Znajdź nas na

FAKTY

Gminy: Kunów, Bałtów i Ćmielów ze środkami na poprawę dróg dojazdowych do pól!

Dofinansowanie budowy, odbudowy i modernizacji dróg dojazdowych do gruntów rolnych w kwocie prawie 2 mln 800 tys. zł trafi do 64 gmin z województwa świętokrzyskiego, w tym także do gmin z powiatu ostrowieckiego: gminy Kunów, Bałtów, Ćmielów, Bodzechów i Waśniów. Umowy z częścią samorządowców podpisali dziś (piątek, 30 lipca) Andrzej Bętkowski, Marszałka Województwa Świętokrzyskiego i członek Zarządu Województwa – Marka Jońcę podczas spotkania w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach.

Gminy: Kunów, Bałtów i Ćmielów ze środkami na poprawę dróg dojazdowych do pól fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Dzięki dofinansowaniu z budżetu województwa świętokrzyskiego powstanie bądź zostanie zmodernizowanych prawie 29 km dróg dojazdowych do gruntów rolnych.

Jak podkreśla marszałek Andrzej Bętkowski, województwo świętokrzyskie wspiera inicjatywy mające na celu rozwój obszarów wiejskich i poprawę warunków życia na wsi, a jednym z takich działań jest dofinansowanie zadań określonych w ustawie o ochronie gruntów rolnych i leśnych. Wśród tych zadań jest poprawa stanu dróg dojazdowych do pól. Środki przeznaczone na ten cel pochodzą bezpośrednio z terenów gmin województwa świętokrzyskiego, z tytułu opłat wynikających z wyłączenia gruntów rolnych.

 – Z tych środków będzie wybudowanych ponad 29 km dróg, które ułatwią pracę rolnikom. Poprawa infrastruktury na wsi to istotna sprawa i cieszy, że sukcesywnie jest ona modernizowana – mówi Andrzej Bętkowski.

Umowy z samorządowcami podpisali dziś (piątek, 30 lipca) Andrzej Bętkowski, Marszałka Województwa Świętokrzyskiego i członek Zarządu Województwa – Marka Jońcę podczas spotkania w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach
fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Marek Jońca, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego dodaje z kolei, że potrzeby w tym zakresie są ogromne. 

– Fundusz, który gromadzimy z tytułu odrolnienia gruntów, w całości wraca do gmin i systematycznie ubywa złej jakości dróg dojazdowych. To nie ostatnie w tym roku umowy. W przygotowaniu są kolejne na kwotę 1 mln 100 tys. zł – zapowiada Marek Jońca.

Środki z Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych trafią do gmin z powiatu ostrowieckiego: Bałtowa, Kunowa, Ćmielowa i Bodzechowa. 

– Radość jest ogromna, zwłaszcza po tym, jak w dobie pandemii tych naborów nie było zbyt wiele, naborów do tzw. powodziówek nie było w ogóle. To zrozumiałe, ponieważ cała pomoc była skierowana do przedsiębiorców.  Droga w Brzóstowej nie kwalifikowała się do żadnego innego funduszu, jak tylko w ramach FOGR-u. Tym bardziej cieszy mnie to, że zapewniamy rolnikom dojazd do pól, na który czekali od kilku dobrych lat. Wystosowali do mnie także petycję w tej sprawie, Cieszę się, że będzie im się pracowało lepiej łatwiej i bezpieczniej – wyjaśnia Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa.

Jarosław Nowak, skarbnik Miasta i Gminy Ćmielów, Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa, Andrzej Bętkowski – Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, a także Marek Jońca, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego
fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Zapewnia, że droga wykonana zostanie jeszcze w tym roku. Pozyskane środki pozwolą na wybudowanie nowej nawierzchni,  z odpowiednim pasem szerokości,  z poboczami. Na realizację tego zadania gmina pozyskała 63 000 zł, które odciążą budżet gminy Ćmielów od rosnących kosztów inwestycyjnych, brakującą kwotę dołoży gmina Ćmielów.

– Koleje pieniądze trafiają do gminy Ćmielów, to bardzo ważne, że nie obciążamy naszego budżetu. Aplikujemy o każde możliwe środki i na pewno w tych staraniach nie ustaniemy – podsumowuje.  

26 000 zł na drogę Wólka Trzemecka-Antoniów otrzymała gmina Bałtów. 

– Odcinek ma około 100 metrów. Jest to brakujący łącznik w ciągu dróg asfaltowych, stanowiącej dojazd do pól, a także do jednego gospodarstwa. Kilka miesięcy temu zmieniliśmy kategorię tych dróg z drogi gminnej, na dojazdową do pól, dzięki czemu udało się pozyskać środki i możemy wykonać teraz nawierzchnię asfaltową – wyjaśnia Hubert Żądło i dodaje, że o remont tej drogi zabiegali Aleksandra Celińska, sołtys Wólki Trzemeckiej, jak i tamtejsi radni, a także Henryk Cichocki, przewodniczący rady Gminy w Bałtowie. 

Paweł Kudas, skarbnik gminy Bałtów, Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów. a także Andrzej Bętkowski – Marszałek Województwa Świętokrzyskiego i Marek Jońca, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego
fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Gmina Bałtów do inwestycji będzie musiała dołożyć połowę środków. Kosztorys inwestorki opiewa na  ponad  60 000 zł. 

Nowej nawierzchni doczeka się także droga w Nietulisku Dużym o długości 280 metrów od posesji nr 70 do nr 80.  

–  Wykonalibyśmy tę drogę wcześniej, gdybyśmy otrzymali środki z tzw. powodziówek. Zgłaszaliśmy je już w 2019 roku. Niestety ze względu na pandemię koronawirusa i przekierowanie tych środków na inną pomoc, nabory wciąż są zawieszone. Nie czekając, że coś się zmieni, staraliśmy się o środki z FOGR-u. Priorytetem była droga na tzw. działki Nosowskie. Kosztorysowo inwestycja miała wynieść 600 000, zł, jednak środki otrzymaliśmy tylko na Nietulisko Duże. Mieszkańcy czekali na tę drogę od lat. Wreszcie będą mieć nakładkę asfaltową – tłumaczy Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie. 

W sumie inwestycja kosztować będzie 230 000 zł,  z czego 87 800 zł pochodzić będzie z FOGR-u.   

Danuta Fijas, skarbnik miasta i gminy Kunów, Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy Kunów, a także Andrzej Bętkowski – Marszałek Województwa Świętokrzyskiego i Marek Jońca, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego
fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this