Znajdź nas na

FAKTY

Gmina Ostrowiec Św. spłaciła zadłużenie! Co w praktyce oznacza to dla ostrowczan?

Według rankingu zamożności pisma samorządu terytorialnego „Wspólnota” Ostrowiec Św. w 2019 roku zajął 247 miejsce. Zamożność per capita w 2019 roku wyniosła 2842,78 zł. Dla porównania Starachowice zajęły 203 pozycję przy zamożności per capita w wysokości 3016,06 zł, Stalowa Wola – 31 miejsce z dochodem per capita – 3891, 96 zł. Jeśli chodzi zaś o ranking Miejsce sprzyjające edukacji gmina Ostrowiec Św. znajduje się na 1451 pozycji na 2473 miejsca. Okazuje się jednak, że miasto Ostrowiec Św. znalazło się także, jak podkreślał podczas konferencji prasowej, 22 stycznia, „w bardzo wąskiej, elitarnej grupie miast, miasteczek, spośród trzech tysięcy gmin w Polsce, które nie mają długów.” Czy dla ostrowczan oznacza to nowe miejsce pracy, inwestycje, a także rozwój miasta?

Ostrowiecki Rynek fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

– Chce za państwa pośrednictwem podzielić się bardzo dobrymi informacjami dla mieszkańców miasta Ostrowca Św. Miasto Ostrowiec Świętokrzyski znalazło się w bardzo wąskiej, elitarnej grupie miast, miasteczek, spośród trzech tysięcy gmin w Polsce, które nie mają długów. W ubiegłym tygodniu spłaciliśmy  jednorazowo ponad 7,5 mln zł. To jest ostatnie zadłużenie miasta Ostrowca Św. W ciągu sześciu lat ponad 50 mln zł długu Ostrowca zostało spłacone. To jest bardzo ważna informacja dla naszych mieszkańców, ponieważ łatwo jest funkcjonować sięgając do kieszeni podatnika, bardzo łatwo jest podnosić podatki,  bardzo łatwo jest wprowadzać nowe opłaty, natomiast naprawdę sztuką jest funkcjonować, inwestować, remontować, mieć stałe koszty i nie zaciągać  zbędnych zobowiązań – mówił podczas konferencji prasowej Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca Św. 

Prezydent porównał także  gminę Ostrowiec Św. do innych samorządów.

– Porównując się w benchmarkingu z miastami, które są powiedzmy w naszej okolicy, chcemy państwu też pokazać i uświadomić, że my zarządzamy pieniądzem podatników.  Zarządzamy naszym wspólnym pieniądzem i nikt nie powinien do tego lekko podchodzić.  Stąd gdybyśmy spojrzeli np. na zadłużenie miast, gmin w województwie świętokrzyskim, to ono kształtuje się mniej więcej na takim poziomie: miasto Kielce, stolica naszego województwa ponad miliard złotych długu, Stalowa Wola,  prawie 200,  Tarnobrzeg 117, Skarżysko 90, Starachowice – 52 – wyliczał Jarosław Górczyński. 

 Przypomniał,, że każde z wymienionych  miast ponosi także odsetki na obsługę tego długu.   

– W Kielcach pan prezydent Wenta, współczuję – 19 mln zł w tym roku musi oddać samych tylko odsetek. To jest olbrzymia kwota. Przypomnę otwarte baseny na Rawszczyźnie to  jest 12.13 mln zł więc za same odsetki powinien powstać kompleks otwartych basenów. Dla porównania w Starachowicach 1300 000 musi zapłacić prezydent za obsługę swojego długu. Za tylko obsługę samych odsetek  zapłaci 1 300 000. My dzisiaj jako Ostrowiec Św. możemy pokazać, że  w tej pozycji odsetki nie mamy nic. Nie musimy ponosić zbędnych kosztów, nie musimy ponosić zbędnych wydatków. I to jest bardzo ważne i bardzo istotne, abyśmy o tym mówili – dodał.  

Prezydent mówił także o skali podatków, podkreślając, że Ostrowiec Św. ma najniższe stawki podatku od nieruchomości w całym regionie. Dodał, że najdrożej jest w Starachowicach,  Tarnobrzegu i Skarżysku-Kamiennej. 

– Ostrowiec jest tutaj liderem od sześciu lat nie podnosząc podatków. Możemy się pochwalić, że nasze stawki są najniższe – podkreślał.  

Prezydent przypomniał, że kredyty zaciągane były 20 lat temu, a  spłacane w ratach. Z roku na rok odsetki malały. Znalazły się wśród nich kredyty zaciągnięte na budowę stadionu, czy hali sportowej, a więc na inwestycje, które do dziś służą miastu.

Jarosław Górczyński dodał, że odsetki  które w ubiegłym roku wyniósł 180 tysięcy, przekazane zostaną na stypendia dla uczniów.

– Chcemy zaproponować na obrady sesji rady miasta, aby powołać taki specjalny fundusz stypendialny i chcielibyśmy, aby te stypendia były, uwaga, w kwocie 10 tysięcy złotych jednorazowo dla najlepszych uczniów w Ostrowcu Św. Chcielibyśmy, aby minimum w tym roku 10 takich stypendiów zostało fizycznie wypłaconych. Chcielibyśmy, aby to się zadziało we wrześniu, aby do września wypracować szczegóły – tłumaczył prezydent.

Dodał, że gminę stać na taki gest, który jest także ukłonem dla wszystkich mieszkańców Ostrowca Św.

– Zaznaczam, że ci nasi uczniowie będą rozszerzeni na zasadzie takiej, że nie chcemy się ograniczać tylko do naszych placówek, prowadzonych przez miasto, chcemy zaproponować współpracę wszystkim niepublicznym szkołom i chcemy do tej współpracy zaprosić pedagogów, dyrektorów tych placówek. rte stypendia będą przyznawane w formie kapituły – dodał Jarosław Górczyński. 

W wywiadzie dla Rzeczypospolitej z  czerwca 2019 roku  Magdalena Stemplewska, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Toruniu mówiła: 

–  Miasto, aby się rozwijać, musi inwestować – mówi też w imieniu prezydenta Torunia Magdalena Stremplewska, jego rzecznik. – W tym celu wydatkowane są pieniądze z budżetu miasta, dotacje i środki zewnętrzne, ale również środki kredytowe – dodaje. ( źródło:  źródło: Rzeczpospolita  30 czerwca 2019 rok „Rozwój na kredyt”) 

Nie inaczej było w przypadku Wrocławia:

– Nasz poziom zadłużenia wynika tylko i wyłącznie z realizowanego w ostatnich latach wysokiego planu inwestycyjnego – zaznacza również Maja Wysocka z wrocławskiego magistratu. – Łączna wartość nakładów inwestycyjnych w latach 2009–2018 to 7,2 mld zł, co w porównaniu z pozostałymi miastami metropolitarnymi: Krakowem, Gdańskiem, Poznaniem czy Łodzią, daje wynik o 14–26 proc. wyższy – analizuje. Wśród największych i najważniejszych wydatków w mieście, współfinasowanych z UE, wylicza choćby budowę Stadionu Wrocław, Narodowego Forum Muzyki czy obwodnic miasta. ( źródło: Rzeczpospolita  30 czerwca 2019 rok „Rozwój na kredyt”) 

Co zatem dla mieszkańców Ostrowca Św. w praktyce, oprócz wysokich stypendiów dla 10 uczniów rocznie,  oznaczać będzie spłata zadłużenia? 


1 Comment

1 Comment

  1. Pingback: Dwa oblicza Ostrowca Św.! 17 z 23 radnych za absolutorium dla prezydenta! | naOSTRO.info

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this