Ostrzeżenia drugiego stopnia IMGW obowiązują w środę od godz. 12.00 do godz. 22.00. Dotyczą one: zachodniej części woj. podlaskiego i lubelskiego, wschodniej części woj. pomorskiego, centralnej i wschodniej części woj. kujawsko-pomorskiego, większości woj. łódzkiego i mazowieckiego i w całym woj. śląskim, małopolskim, podkarpackim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim.
Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza możliwość wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu mogą ograniczyć prowadzenie działalności. Należy spodziewać się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu.
Na terenach objętych ostrzeżeniem drugiego stopnia prognozowane są burze. Miejscami będą im towarzyszyć bardzo silne opady deszczu od 30 mm do 40 mm na mkw. i porywy wiatru do 90 km/h. Lokalnie możliwy grad.
Przed burzami ostrzega także Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. SMS o treści: „Uwaga! Dziś (29.05) prawdopodobne burze, ulewny deszcz i silny wiatr. Możliwe podtopienia. W trakcie burzy znajdź bezpieczne schronienie” otrzymali mieszkańcy województw: warmińsko-mazurskiego, świętokrzyskiego, śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego, mazowieckiego, łódzkiego, lubelskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego i podlaskiego.
IMGW wydało również ostrzeżenia pierwszego stopnia. Obowiązują one od godz. 12.00 do godz. 22.00 obszarze wschodniego krańca Polski na terenie powiatów: suwalskiego, sejneńskiego, augustowskiego, monieckiego, sokólskiego, białostockiego, wysokomazowieckiego, bielskiego, hajnowskiego, siemiatyckiego, łosickiego, bialskiego, parczewskiego, włodawskiego, chełmskiego i hrubieszowskiego.
Na terenach objętych tym ostrzeżeniem prognozowane są burze. Miejscami będą im towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 35 mm na mkw. i porywy wiatru do 80 km/h. Lokalnie możliwe opady gradu.
Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza wystąpienie „niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, utrudnienia w prowadzeniu działalności, opóźnienia w ruchu drogowym i kolejowym, zakłócenia w przebiegu imprez plenerowych, możliwe zagrożenie życia”. (PAP)