Znajdź nas na

PO GODZINACH

Pokój księdza Marcina Popiela i podziemne tunele. Wieczorne zwiedzanie szewieńskiego zespołu kościelnego już w sobotę!

Kościół św. Mikołaja w Szewnie znajduje się na „wyciągnięcie ręki” od Ostrowca Świętokrzyskiego, a parafia szewieńska jest najstarszą parafią ostrowiecką. Dzieje kościoła i parafii są więc częścią historii naszego miasta. Centrum Krajoznawczo-Historyczne imienia profesora Mieczysława Radwana nie wie, czym jest „sezon ogórkowy” . Już w najbliższą sobotę, 20 lipca, punktualnie o godzinie 18.30 zaprasza na niezwykły spacer po zabytkach szewieńskiego zespołu kościelnego. Wstęp wolny!

Źródło: Centrum Krajoznawczo-Historyczne im. profesora Mieczysława Radwana

– Wspólnie z parafią rzymskokatolicką pw. św. Mikołaja w Szewnie organizujemy wieczorne zwiedzanie tego zabytkowego, należącego bez wątpienia do ciekawszych założeń architektoniczno-przestrzennych w regionie, a może i w kraju zespołu kościelnego. Jego trzon stanowią: kościół parafialny pw. św. Mikołaja, wikarówki połączone schodami, plebania i ogród, utrzymane w stylu późnobarokowym, zaprojektowane przez ks. Józefa Karsznickiego, a ufundowane przez ks. Sebastiana Pisulewskiego u schyłku XVIII w. Założenie to w XIX i XX w. zostało uzupełnione o kolejne obiekty, w tym: kaplicę ku czci św. Anny i św. Izydora, kaplicę św. Antoniego czy neogotycką bramę żelazną wprowadzającą na teren cmentarza kościelnego, Dom Katolicki – przypomina Monika Bryła-Mazurkiewicz, prezes Centrum Krajoznawczo-Historyczne imienia profesora Mieczysława Radwana.

Jak zapewnia, podczas zwiedzania uczestnicy będą mogli poznać historię obiektów sakralnych, obejrzeć wnętrze kościoła łącznie z jego podziemiami, przejść podziemnym tunelem łączącym wikarówkę z plebanią, obejrzeć pokój ks. infułata Marcina Popiela.

– Zajrzymy do wnętrz kaplic zlokalizowanych na terenie cmentarzy: kościelnego i grzebalnego. W planach mamy także spacer po cmentarzu grzebalnym, jednym z najstarszych w regionie, na terenie którego znajduje się mnóstwo obiektów sepulkralnych o wartości historycznej i artystycznej – mówi Monika Bryła-Mazurkiewicz.

Podkreśla, że wiele z tych obiektów przez ostatnie lata nie było udostępnianych do zwiedzenia, ze względu na prowadzone w nich prace konserwatorskie. Przykładem jest kaplica św. Izydora z 1868 r., do powstania której przyczynili się szewieńscy rolnicy. Będzie więc okazja zobaczyć je po odnowieniu.

Zespół kościelny w Szewnie jest nie tylko ciekawym obiektem pod względem architektonicznym. Posiada także wspaniałe wyposażenie, na które składają się obrazy, rzeźby, płaskorzeźby, ołtarze, konfesjonały, sprzęty i naczynia liturgiczne. Wśród nich są nawet obiekty o średniowiecznej metryce.

– Podczas zwiedzania obejrzymy z bliska większość zabytków ruchomych stanowiących wyposażenie obiektów wchodzących w skład szewieńskiego zespołu kościelnego. Nie zobaczymy jedynie tych obiektów, które są aktualnie w renowacji; dotyczy to m.in. drewnianej pozłacanej rzeźby św. Mikołaja datowanej na koniec XIV w., wchodzącej w skład tzw. trójgranu – dodaje Monika Bryła-Mazurkiewicz.

Dzieje zespołu kościelnego w Szewnie to także wspaniali ludzi, którzy wpisali w jego historię.

– Stąd też podczas zwiedzania nie będziemy się jedynie koncentrować na obiektach. Będziemy także wspominać osoby związane z kościołem i parafią, w większości osoby duchowne, takie jak ks. Ignacy Grynfeld czy ks. infułat Marcin Popiel. Organizując wieczorne zwiedzanie zabytkowego zespołu kościelnego w Szewnie chcemy zachęcić do poznawania najbliżej okolicy. Przyświecają nam słowa Zygmunta Glogera: „Obce rzeczy wiedzieć dobrze jest – swoje, obowiązek”. Mamy jednak nadzieję, że zorganizowane przez nas zwiedzanie nie będzie dla jego uczestników obowiązkiem, a okaże się wspaniałą wędrówką poprzez historię i sztukę – zachęcam Monika Bryła-Mazurkiewicz.

Wieczorne zwiedzanie zabytkowego zespołu kościelnego w Szewnie rozpocznie się o godzinie 18.30 (bezpośrednio po wieczornych Mszach Świętych) i potrwa około 2 godzin. Zbiórka uczestników: przy kościele. Wstęp wolny. Przewodnikiem po zespole będzie Monika Bryła-Mazurkiewicz, historyk.

Między innymi o podziemnych korytarzach łączących kościół z wikarówkami w Szewnie, a także skąd wzięła się neogotycka brama żelazna, Monika Bryła-Mazurkiewicz opowiadała w ramach cyklu wykładów „Ciebie jedną kocham… – czyli historycznym szlakiem przez Świętokrzyskie” pod koniec czerwca.

Więcej o tej niezwykłej opowieści przeczytacie także tutaj:

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this