Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Gmina Kunów przyłącza się do walki o czyste powietrze!

Po gminie Bałtów, także i gmina Kunów wyszła naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców. Od dziś, każdy, kto będzie chciał wnioskować o dofinansowanie z programu rządowego „Czyste powietrze”, nie będzie już musiał podróżować do Kielc. Wszystkich formalności dopełni bowiem w Urzędzie Miasta i Gminy Kunów. Dziś w sali uroczystości kunowskiego ratusza podpisano porozumienie pomiędzy Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach, a gminą Kunów. – Dobra współpraca środowiska samorządowego z tym rządowym przysparza korzyści nie dla władzy, czy to samorządowej, czy rządowej, ale dla społeczności lokalnej. Inwestycje pozostają w gminie i dają możliwości lepszego życia mieszkańcom – mówił podczas dzisiejszej konferencji prasowej Jarosław Rusiecki, Senator RP z Prawa i Sprawiedliwości.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

W spotkaniu, oprócz senatora, uczestniczyli także Agata Wojtyszek – Wojewoda Świętokrzyski, Lech Łodej – burmistrz Kunowa, a także Ryszard Gliwiński, prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

– Podpisana dzisiaj umowa przybliża Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej do mieszkańców. Dzięki tej współpracy mieszkańcy gminy Kunów będą mogli bezpośrednio, tu na miejscu podpisywać umowy, dotyczące „Czystego powietrza”– wyjaśniała Agata Wojtyszek, Wojewoda Świętokrzyski.

Jak podkreślała program ten cieszy się ogromną popularnością w naszym województwie.

– Z tego co wiem, a jestem w stałym kontakcie z panem prezesem Wojewódzkiego Funduszu i za to dziękuję, już ponad 4 tysiące wniosków wpłynęło do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na realizację zadań, związanych z czystym powietrzem. Podpisano ponad 2700 umów. Gdy analizuję systematycznie statystyki z panem prezesem, okazuje się, że nasze województwo przoduje, jeśli chodzi zarówno o ilość przyjętych wniosków, jak i o ilość podpisanych umów. To są środki finansowe, które płyną do naszych mieszkańców, które powodują, że mamy zdecydowanie czystsze powietrze, a to właśnie ono jest głównym celem naszego programu, programu Prawa i Sprawiedliwości – mówiła wojewoda.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Przypomniała, że dodatkową, namacalną wartością dla mieszkańca są oszczędności w gospodarstwie domowym, kiedy wymienione są piece, okna, drzwi, czy też ocieplony jest budynek. Wtedy zdecydowanie mniej każdego miesiąca płaci on za media, za ogrzewanie.

– Ciesze się, że ten program jest u nas bardzo popularny. Stąd też ważnym jest, aby jak najbliżej mieszkańców była możliwość podpisywania umów i otrzymania informacji na temat programów. Ciesze się, że w Kunowie, to jest już druga gmina w powiecie ostrowieckim, ale w województwie świętokrzyskim jest już takich gmin kilkanaście, zdecydował się na zawiązanie takiej współpracy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i to bardzo cieszy. Panie burmistrzu bardzo panu gratuluję, to jest kolejny przykład tego, jak pan dba o swoich mieszkańców, wychodzi im naprzeciw i współpracuje z administracją rządową szeroko rozumianą, co powoduje, że te zadania własne gminy jest łatwiej udźwignąć. Można zrealizować więcej i pan to doskonale czyni – podsumowała Agata Wojtyszek.

Dobrej współpracy, którą wytyczył Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z samorządami, także tymi na najniższym szczeblu, zarówno Lechowi Łodejowi, burmistrzowi Kunowa, jak i Ryszardowi Gliwińskiemu, prezesowi zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach, gratulował Jarosław Rusiecki, Senator RP z Prawa i Sprawiedliwości.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Pogram „Czyste powietrze” jest już realizowany ponad rok i w tym miejscu chciałbym panu prezesowi pogratulować tego, że bardzo mocno Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska zaangażował się w promocję tego programu. Odbywające się w każdej gminie województwa świętokrzyskiego spotkania, miały charakter nie tylko formalny i opierały się na rozmowach nie tylko z władzami samorządowymi, ale były też ukierunkowane na mieszkańców, na przekazywaniu im wiedzy na temat korzyści wynikających z programu czyste powietrze – tłumaczył Jarosław Rusiecki.

Przypomniał także, że mieszkańcy, właściciele nieruchomości mogą wymienić źródło ciepła, dbać o czystsze powietrze nie tylko w swojej najbliższej okolicy, ale i w miejscu zamieszkania.

– Myślę, że to dzisiejsze porozumienie przyczyni się do tego, że mieszkańcy gminy Kunów zaoszczędzą czas i pieniądze, bo nie będzie konieczności dojazdu do Kielc, a w Urzędzie Miasta i Gminy Kunów będzie można uzyskać wszystkie stosowne informacje, jak taki projekt modernizacji energetycznej swojego gospodarstwa przygotować. Program ten jest przewidziany na 10 lat niebagatelną kwotą 103 miliardów złotych. Znaczna część przypadnie w udziale dla mieszkańców województwa świętokrzyskiego, ale także dla mieszkańców miasta i gminy Kunów. Gratuluje otwartości i mądrości w działaniu Lechowi Łodejowi. To jest kolejna inicjatywa, która daje możliwości rozwojowe całej gminie. Pan burmistrz jest także w kluczowym momencie otwarcia największej inwestycji, która została wybudowana na terenie gminy Kunów – oczyszczalni ścieków, która także przyczyni się do ochrony środowiska. To także przykład udanej współpracy wojewody i burmistrza w pozyskiwaniu środków związanych z budownictwem drogowym, remontami, zarówno z wykorzystanie Funduszu Dróg Samorządowych czy też środków płynących z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w postaci tzw. powodziówek. To wszystko daje możliwości poprawy infrastruktury w mieście i gminie Kunów. Dobra współpraca środowiska samorządowego z tym rządowym przysparza korzyści nie dla władzy, czy to samorządowej, czy rządowej, ale dla społeczności lokalnej. Inwestycje pozostają w gminie i dają możliwości lepszego życia mieszkańcom – gratulował burmistrzowi senator Jarosław Rusiecki.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Lech Łodej nie ukrywał, że cieszy się z ułatwienia, jakim jest możliwość wypełnienia wniosku z programu „Czyste powietrze” na miejscu, bez konieczności wyjazdu do stolicy województwa. Zauważył jednak, że wciąż brakuje akcji edukacyjnych, które pozwoliłyby na przekonanie większej ilości mieszkańców do uczestnictwa w programie.

– Jestem szczęśliwy, że taki projekt został uruchomiony w Kunowie. Gdy zauważymy, że coś dobrego może się wydarzyć dla naszych mieszkańców, staramy się w takie projekty angażować. W Kunowie przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych pojawia się smog. Może to być zaskoczeniem dla niektórych, ale takie są fakty. Miasto usytuowane jest w niecce, gdzie często przy złych warunkach atmosferycznych, nie ma tego przewietrzenia, a powietrze jest zanieczyszczone. Program pomoże mieszkańcom w poprawieniu jakości powietrza – mówił Lech Łodej. Podziękował także Wojewodzie Świętokrzyskiemu, Senatorowi RP i prezesowi Wojewódzkiego Funduszu za to, że taki program w ogóle powstał.

– Będziemy pomagać mieszkańcom walczyć o czyste powietrze. Życzyłbym sobie w tym momencie jeszcze większego zainteresowania. Aby równolegle z programem szła edukacja, informacja, zachęcająca mieszkańców do uczestnictwa w projekcie – dodał burmistrz.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Ryszard Gliwiński, prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach przypomniał natomiast, że program „Czyste Powietrze” funkcjonuje od 19 września 2018 roku. Pierwotnie program był realizowany tylko przez Wojewódzki Fundusz Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach, a wnioski można było składać tylko w siedzibie w Kielcach. Kolejnym krokiem było utworzenie placówek w Starachowicach, Jędrzejowie i Opatowie.

– Jest pan odważnym samorządowcem, a gmina Kunów jest w elicie pierwszych samorządów, które się zdecydowały na współpracę z Wojewódzkim Funduszem, z rządem, aby propagować czyste powietrze. Już podpisane są umowy na ponad 51 milionów zł, a sądzimy, że do końca roku to będzie 110 mln, które trafią do państwa, abyśmy oddychali czystym powietrzem – podsumował Ryszard Gliwiński, który do współpracy
zachęca wszystkich samorządowców.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this