Znajdź nas na

FAKTY

Jak dużo zyskała gmina Ćmielów na wpisie „Krzemionek” na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO?

6 lipca 2019 r. podczas 43. Sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa w Baku Krzemionkowski Region Prehistorycznego Górnictwa Krzemienia Pasiastego został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. O to jakie korzyści finansowe, bądź te niematerialne odnotowała od tego czasu gmina Ćmielów, zapytaliśmy w Urzędzie Miasta i Gminy w Ćmielowie.

Mapa gminy Ćmielów fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Od wpisu Krzemionkowskiego Regionu Prehistorycznego Górnictwa Krzemienia Pasiastego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO minęły ponad dwa lata. Od tego czasu jednym z kluczowych tematów pojawiających się w dyskusjach mieszkańców gminy Ćmielów jest temat Parku Kulturowego, a konkretnie jego granic. Część mieszkańców w parku widzi ochronę swoich miejscowości, przyrody i dziedzictwa,  inni mówią o  ograniczeniach, stagnacji i utrudnionym rozwoju gminy,

W Urzędzie Miasta i Gminy w Ćmielowie zapytaliśmy jakie korzyści finansowe w związku z wpisem Krzemionek na listę światowego dziedzictwa UNESCO od tego czasu (6 lipca 2019 rok), do dziś (20 października 2021) odnotowała gmina Ćmielów? Czy pojawiły się z tego tytułu wpływy do budżetu? Jeśli tak z jakich źródeł? Czy z tego powodu zwiększył się ruch turystyczny w gminie? Jeśli tak jak bardzo. I czy przełożyło się to na budżet gminy Ćmielów. Czy gmina z tytułu wpisu uzyskała profity jeśli chodzi o branżę turystyczną? Jeśli tak, w jakiej wysokości? Zapytaliśmy także jakie koszty będzie musiała ponieść, ponosi lub poniosła gmina w związku z utworzeniem Parku Kulturowego na terenie gminy Ćmielów? Czy niezbędne będzie opracowanie planu zagospodarowania przestrzennego, a  jeśli tak, jaki to będzie koszt?

Okazuje się, że pomimo upływu dwóch lat gmina – pod względem finansowym nic nie zyskała.

– Od 6 lipca 2019 roku (tzn. od wpisu Krzemionek na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO) do chwili obecnej gmina Ćmielów nie odnotowała z tego tytułu żadnych korzyści majątkowych. Nie pojawiły się z tego tytułu żadne wpływy do budżetu. Nie dało się zaobserwować z tego tytułu zwiększenia ruchu turystycznego w gminie Ćmielów. Nie przełożyło się to nawet w niewielkim stopniu na przychody do budżetu gminy. Nie dostrzeżono żadnych dodatkowych profitów, jeśli chodzi o branżę turystyczną, jak i inne kierunki działań – czytamy w odpowiedzi. 

Co więcej wynika z niej, że aktualnie nie oszacowano pełnych kosztów utworzenia Parku Kulturowego na terenie gminy. 

– Poniosą je niewątpliwie wszyscy, zarówno JST (Jednostka Samorządu terytorialnego przyp. red.), jak i sami mieszkańcy. Koszty, które leżą w gestii Gminy Ćmielów co do wypłaty w związku z utworzeniem Parku można podzielić na trzy elementy: 1) koszt związany z opracowaniem Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego na całym obszarze parku, 2) koszt związany z wypłatą odszkodowań za zmianę przeznaczenia terenów i ograniczenia w prowadzeniu działalności gospodarczej, 3) koszt związany z utworzeniem na terenie Parku jednostki nim zarządzającej. Utworzenie Parku wiązać się będzie ze zmniejszeniem, bądź w niektórych obszarach całkowicie ograniczeniem zainteresowania inwestorów terenami inwestycyjnymi. Utworzenie Parku spowoduje również ograniczenie możliwości nowej zabudowy do wyznaczonych w MPZP obszarów. W chwili obecnej przyszłe koszty są trudne do oszacowania – czytamy w odpowiedzi. 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Nowy MG HS w Ożarowie – inwestycja w sprawność urzędu i lepszą obsługę mieszkańców!

FAKTY

Pensjonariusze Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Sobowie: „Tutaj mamy lepiej jak w niebie!”

FAKTY

Gmina Ożarów: Biblioteka w Jakubowicach ma szansę „na metamorfozę”! 

FAKTY

Awantura w szpitalu: Ostrowczanin zaatakował policjantów!

FAKTY

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this