Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

IMGW: mroźna noc; w południowo-wschodniej części mogą wystąpić zawieje i zamiecie śnieżne!

W niedzielę im bliżej wieczora, tym temperatura będzie spadać. W niektórych miejscach może wynieść około -20 stopni Celsjusza – powiedział PAP rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grzegorz Walijewski. Dodał, że w południowo-wschodniej części kraju może być niebezpiecznie na drogach przez prognozowane zawieje i zamiecie śnieżne.

Zakopane, 05.02.2019. Zakopane nocą - widok z Gubałówki na Zakopane i Tatry, 5 bm. (gm/cat) PAP/Grzegorz Momot

Rzecznik IMGW w rozmowie z PAP podkreślił, że w niedzielę w ciągu dnia widać było pewną poprawę, jeżeli chodzi o pogodę. “Cieplejsze oblicze zimy zawitało w niedzielę, bo temperatury maksymalne wynosiły do dwóch stopni Celsjusza na północy kraju. W centrum około zera lub -1 st. Celsjusza. Najchłodniej było dziś na południu i południowym wschodzie, gdzie temperatura wynosiła od -8 do -5 st. Celsjusza” – powiedział.

Wskazał, że im bliżej wieczora temperatura będzie spadać. “Z takich niebezpiecznych zjawisk to na południowym wschodzie dosyć mocno wieje. Wiatr ma do ok. 55 km/h” – poinformował.

“Normalnie nie byłoby to jakimś złym sygnałem, ale w tym regionie padał śnieg i nadal może trochę popadać, a to powoduje zawieje i zamiecie śnieżne. Wieczorem i w nocy będzie niebezpiecznie na drogach” – zaznaczył, dodając, że dla tego regionu zostały wydane ostrzeżenia przed tym zjawiskiem. “Dotyczy to województwa lubelskiego, podkarpackiego i wschodniej części woj. świętokrzyskiego” – podał.

Przekazał, że w nocy temperatury w południowo-zachodniej części kraju (południowe części woj. lubuskiego, dolnośląskiego, opolskiego) mogą spaść poniżej -15 st. C., a nawet w dolinach sudeckich do -20 st. C. “Taka sama sytuacja jest w północno-wschodniej części Polski (Podlasie, Warmia i Mazury). Tutaj też spadki do ok. -16 st. C.” – wyjawił.

“W górach będzie wiał dosyć silny wiatr. Do 70 km/h. W związku z tym, że tam leży śnieg, to też mogą wystąpić zawieje i zamiecie śnieżne” – podał.

“Noc z niedzieli na poniedziałek będzie chłodna. Temperatura będzie wynosiła od -18 st. C. w kotlinach górskich i -15 st. C. na południowym zachodzie, -16 st. C. na północnym wschodzie, w centrum około -8 st. C., a nad morzem ok. -2 st. Celsjusza” – dodał. (PAP) Autor: Bartłomiej Figaj

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this