Znajdź nas na

FAKTY

Gliński do rodziców i uczniów: apeluję o szczepienie się!

Apeluję o przestrzeganie wszystkich narzuconych reżimów, o szczepienie się – powiedział wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński podczas rozpoczęcia roku szkolnego w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. H. Wieniawskiego w Łodzi.

Warszawa, 01.03.2021. Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliñski podczas wręczenia odznaczeń państwowych Żołnierzom Niezłomnym oraz osobom pielęgnującym pamięć o powojennej historii Polski w Pałacu Prezydenckim w Warszawie, 1 bm. (kf) PAP/Radek Pietruszka

„Apeluję o przestrzeganie wszystkich narzuconych reżimów, o szczepienie się (przeciw COVID-19 – przyp. PAP). My nikogo do szczepień nie zmuszamy, ale bardzo prosimy o odpowiedzialność – wobec bliźniego, wobec drugiego człowieka. (…) To jest szalenie ważne, abyśmy byli solidarni. Pamiętajmy, że są granice naszej wolności – tymi granicami jest wolność drugiego człowieka. Nie możemy zagrażać innym ludziom i całej naszej wspólnocie” – podkreślił Gliński w środę podczas uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. H. Wieniawskiego w Łodzi.

Wicepremier przeprosił, że w tak uroczystym dniu wspomina o tematach związanych z pandemią, jednak – jak zaznaczył – są one ściśle związane z możliwością powrotu szkół do normalnego funkcjonowania.

„Są stuprocentowe dowody na to, że jedynym środkiem na poradzenie sobie z pandemią, z ewentualną czwartą falą – która niestety na pewno nadejdzie, ale miejmy nadzieję, że będzie łagodna – są szczepienia. Najnowsze specjalistyczne badania, prowadzone także w Polsce, wskazują jednoznacznie, że w 98 proc. chorują i trafiają do szpitala osoby niezaszczepione. Jeżeli wśród chorych zdarzają się osoby zaszczepione to z chorobami współistniejącymi” – dodał Gliński.

Wicepremier był pod wrażeniem nowej sali koncertowej w Szkole Muzycznej im. H. Wieniawskiego, która została zmodernizowana i oddana do użytku w grudniu 2020 roku, dzięki środkom z resortu kultury.

„Nasz resort razem z Centrum Edukacji Artystycznej opiekuje się szkolnictwem artystycznym i możemy być dumni, że w ostatnich latach udało się zrealizować tak wiele inwestycji, jeśli chodzi o warunki do funkcjonowania; bo to, co jest w tych szkołach to już zasługa grona pedagogicznego, rodziców i samych uczniów. Cieszymy się, że możemy takie piękne rzeczy realizować” – zaznaczył.

Zdaniem ministra kultury, nowoczesna infrastruktura pomaga uczniom szkół artystycznych w realizacji marzeń.

„Wszyscy w tej szkole muzycznej to osoby, które mają talent. A talent – jak wiemy także z opowieści biblijnych – musi być zadbany. Jeśli ktoś posiada talent, to ma obowiązek – wobec siebie i innych – go kształtować, z niego korzystać” – powiedział.

We wtorek w Łodzi wicepremier Gliński uczestniczył w rozpoczęciu roku szkolnego w kilku placówkach edukacyjnych – Szkole Podstawowej nr 79, Szkole Mistrzostwa Sportowego Marcina Gortata; po szkole muzycznej zaplanowano także wizytę w szkole plastycznej.(PAP)

Autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this