Znajdź nas na

FAKTY

Kolejna pomoc dla osób niepełnosprawnych z gminy Ćmielów! Gmina wzbogaciła się o nowego busa!

Po wykonaniu podjazdu dla osób niepełnosprawnych przy budynku Urzędu Miasta i Gminy w Ćmielowie, a także zakupie opasek medycznych, gmina Ćmielów wzbogaciła się o nowego 18-osobowego busa, z którego korzystać będą najmłodsi mieszkańcy gminy z orzeczeniem o niepełnosprawności. Całkowity koszt zakupu nowego pojazdu wyniósł 211 560 zł , z czego 75 000 zł dołożyła gmina (35 proc. wartości zadania), a pozostała kwota – 136 000 (65 proc. wartości zadania) pochodziła z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. – To dobrze zainwestowane pieniądze, służące dzieciom niepełnosprawnym z naszej gminy. Wszystko po to aby ułatwić im dojazd do szkoły, na rehabilitację, czy do ośrodków kultury – mówi Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa.

Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dla gminy Ćmielów to oszczędności, nie będzie musiała bowiem korzystać z usług firm zewnętrznych, a dla najmłodszych, niepełnosprawnych mieszkańców to realna  pomoc w bezpiecznym i komfortowym dotarciu do szkoły, na rehabilitację, czy wydarzenia kulturalne. Mowa o nowym, 18-osobowym busie, który dziś już oficjalnie podjechał  pod Urząd Miasta i Gminy w Ćmielowie.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Zakup pojazdu możliwy był dzięki środkom pozyskanym z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, w wysokości 136 000 zł. Brakującą kwotę, 75 000 zł dołożyła gmina Ćmielów.   

– Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom osób z niepełnosprawnościami zadbałam o to, aby mogły czuć się bezpiecznie. Udało się nam pozyskać dofinansowanie, również z PFRON-u, na zakup 445 opasek medycznych, dzięki którym możliwe będzie monitorowanie stanu zdrowia osób z orzeczeniem o niepełnosprawności, w tym także 40 dzieci. Te małe urządzenia, choć niepozorne, mogą zaalarmować o tym, że dzieje się coś złego z naszym ciśnieniem, czy saturacją – mówi Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa. 

Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa na tle nowego busa, zakupionego przy dofinansowaniu z Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dodaje, że odkąd objęła funkcję burmistrza Ćmielowa, pojawiły się  takie sygnały od rodziców dzieci niepełnosprawnych, że przydałby się nowoczesny bus.  

– Teraz ten komfort jazdy, a przede wszystkim bezpieczeństwo dzieci, będą zapewnione. Okres trwałości projektu to pięć lat, po tym czasie bus będzie mógł służyć wszystkim mieszkańcom. Teraz, gdy któryś z naszych  zespołów ludowych lub któreś z naszych kół chciało  jechać na wydarzenie, musieliśmy wynajmować taki pojazd od firmy zewnętrznej. Posiadając takiego bus po upływie tych pięciu lat będziemy mogli samodzielnie te usługi świadczyć. To bardzo ważne, aby wychodzić naprzeciw potrzebom mieszkańców. Jako gmina nie kierujemy się zyskiem, a sercem. Tymi potrzebami, które są widoczne, a które zauważam każdego dnia w każdej z tych grup czy to seniorów, osób niepełnosprawnych, czy młodzieży – podkreśla burmistrz, dziękując wszystkim, którzy przyczynili  się do realizacji tego przedsięwzięcia.

Władysław Burzawa ze Świętokrzyskiego Oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w Kielcach przypomina, że w tym roku kilkanaście takich busów, jak ten z Ćmielowa, trafiło do gmin z terenu województwa świętokrzyskiego. 

Władysław Burzawa ze Świętokrzyskiego Oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w Kielcach
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Z tego co wiem było bardzo ciężko zakupić te pojazdy.  Z jednej strony końcówka, roku, z drugiej bardzo zmienne ceny. Dzięki sprawności samorządów udało się nam zrealizować jednak  kilkanaście zakupów. Dofinansowaliśmy je w bardzo dużej kwocie,  cieszymy się, że samorządy również się do tego dołożyły. To są bardzo potrzebne busy, które służą zarówno osobom z niepełnosprawnościami, jak i  osobom starszym. Dzięki takiemu zakupowi istnieje możliwość dowożenia ich do ośrodków kultury, na rehabilitację, czy w przypadku dzieci – do szkoły. To naprawdę wielka pomoc i myślę, że samorządy to zauważają – mówi Władysław Burzawa. 

Przypomina, że PFRON dofinansowuje nie tylko zakup samochodów, ale i  montaż wind, czy urządzeń, które pomagają osobom z niepełnosprawnościami.

– W ciągu ostatnich kilkunastu lat, takie zakupy spowodowały, że jakość życia osób z niepełnosprawnościami bardzo się poprawiła. Dzięki temu osoby niepełnosprawne mogą wyjść z domu, spotykać się, realizować swoje pasje, czy skorzystać z rehabilitacji – podsumowuje.

W odbiorze nowego busa uczestniczyli od lewej, Władysław Burzawa z PFRON-u, Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa, Marzena Dębniak, starosta ostrowiecki i Mariusz Pasternak, przewodniczący Rady Powiatu Ostrowieckiego
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this