Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Dzisiaj zrobisz zakupy! Sprawdź, w które niedziele sklepy będą otwarte!

Jedni uważają, że to świetny pomysł, bo pozwala na odpoczynek i rodzinne spędzanie czasu wolnego, drudzy krytykują pomysł rządu, traktując go, jako ograniczenie prawa do samodzielnego dokonywania wyboru i powrót do czasów PRL-u. Mowa o… zakazie handlu w niedziele.

naOSTRO.info

1 marca 2018 r. weszła w życie ustawa ograniczająca handel w niedziele. Zgodnie z nią w 2018 r. w każdym miesiącu, handlowe były po dwie niedziele, w 2019 r. – po jednej w miesiącu, a od 2020 r. zakupy zrobimy tylko w 7 niedziel w roku, a handel zakazany po godzinie 14.00 w Wielką Sobotę i Wigilię Bożego Narodzenia.

Od 1 marca 2018 r. handlowe są dwie niedziele przed Świętami Bożego Narodzenia i jedna przed Wielkanocą. W niektórych przypadkach handel i wykonywanie pracy w handlu są dozwolone w każdą niedzielę, poczynając od marca 2018 r., np. na stacji paliw, czy w aptekach.

W bieżącym roku zakaz nie będzie obowiązywać w ostatnią niedzielę każdego miesiąca, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę poprzedzającą Wielkanoc.

Wprowadzenie zakaz handlu w niedzielę podzieliło Polaków. Jedni się cieszą, drudzy narzekają. Podobnie jest w Ostrowcu Świtokrzyskim:

– Uważam, że niedziele bez handlu to zły pomysł, większość ludzi pracuje po 6 dni w tygodniu najczęściej do godz. 16.00-17.00, w soboty trochę krócej. Niedziela to jedyny dzień, w którym można by zrobić zakupy i sklepy powinny być otwarte, chociażby z tego względu. Drugim aspektem jest to, że bardzo często w sklepach pracują studenci, którzy sobie chcą dorobić i niestety w niedziele nie handlowe tracą potencjalne zarobki – mówi ostrowczanin, Emil Gardiasz. – Najczęściej w sklepie pracuje kilku pracowników i można by tak ułożyć zmiany żeby każdy pracownik miał jedną niedzielę pracującą. Jeżeli władze chcą pomóc sprzedawcom, to uważam, że o wiele korzystniejszym rozwiązaniem np. byłyby przepis,y czy ustawa mówiąca o tym, że za pracę w niedzielę pracownik otrzyma potrójną stawkę – dodaje.

Co na to Ministerstwo?

– Ograniczenie handlu w niedziele jest ważnym społecznie zagadnieniem. Może prowadzić do wzmocnienia więzi społecznych, szczególnie rodzinnych. Wśród osób zatrudnionych w handlu istotną grupę stanowią kobiety-matki, a niedziela to często najbardziej dogodny moment na spędzenie czasu z dziećmi i rodziną. Wolna od pracy niedziela daje wszystkim członkom rodziny możliwość wspólnego odpoczynku i przywraca jej pierwotny sens związany ze świętowaniem tego dnia – przeczytać możemy na stronie Ministerstwa Cyfryzacji.

– Uważam, że to bardzo dobry pomysł. Niedziela powinna być dla rodziny, a nie do chodzenia po galeriach handlowych, czy marketach. Do tego pracownikom też należy się wolne – tłumaczy emerytka, Irena Gilewska.

Według Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych 45 proc. badanych pod koniec ubiegłego roku sprzeciwia się zaostrzeniu zakazu handlu w niedzielę. O nadchodzących zmianach wypowiada się pozytywnie – 27 proc. ankietowanych.

Niedziele w 2019 r. podczas których zrobisz zakupy:

Styczeń: 27

Luty: 24

Marzec: 31

Kwiecień: 14, 28

Maj: 26

Czerwiec: 30

Lipiec: 28

Sierpień: 25

Wrzesień: 29

październik: 27

Listopad: 24

Grudzień: 15, 22, 29

Przypomnijmy, że za złamanie zakazu handlu grożą poważne konsekwencje finansowe:

„Kto, wbrew zakazowi handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem w niedziele lub święta, powierza wykonywanie pracy w handlu lub wykonywanie czynności związanych z handlem pracownikowi lub zatrudnionemu, podlega karze grzywny w wysokości od 1000 do 100 000 zł.”

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this