Znajdź nas na

FAKTY

Izbę Pamięci Cukrownictwa będą mogli zwiedzać także niepełnosprawni! Powstaje winda i nowa klatka schodowa!

Rozpoczęła się budowa przybudówki do budynku Izby Pamięci Cukrownictwa Krajowej Spółki Cukrowej S.A. w Częstocicach. Nowy obiekt pomieści zarówno klatkę schodową jak i windę. Tym samym otworzą się możliwości na zwiedzanie obiektu przed osobami niepełnosprawnymi, dla których stanowi to dziś nie lada wyzwanie. A pamiątek i materiałów związanych z rozwojem cukrownictwa, chociażby z terenu naszego powiatu, jakie w jednym miejscu udało się zebrać kustoszowi Izby – Waldemarowi Broćkowi, jest naprawdę mnóstwo.

fot. Waldemar Brociek

Przybudówka zaprojektowana została w nawiązaniu stylowym do zasadniczego budynku.

–  Pomieści klatkę schodową oraz windę. Dzięki temu dotychczasowe wejście od strony pieca wapiennego będzie używane jako ewakuacyjne. Nowa klatka schodowa umożliwi komunikację pomiędzy wszystkimi trzema kondygnacjami budynku – wyjaśnia Waldemar Brociek, kustosz Izby Pamięci Cukrownictwa w Częstocicach. I dodaje, że dzięki windzie obiekt zwiedzać będą mogły także osoby niepełnosprawne. 

Na najwyższej kondygnacji obok sali wystawowej urządzona będzie fachowa biblioteka, gromadząca czasopisma oraz książki poświęcone cukrownictwu i uprawie buraka cukrowego.

– Dzięki windzie osoba, która ma problem z poruszaniem się, czy korzystająca z pomocy wózka inwalidzkiego będzie mogła dostać się na każdy z poziomów budynku. Będzie można już bez przeszkód ze wszystkich atrakcji, jakie jako Izba Pamięci Cukrownictwa oferujemy i proponujemy zwiedzającym – tłumaczy Waldemar Brociek.

fot. Waldemar Brociek


Tuż za salą, w której zgromadzono przedmioty związane z kulturą cukrowniczą nie tylko z naszego powiatu, ale i Polski, znajduje się podobne pomieszczenie. 

– Na razie sala znajduje się w stanie przed remontem. Będzie on możliwy wówczas, kiedy powstanie klatka schodowa. Powstanie tam fachowa biblioteka.  Udało mi się z przywieźć wiele książek i czasopism z bibliotek cukrowni z Nakła, Leśmierza, Dobrzelina. To są książki i czasopisma często z połowy XIX wieku, aż do lat obecnych. Te wszystkie wydawnictwa będą w bibliotece, będą też miejsca dla korzystających. To będzie największa taka fachowa biblioteka jeśli chodzi o cukrownictwo. Każdy będzie mógł znaleźć coś dla siebie – dodaje kustosz Izby Pamięci Cukrownictwa.

Piętro niżej, na podobnej przestrzeni będzie laboratorium chemiczne.

– Sala laboratoryjna znajdować się będzie piętro niżej niż pomieszczenie, w którym mieści się Izba Pamięci. Mamy sporo sprzętu laboratoryjnego, który aktualnie tylko w formie szczątkowej udostępniony jest zwiedzającym. Po remoncie będzie można już na dużej przestrzeni pokazać wszystkie różne urządzenia, szkła laboratoryjne, statywy, wszystko to, co związane z pracą laboratorium cukrowni – wyjaśnia Waldemar Brociek. 

Ma też nadzieję, że po remoncie zwiększy się zainteresowanie odwiedzających Izbą Pamięci. W tej chwili interesują się nią głównie osoby indywidualne. 

fot. Waldemar Brociek

– Rozesłałem informacje  do wszystkich szkół w powiecie ostrowieckim, ale zainteresowanie jest niestety małe – dodaje. 

Przypomina także, że najlepszymi czasami dla muzealnictwa były lata  80-te i 90-te, kiedy muzea, izby pamięci odwiedzało mnóstwo zwiedzających. Aktualnie wielu mieszkańców powiatu wciąż boryka się z problemami z dojazdem, nie każdy ma bowiem samochód. Zmieniają się też programy w szkołach, mało jest możliwości, aby nauczyciele mogli pozwolić sobie na pozaprogramową wycieczkę.  

Przyznaje, że w tym roku po raz pierwszy chciałby zorganizować wydarzenie w ramach akcji Noc Muzeów. 

Prace budowlane na terenie byłej cukrowni powinny zakończyć się z końcem lipca. 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this