Przybudówka zaprojektowana została w nawiązaniu stylowym do zasadniczego budynku.
– Pomieści klatkę schodową oraz windę. Dzięki temu dotychczasowe wejście od strony pieca wapiennego będzie używane jako ewakuacyjne. Nowa klatka schodowa umożliwi komunikację pomiędzy wszystkimi trzema kondygnacjami budynku – wyjaśnia Waldemar Brociek, kustosz Izby Pamięci Cukrownictwa w Częstocicach. I dodaje, że dzięki windzie obiekt zwiedzać będą mogły także osoby niepełnosprawne.
Na najwyższej kondygnacji obok sali wystawowej urządzona będzie fachowa biblioteka, gromadząca czasopisma oraz książki poświęcone cukrownictwu i uprawie buraka cukrowego.
– Dzięki windzie osoba, która ma problem z poruszaniem się, czy korzystająca z pomocy wózka inwalidzkiego będzie mogła dostać się na każdy z poziomów budynku. Będzie można już bez przeszkód ze wszystkich atrakcji, jakie jako Izba Pamięci Cukrownictwa oferujemy i proponujemy zwiedzającym – tłumaczy Waldemar Brociek.
Tuż za salą, w której zgromadzono przedmioty związane z kulturą cukrowniczą nie tylko z naszego powiatu, ale i Polski, znajduje się podobne pomieszczenie.
– Na razie sala znajduje się w stanie przed remontem. Będzie on możliwy wówczas, kiedy powstanie klatka schodowa. Powstanie tam fachowa biblioteka. Udało mi się z przywieźć wiele książek i czasopism z bibliotek cukrowni z Nakła, Leśmierza, Dobrzelina. To są książki i czasopisma często z połowy XIX wieku, aż do lat obecnych. Te wszystkie wydawnictwa będą w bibliotece, będą też miejsca dla korzystających. To będzie największa taka fachowa biblioteka jeśli chodzi o cukrownictwo. Każdy będzie mógł znaleźć coś dla siebie – dodaje kustosz Izby Pamięci Cukrownictwa.
Piętro niżej, na podobnej przestrzeni będzie laboratorium chemiczne.
– Sala laboratoryjna znajdować się będzie piętro niżej niż pomieszczenie, w którym mieści się Izba Pamięci. Mamy sporo sprzętu laboratoryjnego, który aktualnie tylko w formie szczątkowej udostępniony jest zwiedzającym. Po remoncie będzie można już na dużej przestrzeni pokazać wszystkie różne urządzenia, szkła laboratoryjne, statywy, wszystko to, co związane z pracą laboratorium cukrowni – wyjaśnia Waldemar Brociek.
Ma też nadzieję, że po remoncie zwiększy się zainteresowanie odwiedzających Izbą Pamięci. W tej chwili interesują się nią głównie osoby indywidualne.
– Rozesłałem informacje do wszystkich szkół w powiecie ostrowieckim, ale zainteresowanie jest niestety małe – dodaje.
Przypomina także, że najlepszymi czasami dla muzealnictwa były lata 80-te i 90-te, kiedy muzea, izby pamięci odwiedzało mnóstwo zwiedzających. Aktualnie wielu mieszkańców powiatu wciąż boryka się z problemami z dojazdem, nie każdy ma bowiem samochód. Zmieniają się też programy w szkołach, mało jest możliwości, aby nauczyciele mogli pozwolić sobie na pozaprogramową wycieczkę.
Przyznaje, że w tym roku po raz pierwszy chciałby zorganizować wydarzenie w ramach akcji Noc Muzeów.
Prace budowlane na terenie byłej cukrowni powinny zakończyć się z końcem lipca.