Od września 2020 roku w Szkole Podstawowej im. Antoniego Hedy „Szarego” w Kunowie funkcjonował będzie Lokalny Ośrodek Wiedzy i Edukacji w Kunowie.
– Jako gmina wzięliśmy udział w ogólnopolskim projekcie grantowym na utworzenie ośrodka LOWE organizowanym w ramach projektu „Familijne LOWE”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Jest to innowacyjny projekt Ministerstwa Edukacji Narodowej, który będzie wykorzystywał potencjał szkoły jako miejsca do kształcenia, inspiracji i integracji osób dorosłych – tłumaczy Lech Łodej.
Podkreśla, że to prestiżowe wyróżnienie dla gminy i szkoły. W Kunowie powstanie bowiem trzeci taki ośrodek w województwie świętokrzyskim. Nie udałoby się gdyby nie determinacja i pomoc Małgorzaty Kowalskiej, wicedyrektor Szkoły Podstawowej w Kunowie, jak i radnej Barbary Domagały, która już w ubiegłym roku marzyła, aby LOWE dotarło także do jej gminy.
– Projekt LOWE, czyli Lokalny Ośrodek Wiedzy i Edukacji jest projektem ministerialnym, ogólnopolskim. Nabór do tego projektu odbywał się w lutym 2020 roku. O możliwości pozyskiwania środków i utworzenia takiego ośrodka dowiedziałam się od pani Katarzyny Cukierskiej, która prowadzi „Szkołę z Pasją” w Ostrowcu Św. Taki ośrodek u nich działał w ubiegłym roku. Bardzo chciałam, żeby i nasi mieszkańcy mieli możliwość skorzystania z tego projektu. LOWE to ośrodki, które powstają w szkołach, ale ich olbrzymią zaletą jest to, że kształcą dorosłych: rodziców, dziadków. Pozwalają też na ich aktywizację – wyjaśnia Barbara Domagała.
Spektrum szkoleń jest bardzo szerokie, z jednej strony zajęcia mają podnieść poziom edukacji osób dorosłych, z drugiej – pozwalają na wsparcie psychologiczne, możliwe jest także uczestnictwo w warsztatach kompetencji w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej, muzycznych, czy z przedsiębiorczości. Planowana jest także wizyta studyjna.
– Swój pomysł przedstawiłam najpierw panu burmistrzowi Lechowi Łodejowi, a później pani Dorocie Oparze, dyrektor Szkoły Podstawowej w Kunowie imienia Antoniego Hedy „Szarego”. Po konsultacji z panią wicedyrektor Małgorzatą Kowalską, doszłyśmy do wniosku, że takie szkolenia z języka angielskiego, przedsiębiorczości, informatyki, bardzo się naszym mieszkańcom przydadzą. W planach mamy też bardzo fajne szkolenia z technik relaksacyjnych, które w dobie tych trudnych czasów jakie mamy na pewno się przydadzą – dodaje Barbara Domagała.
Projekt realizowany będzie przez rok, od września 2020 roku, do sierpnia 2021 roku.
– Projekt zobowiązuje nas, abyśmy później jeszcze przez rok taki ośrodek utrzymywali, myślę jednak, że przetrwa on nie tylko rok czasu, ale na stałe wpiszę się już w projekty edukacyjne naszej gminy – wyjaśnia Barbara Domagała.
Na uczestnictwie w projekcie zyskają także uczniowie. Możliwe będzie bowiem odświeżenie i doposażenie dwóch sal lekcyjnych.
– To będzie takie wielopokoleniowa korzyść. Dla nas to też wielki prestiż. Znaleźliśmy się bowiem wśród 20 ośrodków w Polsce, które takie dofinansowanie otrzymały i to z wysoką punktacją, zajmując wśród nich 4 miejsce. Już dziś zapraszamy mieszkańców naszej gminy do udziału w tym ciekawym przedsięwzięciu – dodaje Lech Łodej.