Znajdź nas na

Subscribe

PO GODZINACH

Jazzowe wspomnienie Gustawa Kowalskiego! II Festiwal pamięci kunowskiego muzyka już 19 lipca!

Gustawa Kowalskiego w Kunowie znają wszyscy. Człowiek orkiestra, miłośnik muzyki, pasjonat, wieloletni kapelmistrz orkiestry dętej, nauczyciel wielu muzyków, animator kultury – to tylko niektóre z określeń, jakie powtarzają się najczęściej, gdy pytamy o kunowskiego muzyka. Niestety Gustawa Kowalskiego nie ma już dziś wśród nas. Pamięć o jego miłości do muzyki, a także jego umiejętność do dzielenia się tym bezcennym talentem – pozostała. Już 19 lipca o godzinie 19.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kunowie rozpocznie się II Festiwal im. Gustawa Kowalskiego. Dobrej muzyki na pewno nie zabraknie.

Źródło: FB Heavy Metal Sextet

– Pierwszy z koncertów odbył się dwa lata temu. Był poświęcony również Gustawowi Kowalskiemu. Pan Gustaw był zasłużonym człowiekiem dla kunowskiej kultury, szczególnie związany był z muzyką. Przez dłuższy czas był kapelmistrzem orkiestry dętej w Kunowie, był instruktorem Zespołu „Kunowianie”, do ostatnich dni był członkiem orkiestry dętej – tak muzyka wspomina Ewa Gaj, dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki w Kunowie, która wraz z Lechem Łodejem, burmistrzem Kunowa jest współorganizatorem wydarzenia.

Gustaw Kowalski był zasłużonym muzykiem dla Kunowa, powiatu ostrowieckiego (dawniej opatowskiego). Urodził się 3 maja 1931 roku w Kunowie. Od najmłodszych lat wygrywał zasłyszane melodie na fujarkach z wierzby, które własnoręcznie wykonywał. W dzieciństwie nie miał możliwości kształcenia się w kierunku muzycznym, był samoukiem. Nuty poznał dopiero w wojsku, tam też miał pierwszy kontakt z profesjonalnymi instrumentami. Szczególnie upodobał sobie instrumenty dęte, na których grał w orkiestrze wojskowej. Po odbyciu służby wrócił do Kunowa. Został dyplomowanym mistrzem krawiectwa. Muzyka była jednak dla niego najważniejsza, dlatego postanowił rozwijać swoje zdolności i zamiłowania w Studium Muzycznym w Łodzi, które ukończył w 1960 roku. Kształcił tam głos – tenor, a także grę na instrumentach, z których najbliższe mu były klarnet i saksofon. Po zdobyciu dyplomu ukończenia łódzkiego Studium dostał propozycję pracy w operetce lubelskiej. Nie skorzystał jednak z tej propozycji, jednak zwyciężyły więzy rodzinne i tak Gustaw Kowalski pozostał w Kunowie.

W latach 60-tych występował w ostrowieckim zespole „Melorytm”, którego członkinią była również Mira Kubasińska. Pracował na stanowisku instruktora muzycznego w dziale kulturalno-oświatowym kunowskiej Świętokrzyskiej Fabryki Maszyn Rolniczych, założył zespół estradowy „Młodość”. Zespół zyskał popularność zarówno w regionie, jak i kraju. W zespole grali muzycy amatorzy, występowali soliści i solistki oraz kilkuosobowy zespół żeński „Małgorzatki”.W zespole występowały kilkuletnie dzieci Gustawa Kowalskiego: Janusz i Grażyna.

Przez wiele lat prowadził chór szkolny oraz zespół akordeonistów w kunowskiej szkole podstawowej. Nie pobierał za to żadnego wynagrodzenia. Chór liczył wówczas 70 osób. W latach 70-tych włączył się aktywnie w prowadzenie zajęć dla osób niepełnosprawnych, tworząc zespół estradowy Spółdzielni Inwalidów „Rozwój” w Ostrowcu Świętokrzyskim. Poza oficjalną działalnością grał na weselach, uroczystościach. W pasji muzycznej wspierała go żona Maria, w ich domu często odbywały się próby zespołów i orkiestry.

Dzieci Gustawa Kowalskiego również złapały bakcyla muzycznego. Córka Grażyna skończyła studia w WSP w Kielcach. Syn Janusz jest muzykiem i kompozytorem. Zmarł 16 grudnia 2014 roku w wieku 83 lat. Spoczął na Cmentarzu Komunalnym w Kunowie. (Kwartalnik Samorządowy- Kurier Gminy Kunów Nr 11/2017 – Jadwiga Banasik).

– W 2015 roku ku jego pamięci zorganizowaliśmy Kunowskie Zaduszki Muzyczne. Inicjatorem koncertu upamiętniającego pana Gustawa były jego dzieci: córka Grażyna i syn Janusz Kowalski, który gra właśnie w zespole, który usłyszymy już 19 lipca – Heavy Metal Sextet – tłumaczy dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki w Kunowie.

Zespół będzie można usłyszeć także podczas tegorocznego, II Festiwalu im. Gustawa Kowalskiego. Będzie to nie lada gratka dla miłośników jazzu.

Zespół działał w latach 1982-1984. Był nagradzany na wielu festiwalach jazzowych w kraju i za granicą. Zajął I miejsce w konkursie „jazz Juniors 82” w Krakowie, I miejsce w Dunkierce we Francji w 1983 roku, II miejsce w Hoeilaart w Belgii – w 1983. Zespół nagrał dwie płyty w 1983 i 1984. Wystąpił również na festiwalach: Jazz Jamboree w roku 1983 i 1984, Umbria Jazz festiwal w Perugii we Włoszech, w Bratysławie, w Niemczech, w Szwecji. Został reaktywowany w 2010 roku i zagrał wiele tras koncertowych w 2010, 2012, 2015, 2017.

Janusz Kowalski jest absolwentem Berklee School of Music w Bostonie, gdzie na stałe mieszka. Pozostali muzycy działają w Polsce. Usłyszymy zespół w składzie: Waldemar Szymański, Marcin Ślusarczyk, Janusz Kowalski, Marcel Baliński, Mariusz Bogdanowicz i Mirosław Sitkowski.

– Miłośnicy jazzu i tego typu muzyki na pewno będą usatysfakcjonowani tym koncertem, a mieszkańcy Kunowa chociażby dla tego, że znaliśmy pana Gustawa, a także jego syna Janusza. To będzie taka uczta dla ducha, czas na chwilę odpoczynku. Koncerty cieszą się dużą popularnością. Chociażby w ubiegłym roku sala widowiskowa była pełna – zachęca do udziału w wydarzeniu Ewa Gaj.

Wstęp wolny.

Źródło: Gminne Centrum Informacji w Kunowie

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Dyrektorzy ostrowieckiego szpitala lekceważą zasady bezpieczeństwa! Na co jeszcze stać Andrzeja Gruzę?

FAKTY

Czeski film w ostrowieckim szpitalu!

FAKTY

Koronawirus Świętokrzyskie! Kolejny zakażony z powiatu ostrowieckiego!

FAKTY

Kobieta z powiatu ostrowieckiego zakażona koronawirusem!

FAKTY

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this