Kompleksowa termomodernizacja, instalacje fotowoltaiczne, ochrona środowiska – a wszystko to dzięki unijnemu wsparciu projektów, które dotychczas znajdowały się na liście rezerwowej konkursu z Działania 3.3 Poprawa efektywności energetycznej z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii w sektorze publicznym i mieszkaniowym Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020.
Decyzją Zarządu Województwa dofinansowanie trafi do ośmiu beneficjentów – Wyższej Szkoły Administracji Publicznej w Kielcach, Parafii Rzymskokatolickiej pw. Św. Piotra i Pawła w Sędziszowie oraz gmin – Kunów, Końskie, Pierzchnica, Raków, Mniów i Połaniec. Ogólna wartość dofinansowania wszystkich projektów z funduszy unijnych to 16 mln zł.
– Zainteresowanie przedsięwzięciami związanymi z efektywnością energetyczną jest bardzo duże. To cieszy, bowiem są one szczególnie korzystne ze względów ekologicznych, pozwalają bowiem na zmniejszenie ilości gazów cieplarnianych oraz innych substancji szkodliwych emitowanych do atmosfery – mówi marszałek Andrzej Bętkowski.
Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie tłumaczy, że termomodernizację przejdą Zespół Szkolno-Przedszkolny w Janiku, a także budynek Urzędu Miasta i Gminy w Kunowie.
– W obydwu budynkach wymieniona zostanie stolarka okienna, a także zamontowana zostanie fotowoltaika. Ponadto w budynku urzędu wymienione zostanie oświetlenie wewnętrzne na led-owe, zamontowany zostanie nowy kocioł gazowy, zamiast kotła węglowego. Również w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Janiku wymieniony zostanie kocioł gazowy na bardziej nowoczesny. Szkoła przejdzie kompleksową termomodernizację. Te działania sprawdziły się w przypadku szkoły w Kunowie, które aktualnie generuje oszczędności rzędu ponad 70 proc. W dobie kryzysu energetycznego bardzo by nas to wzmocniło. Co ważne poprawi się również komfort nauki uczniów – wyjaśnia Lech Łodej.
Wykorzystując unijne wsparcie samorządy, instytucje publiczne i organizacje mogą przeprowadzić kompleksową termomodernizację budynków, montować instalacje fotowoltaiczne, wymieniać stolarkę okienną i drzwiową czy modernizować systemy ciepłownicze c.o. i c.w.u oraz oświetlenie na energooszczędne.
– Szczególnie ważne, biorąc pod uwagę wzrost cen nośników energii i ciepła jest to, że realizacja tego typu projektów daje niebagatelne korzyści finansowe wynikające z redukcji kosztów związanych z zaopatrzeniem w ciepło, ciepłą wodę użytkową oraz opłat za energię elektryczną – dodaje marszałek.
Na podstawie informacji z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego