Znajdź nas na

Subscribe

PO GODZINACH

Jak na Matki Bożej Szkaplerznej, to tylko do Waśniowa!

W parafii waśniowskiej odpusty odbywają się w święto Świętych Piotra i Pawła (29 czerwca), a także Matki Bożej Szkaplerznej, której wspomnienie przypada właśnie dzisiaj – 16 lipca. W niezwykłą podróż po kościele w Waśniowie pod koniec czerwca zaprosiła Monika Bryła-Mazurkiewicz, prezes Centrum Krajoznawczo-Historycznego im. prof. Mieczysława Radwana w Ostrowcu Św. w ramach wykładów Ciebie jedną kocham… – czyli historycznym szlakiem przez Świętokrzyskie. A jest co zwiedzać. Kościół w Waśniowie jest bowiem jedną z architektonicznych perełek i skarbnicą zabytkowych obiektów ruchomych.

fot. Centrum Krajoznawczo-Historycznego im. prof. Mieczysława Radwana

Szczególnym elementem naszego dziedzictwa są obiekty sakralne. Zaliczają się do nich przede wszystkim świątynie, zbudowane w celu oddawania czci Bogu lub postaciom religijnym. Jako miejsca kultu od zawsze były miejscami wyjątkowymi w naszej kulturze, tradycji i historii. Niemal zawsze stanowiły je najokazalsze obiekty w okolicy, budowane z dobrych materiałów, nierzadko przez znakomitych architektów czy budowniczych, zgodnie z obowiązującymi stylami architektonicznymi. Wiele z nich stanowi dziś prawdziwe perły architektury.

fot. Centrum Krajoznawczo-Historycznego im. prof. Mieczysława Radwana

– Były także miejscami bogato uposażanymi i wyposażanymi. Stąd najstarsze i ważne z punktu widzenia lokalnej społeczności obiekty sakralne są często prawdziwymi skarbcami cennych rzeźb, obrazów, mebli, sprzętów itd. Jedną z takich architektonicznych perełek i skarbnicą zabytkowych obiektów ruchomych jest rzymskokatolicki kościół parafialny pw. śś. Piotra i Pawła w Waśniowie. Po wejściu do kościoła szczególną uwagę zwiedzających przyciąga ołtarz główny z krucyfiksem adorowanym przez anioły, posągami śś. Apostołów Piotra i Pawła oraz grupą Trójcy Świętej. Z kolei lokalna społeczność estymą darzy obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus na ręku, nazywany obrazem Matki Bożej Szkaplerznej, malowany na płótnie, przysłonięty złoconą sukienką. Znajduje się w kaplicy bocznej. Czczony jest jako łaskami słynący, co potwierdzają zawieszone w kaplicy wota, przeważnie korale, a także tekturowa tabliczka wotywna pochodząca z początku XVIII w. z podziękowaniem Jakuba Rokiszewskiego za uzdrowienie żony, dziecka i bydła za wstawiennictwem Matki Bożej Szkaplerznej – przypomina Monika Bryła-Mazurkiewicz, prezes Centrum Krajoznawczo-Historycznego im. profesora Mieczysława Radwana.

Obraz datowany jest na XVII w. Pierwotnie znajdował się w kaplicy na Górze Witosławskiej. Po zamknięciu kaplicy w 1850 r. został przeniesiony do kościoła w Waśniowie.

Brama z piaskowca, upamiętniająca miejsce, w którym został śmiertelnie raniony Wincenty Reklewski/ fot. Centrum Krajoznawczo-Historycznego im. prof. Mieczysława Radwana

– Wśród obiektów znajdujących się na terenie cmentarz przykościelnego warto na dłużej zatrzymać się przy umieszczonej w murze cmentarnym bramie piaskowcowej upamiętniającej miejsce, w którym został śmiertelnie raniony Wincenty Reklewski. Widnieje na niej napis: „Wincenty Reklewski, właściciel dóbr Mirogonowice, zginął od kul bandyty, stając w obronie miejscowego proboszcza. Błogosławieni umarli, którzy umierają w Panu. Czas, aby odpoczęli od prac swoich, albowiem uczynki ich idą za nimi”– dodaje prezes Stowarzyszenia. Przypomina także, że według relacji Zofii Reklewskiej-Braun, córki Wincentego, zamieszczonej w książce „Urodziłam się pomiędzy…” wydanej w 2009 r. bramę tę kazał wybudować ks. Glibowski. Tymczasem z akt parafialnych wynika, że kamienną stylową bramę ufundowali spadkobiercy Reklewskiego, jego żona i dzieci. Wykonał ją w 1942 r. kamieniarz z Kunowa, Stanisław Piwnik, z miejscowego kamienia, według rysunku inżyniera Stanisława Gałęzowskiego z Warszawy, budowniczego świątyń w stylu neoromańskim.

Jest ona do dziś nie tylko ozdobą kościelnego muru, ale i zachowaniem pamięci człowieka, który swoją postawą zasłużył na tę pamięć u potomnych.

Podczas odpustu w Waśniowie Msze Święte odbywają się o godz. 8.30, 10.00, 11.30 – suma odpustowa, a także o godz. 17.00. Jest więc okazja, aby zapoznać się z architekturą sakralną waśniowskiej świątyni i przejść szlakiem zabytków opisanych przez Monikę Bryłę-Mazurkiewicz.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Powiat ostrowiecki stawia na Andrzeja Dudę! Absolutny rekord w gminie Waśniów: 82,58% poparło obecnego prezydenta!

FAKTY

Miał być remontowany! Spłonął mu dach! [FOTO, VIDEO]

FAKTY

Pomimo skromnego budżetu w gminie Ćmielów udało się zrealizować wiele inwestycji!

FAKTY

Niech nasze serca biją jak najdłużej na tej pięknej Ziemi Prawęcina! Zniszczona kapliczka odzyskała dawny blask!

FAKTY

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this