroczystym oddaniu do użytku wyremontowanej drogi uczestniczyli poseł Andrzej Kryj, Artur Głąb, asystent senatora Jarosława Rusieckiego, przedstawiciele samorządu powiatowego i gminy Bałtów
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Henryk Cichocki, przewodniczący Rady Gminy w Bałtowie przypomina, że droga powstała blisko 40 lat temu. Od tamtej pory nie była kompleksowo remontowana. 

– Po ostatnich powodziach droga ta została zgłoszona do powodziówek. Zaproponowaliśmy także, aby starostwo zgłosiło ją do Polskiego Ładu. Chcielibyśmy, aby wyremontowany został również pozostały odcinek drogi, aż do granic województwa mazowieckiego, tym bardziej, że mamy takie informacje, iż Starostwo Powiatowe w Lipsku  planuje przebudowę drogi od Sienna do granicy z województwem świętokrzyskim – mówi Henryk Cichocki.  Podkreśla, że wyremontowanym odcinkiem w Wólce Bałtowskiej Kolonii  jeździ  codziennie do gminy. Odczuwa różnicę. Uważa, że na remoncie skorzystają mieszkańcy i turyści. 

Marzena Dębnika ,starosta ostrowiecki podkreśla, że remont drogi udało się wykonać w tempie ekspresowym.

– Jest to kolejny przykład dobrej współpracy między samorządami ponieważ uzyskaliśmy środki z tzw.funduszu powodziowego z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji i to jest dofinansowanie 80-procentowe. Natomiast pozostałe koszty w wysokości 20 proc. samorząd powiatowy i gminy Bałtów wziął na siebie, za co bardzo dziękuje panu wójtowi. Zawsze to mówię na otwarciu dróg, razem można więcej. Późno te środki dostaliśmy, ale nam się udało. Państwo widzicie zakres, widzicie, jak wygląda ta droga i to jest naprawdę bardzo ładny odcinek. Dziękuję panu posłowi i senatorowi za poparcie tych środków z funduszu. Razem zawsze można lepiej – mówiła Marzena Dębniak.

Andrzej Kryj Poseł na Sejm RP dodał, że nową drogą jedzie się znakomicie, jest świetnie wykonana i wyprofilowana. 

Od lewe: Tomasz Mroczek, naczelnik Wydziału Infrastruktury i Rozwoju Powiatu, a także Marzena Dębniak, starosta ostrowiecki
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Cieszę się, że te pieniądze trafiły. Jest takie powiedzenie, że „lepiej późno niż wcale”. One trafiły późno, natomiast dzięki zaangażowaniu starostwa udało się ten przetarg przeprowadzić, udało się wybrać dobrego wykonawcę i efekty dzisiaj widzimy. Rzeczywiście potrzeb w powiecie ostrowieckim, potrzeb w poszczególnych gminach, w tym w gminie Bałtów,  jest sporo. W miarę możliwości budżet państwa stara się samorządy  wspierać – tłumaczył Andrzej Kryj, życzył staroście i jej zespołowi, aby takich środków do powiatu trafiało jak najwięcej. 

– W ramach inwestycji wymieniono zniszczoną nawierzchnię jezdni, ułożono dwie warstwy bitumiczne, wykonano obustronne jednometrowe pobocza,  w ramach zadania wykonano zjazdy do posesji, przebudowano skrzyżowania – wylicza Tomasz Mroczek, naczelnik Wydziału Infrastruktury i Rozwoju Powiatu. Dodaje, że  oprócz robót, które były zlecone, pracownicy starostwa wycieli wszystkie zakrzaczenia, poszerzono także skrajnię drogi, aby można było z niej bezpiecznie korzystać.     

Wyremontowany odcinek drogi
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Tomasz Mroczek zapowiada, że powiat przygotowuje kolejne zadania. 

– Złożyliśmy wniosek o dofinansowanie w ciągu tej samej drogi tj. wniosek, który obejmuje odcinek do Bałtowa przez to newralgiczne miejsce przez tzw. wąwóz, który odcinek połączy się z tym wyremontowanym. Liczymy na dofinansowanie. Jeżeli byśmy takie dofinansowanie otrzymali, w przyszłym roku zrealizujemy właśnie ten odcinek od Bałtowa w kierunku wyremontowanej drogi. Będziemy się starali doprowadzić do zamknięcia tego ciągu komunikacyjnego, który jest bardzo ważny ze względu na to połączenie z województwem mazowieckim – podsumowuje Tomasz Mroczek.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this