Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Izbę Pamięci Cukrownictwa będą mogli zwiedzać także niepełnosprawni! Powstaje winda i nowa klatka schodowa!

Rozpoczęła się budowa przybudówki do budynku Izby Pamięci Cukrownictwa Krajowej Spółki Cukrowej S.A. w Częstocicach. Nowy obiekt pomieści zarówno klatkę schodową jak i windę. Tym samym otworzą się możliwości na zwiedzanie obiektu przed osobami niepełnosprawnymi, dla których stanowi to dziś nie lada wyzwanie. A pamiątek i materiałów związanych z rozwojem cukrownictwa, chociażby z terenu naszego powiatu, jakie w jednym miejscu udało się zebrać kustoszowi Izby – Waldemarowi Broćkowi, jest naprawdę mnóstwo.

fot. Waldemar Brociek

Przybudówka zaprojektowana została w nawiązaniu stylowym do zasadniczego budynku.

–  Pomieści klatkę schodową oraz windę. Dzięki temu dotychczasowe wejście od strony pieca wapiennego będzie używane jako ewakuacyjne. Nowa klatka schodowa umożliwi komunikację pomiędzy wszystkimi trzema kondygnacjami budynku – wyjaśnia Waldemar Brociek, kustosz Izby Pamięci Cukrownictwa w Częstocicach. I dodaje, że dzięki windzie obiekt zwiedzać będą mogły także osoby niepełnosprawne. 

Na najwyższej kondygnacji obok sali wystawowej urządzona będzie fachowa biblioteka, gromadząca czasopisma oraz książki poświęcone cukrownictwu i uprawie buraka cukrowego.

– Dzięki windzie osoba, która ma problem z poruszaniem się, czy korzystająca z pomocy wózka inwalidzkiego będzie mogła dostać się na każdy z poziomów budynku. Będzie można już bez przeszkód ze wszystkich atrakcji, jakie jako Izba Pamięci Cukrownictwa oferujemy i proponujemy zwiedzającym – tłumaczy Waldemar Brociek.

fot. Waldemar Brociek


Tuż za salą, w której zgromadzono przedmioty związane z kulturą cukrowniczą nie tylko z naszego powiatu, ale i Polski, znajduje się podobne pomieszczenie. 

– Na razie sala znajduje się w stanie przed remontem. Będzie on możliwy wówczas, kiedy powstanie klatka schodowa. Powstanie tam fachowa biblioteka.  Udało mi się z przywieźć wiele książek i czasopism z bibliotek cukrowni z Nakła, Leśmierza, Dobrzelina. To są książki i czasopisma często z połowy XIX wieku, aż do lat obecnych. Te wszystkie wydawnictwa będą w bibliotece, będą też miejsca dla korzystających. To będzie największa taka fachowa biblioteka jeśli chodzi o cukrownictwo. Każdy będzie mógł znaleźć coś dla siebie – dodaje kustosz Izby Pamięci Cukrownictwa.

Piętro niżej, na podobnej przestrzeni będzie laboratorium chemiczne.

– Sala laboratoryjna znajdować się będzie piętro niżej niż pomieszczenie, w którym mieści się Izba Pamięci. Mamy sporo sprzętu laboratoryjnego, który aktualnie tylko w formie szczątkowej udostępniony jest zwiedzającym. Po remoncie będzie można już na dużej przestrzeni pokazać wszystkie różne urządzenia, szkła laboratoryjne, statywy, wszystko to, co związane z pracą laboratorium cukrowni – wyjaśnia Waldemar Brociek. 

Ma też nadzieję, że po remoncie zwiększy się zainteresowanie odwiedzających Izbą Pamięci. W tej chwili interesują się nią głównie osoby indywidualne. 

fot. Waldemar Brociek

– Rozesłałem informacje  do wszystkich szkół w powiecie ostrowieckim, ale zainteresowanie jest niestety małe – dodaje. 

Przypomina także, że najlepszymi czasami dla muzealnictwa były lata  80-te i 90-te, kiedy muzea, izby pamięci odwiedzało mnóstwo zwiedzających. Aktualnie wielu mieszkańców powiatu wciąż boryka się z problemami z dojazdem, nie każdy ma bowiem samochód. Zmieniają się też programy w szkołach, mało jest możliwości, aby nauczyciele mogli pozwolić sobie na pozaprogramową wycieczkę.  

Przyznaje, że w tym roku po raz pierwszy chciałby zorganizować wydarzenie w ramach akcji Noc Muzeów. 

Prace budowlane na terenie byłej cukrowni powinny zakończyć się z końcem lipca. 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Dyrektorzy ostrowieckiego szpitala lekceważą zasady bezpieczeństwa! Na co jeszcze stać Andrzeja Gruzę?

FAKTY

Czeski film w ostrowieckim szpitalu!

FAKTY

Koronawirus Świętokrzyskie! Kolejny zakażony z powiatu ostrowieckiego!

FAKTY

Kobieta z powiatu ostrowieckiego zakażona koronawirusem!

FAKTY

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this