Znajdź nas na

FAKTY

Interaktywne przejście dla pieszych na Sienkiewicza kosztowało blisko 130 tysięcy zł! 80 tysięcy to środki z rządowego programu!

82 203 zł pozyskała gmina Ostrowiec Św. na interaktywne przejście dla pieszych na ulicy Henryka Sienkiewicza w ramach rządowego „Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2018-2020”. To kolejne aktywne przejście, które zostało zrealizowane na terenie miasta, a także kolejna konferencja prasowa, na którą zaproszeni zostali tylko radni z Klubu KWW Jarosława Górczyńskiego. Czy pełna dziur i nierówności ulica Henryka Sienkiewicza, po interaktywnym przejściu dla pieszych, doczeka się także remontu?

Zdjęcie ilustracyjne. Przejście dla pieszych na ulicy Henryka Sienkiewicza fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Łączny koszt modernizacji przejścia na ulicy Henryka Sienkiewicza to prawie 130 tys. zł z czego 82 203 zł to środki z rządowego „Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2018-2020”.

Program ma charakter interdyscyplinarny i opiera się na współpracy pomiędzy organami administracji rządowej, samorządowej oraz organizacjami pozarządowymi, w zakresie głównego celu, jakim jest wspieranie działań na rzecz bezpieczeństwa społeczności lokalnych. Cel ten jest realizowany przez cztery cele szczegółowe: bezpieczeństwo w miejscach publicznych ze szczególnym uwzględnieniem tworzenia lokalnych systemów bezpieczeństwa, bezpieczne przejścia dla pieszych, przeciwdziałanie zjawiskom patologii oraz ochrona dzieci i młodzieży, edukacja dla bezpieczeństwa.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

W tegorocznym naborze  wojewodowie przekazali do MSWiA 314 lokalnych propozycji projektów profilaktyczno-prewencyjnych, które zaproponowały gminy i powiaty w kontekście bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych. Po ocenie merytorycznej, Międzyresortowy Zespół ds. Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2018-2020 wyłonił 68 projektów, które otrzymały dofinansowanie. Maksymalna kwota dofinansowania na jeden projekt mogła wynieść maksymalnie 100 tys. zł.

Jedną z gmin, która otrzymała wsparcie był Ostrowiec Św. 

– Zdecydowaliśmy się na wykonanie przejścia aktywnego w tej lokalizacji ze względu na bliskość szkoły: Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 i Liceum Ogólnokształcącego nr 3  imienia Władysława Broniewskiego. To przejście aktywne zdecydowaliśmy się zrobić na najruchliwszej ulicy miejskiej w Ostrowcu Św. – na ulicy Sienkiewicza – wyjaśniał podczas konferencji prasowej Artur Majcher, naczelnik  Wydziału Infrastruktury Komunalnej w Urzędzie Miasta w Ostrowcu Św. 

Artur Majcher, naczelnik Wydziału Infrastruktury Komunalnej w Urzędzie Miasta w Ostrowcu Świętokrzyskim
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

To kolejne aktywne przejście dla pieszych zrealizowane na terenie miasta. Pierwsze z nich oddano do użytku w lipcu i znajduje się na ulicy Nowe Piaski. 

Zniknęła wysepka dla pieszych, pojawiły się biało-czerwone pasy, dodatkowe doświetlenie w postaci pulsujących świateł, sygnalizujących, że pieszy znalazł się w pobliżu przejścia dla pieszych. Od strony ulicy Stefana Żeromskiego pojawił  się także pomiar prędkości, sygnalizujący kierowcom ich prędkość dojazdową. Gdy poruszają się zbyt szybko pomiar podświetlony jest na czerwono, gdy właściwie – na zielono. 

– To przejście, które jest za nami było zawsze niezwykle ruchliwe i niezwykle często uczęszczane. W związku z tym mieszkańcy również zgłaszali do nas, jako radnych: do mnie, jak i do kolegów związanych z radami osiedli, potrzebę zwiększenia bezpieczeństwa właśnie przy tym przejściu dla pieszych. Przypomnę tylko, aby zwiększyć to bezpieczeństwo już wcześniej powstało tu przejście z azylem dla pieszych, natomiast teraz cieszymy się, że właśnie takie inteligentne przejście powstało właśnie przy tej ulicy. Myślę, że w związku z tym, że wokół jest dużo placówek oświatowych, tak jak wcześniej powiedział pan naczelnik: Szkoła Podstawowa nr 1, szkoły średnie, Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii, ale również blokowiska, poprawi to bezpieczeństwo i  takie przejścia dla pieszych będą mogły funkcjonować w innych częściach naszego miasta – mówiła Agnieszka Rogalińska, radna powiatowa z KWW Jarosława Górczyńskiego, która dodała, że w tej okolicy mieszka od ponad 50 lat.  

Agnieszka Rogalińska, radna powiatowa z KWW Jarosława Górczyńskiego
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Z kolei Mariusz Łata, radny miejski z KWW Jarosława Górczyńskiego, który również obecny był na konferencji prasowej przypomniał, że ulica Sienkiewicza pełniła  kiedyś funkcję głównego traktu komunikacyjnego od strony Radomia, gdy nie było  jeszcze sieci obwodnic Ostrowca Św.  

– Dla mnie aspektem najważniejszym, o którym wspominali poprzednicy, to  bliskość tego przejścia, bliskość placówek oświatowych. W tym momencie licząc, myślę, że tak około 1200 uczniów na co dzień  uczęszcza i mam nadzieję, że niedługo wrócą do szkoły i docenią wagę tego przejścia – podsumował. 

Andrzej Broda, przewodniczący Rady Osiedla Kuźnia i radny powiatowy z KWW Jarosława Górczyńskiego dodał, że zmodernizowane przejście jest usytuowane w bardzo  newralgicznym miejscu, z punktu widzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego. 

Andrzej Broda, przewodniczący Rady Osiedla Kuźnia i radny powiatowy z KWW Jarosława Górczyńskiego
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Mamy tu skrzyżowanie, mamy zatoczkę autobusowa, to miejsce wymagało odpowiedniego zabezpieczenia współczesnego, jakie w tej chwili stosuje się na drogach – wyjaśniał.

Przypomniał, że na początku lat 90, gdy ulicą Henryka Sienkiewicza przebiegała krajowa 9, zastosowano tu także innowacyjne rozwiązanie: znaki drogowe z folią odblaskową i oznakowanie poziome. 

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Zastosowano wtedy takie malutkie granulki w tej farbie, które były  świecące, Wtedy to było innowacyjne i ciekawe – przypomniał, dodając, że zderzenie przy  prędkość nawet 30 km na godzinę może być zabójcza dla człowieka. 

To kolejna konferencja prasowa, podczas której oddawano do użytku inwestycję, zmodernizowaną dzięki rządowym środkom, ale bez udziału radnych powiatowych i miejskich z Prawa i Sprawiedliwości.

Otwartym pozostaje także pytanie, kiedy dziurawa jak szwajcarski ser ulica Sienkiewicza wreszcie doczeka się remontu? 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this