Znajdź nas na

FAKTY

„Władza” „puszcza oczko” do ostrowieckich działkowców? 

Wśród projektów uchwał, jakie zaplanowano w porządku obrad dzisiejszej (30 stycznia) Sesji Rady Miasta w Ostrowcu Św. znalazł się ten w sprawie określenia trybu postępowania o udzielenie dotacji celowej ze środków budżetu Gminy Ostrowiec Świętokrzyski z przeznaczeniem na przedsięwzięcia służące tworzeniu warunków do rozwoju stowarzyszeń ogrodowych prowadzących na terenie Ostrowca Świętokrzyskiego rodzinne ogrody działkowe oraz sposobu jej rozliczania i kontroli. – (…) Realizacja zadania wzmocni współpracę miasta z ROD w zakresie wykorzystania terenów ogrodów działkowych również jako terenów rekreacyjnych dla wszystkich mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego – czytamy we fragmencie uzasadnienia do projektu uchwały.

Grafika: Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Wczoraj (29 stycznia) informowaliśmy o projekcie uchwały w sprawie zaciągnięcia kredytu długoterminowego w wysokości do 30 mln złotych, nad którym debatować będą dzisiaj (30 stycznia), podczas sesji nadzwyczajnej radni miejscy z Ostrowca Św., tymczasem w porządku obrad znalazł się również punkt dotyczący określenia trybu postępowania o udzielenie dotacji celowej ze środków budżetu Gminy Ostrowiec Świętokrzyski z przeznaczeniem na przedsięwzięcia służące tworzeniu warunków do rozwoju stowarzyszeń ogrodowych prowadzących na terenie Ostrowca Świętokrzyskiego rodzinne ogrody działkowe oraz sposobu jej rozliczania i kontroli.

W uzasadnieniu do uchwały czytamy m.in. o tym, że  działki w rodzinnych ogrodach działkowych użytkują w praktyce wszystkie grupy społeczne i zawodowe, ludzie w różnym wieku i o różnym statusie majątkowym. 

– Na terenie Ostrowca Świętokrzyskiego zarejestrowanych jest 11 ROD, na których użytkowane jest ponad 2000 osobnych działek rekreacyjnych. Wnioskodawca widzi potrzebę wspierania tak licznej grupy mieszkańców korzystających z infrastruktury stowarzyszeń ogrodowych prowadzących na terenie Ostrowca Świętokrzyskiego rodzinne ogrody działkowe, które służą zaspokajaniu potrzeb wypoczynkowych i rekreacyjnych mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego. Na trwałe wpisały się one w krajobraz miasta pełniąc również funkcje ekologiczne, socjalne i zdrowotne, propagujące zdrowy styl życia oraz społeczne i edukacyjne, tworząc warunki do integracji społeczności lokalnych. Realizacja zadania wzmocni współpracę miasta z ROD w zakresie wykorzystania terenów ogrodów działkowych również jako terenów rekreacyjnych dla wszystkich mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego – czytamy w uzasadnieniu.

Czy oznacza to, że już wkrótce np. na przełomie marca i kwietnia, albo czerwca i lipca na terenie ogródków działkowych odbywać się będą festyny, czy grille z kiełbaskami dla wszystkich ostrowczan? I skąd tak intensywne zainteresowanie wnioskodawcy działkowcami? O te i inne  szczegóły dopytamy w urzędzie miasta, a do tematu wrócimy. 

Do uchwały dołączony został również „Regulamin udzielania dotacji celowej ze środków budżetu Gminy Ostrowiec Świętokrzyski stowarzyszeniom ogrodowym działającym na terenie Ostrowca Świętokrzyskiego z przeznaczeniem na przedsięwzięcia służące rozwojowi rodzinnych ogrodów działkowych”.

Czytamy w nim m.in., że Stowarzyszenia ogrodowe prowadzące na terenie Ostrowca Świętokrzyskiego rodzinne ogrody działkowe, zwane dalej ROD, znajdujące się na terenie Gminy Ostrowiec Świętokrzyski mogą uzyskać z budżetu gminy dotację celową z przeznaczeniem na przedsięwzięcia służące rozwojowi rodzinnych ogrodów działkowych na cele wymienione w art. 17 ust. 2 ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych (Dz. U. z 2021r. poz. 1073). 2. Realizacja zadania musi wpływać na poprawę warunków do korzystania z ROD przez działkowców lub zwiększać dostępność społeczności lokalnej do tego ROD.” 

Udzielenie dotacji uzależnione jest od dostępności w danym roku środków finansowych zabezpieczonych w budżecie Gminy Ostrowiec Świętokrzyski, a dotacja udzielana jest w wysokości do 70% kosztów na zadanie, o którego dofinansowanie ubiega się ROD w danym roku budżetowym.

Projektodawcą uchwały jest prezydent miasta Ostrowca Świętokrzyskiego.

Wiceprezydent Artur Łakomiec działkowców chciał uhonorować również podczas dożynek powiatowych zorganizowanych w ubiegłym roku w Ostrowcu Św. Podzcas sesji, próbując przekonać radnych do tego „pomysłu”,  mówił m.in:

–  (…) Także tutaj w ten sposób, mówię mając na uwadze olbrzymią ilość osób, które w Ostrowcu mają ogródki działkowe, uprawiają amatorsko, że tak powiem – płody rolne, ale też z tego żyją również  niektórzy, też będziemy chcieli to uhonorować (…) – mówił.

Pełna treść wypowiedzi wiceprezydenta dostępna jest w naszym artykule https://naostro.info/dozynki-powiatowe-w-ostrowcu-sw-czy-kampania-wyborcza-uchwala-z-kontrowersyjnym-zapisem-odrzucona-przez-wiekszosc-radnych/

W ubiegłym roku wiceprezydent ogłosił także konkurs dla działkowców „Ogród w moim najlepszym wydaniu”. Pisaliśmy o tym tutaj:

Pełna treść uchwał, jakie procedowane będą podczas dzisiejszej sesji,  dostępna jest tutaj:

https://bip.um.ostrowiec.pl/artykul/3275/27781/30-stycznia-2024-r

Sesja odbędzie się o godzinie  14.30  w Urzędzie Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego, przy ul. Jana Głogowskiego 3/5 (sala obrad – parter). Transmisję można oglądać również w internecie, pod linkiem:

https://transmisjaobrad.info/channels/49/gmina-miejska-ostrowiec-swietokrzyski

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this