Znajdź nas na

PO GODZINACH

Pokój księdza Marcina Popiela i podziemne tunele. Wieczorne zwiedzanie szewieńskiego zespołu kościelnego już w sobotę!

Kościół św. Mikołaja w Szewnie znajduje się na „wyciągnięcie ręki” od Ostrowca Świętokrzyskiego, a parafia szewieńska jest najstarszą parafią ostrowiecką. Dzieje kościoła i parafii są więc częścią historii naszego miasta. Centrum Krajoznawczo-Historyczne imienia profesora Mieczysława Radwana nie wie, czym jest „sezon ogórkowy” . Już w najbliższą sobotę, 20 lipca, punktualnie o godzinie 18.30 zaprasza na niezwykły spacer po zabytkach szewieńskiego zespołu kościelnego. Wstęp wolny!

Źródło: Centrum Krajoznawczo-Historyczne im. profesora Mieczysława Radwana

– Wspólnie z parafią rzymskokatolicką pw. św. Mikołaja w Szewnie organizujemy wieczorne zwiedzanie tego zabytkowego, należącego bez wątpienia do ciekawszych założeń architektoniczno-przestrzennych w regionie, a może i w kraju zespołu kościelnego. Jego trzon stanowią: kościół parafialny pw. św. Mikołaja, wikarówki połączone schodami, plebania i ogród, utrzymane w stylu późnobarokowym, zaprojektowane przez ks. Józefa Karsznickiego, a ufundowane przez ks. Sebastiana Pisulewskiego u schyłku XVIII w. Założenie to w XIX i XX w. zostało uzupełnione o kolejne obiekty, w tym: kaplicę ku czci św. Anny i św. Izydora, kaplicę św. Antoniego czy neogotycką bramę żelazną wprowadzającą na teren cmentarza kościelnego, Dom Katolicki – przypomina Monika Bryła-Mazurkiewicz, prezes Centrum Krajoznawczo-Historyczne imienia profesora Mieczysława Radwana.

Jak zapewnia, podczas zwiedzania uczestnicy będą mogli poznać historię obiektów sakralnych, obejrzeć wnętrze kościoła łącznie z jego podziemiami, przejść podziemnym tunelem łączącym wikarówkę z plebanią, obejrzeć pokój ks. infułata Marcina Popiela.

– Zajrzymy do wnętrz kaplic zlokalizowanych na terenie cmentarzy: kościelnego i grzebalnego. W planach mamy także spacer po cmentarzu grzebalnym, jednym z najstarszych w regionie, na terenie którego znajduje się mnóstwo obiektów sepulkralnych o wartości historycznej i artystycznej – mówi Monika Bryła-Mazurkiewicz.

Podkreśla, że wiele z tych obiektów przez ostatnie lata nie było udostępnianych do zwiedzenia, ze względu na prowadzone w nich prace konserwatorskie. Przykładem jest kaplica św. Izydora z 1868 r., do powstania której przyczynili się szewieńscy rolnicy. Będzie więc okazja zobaczyć je po odnowieniu.

Zespół kościelny w Szewnie jest nie tylko ciekawym obiektem pod względem architektonicznym. Posiada także wspaniałe wyposażenie, na które składają się obrazy, rzeźby, płaskorzeźby, ołtarze, konfesjonały, sprzęty i naczynia liturgiczne. Wśród nich są nawet obiekty o średniowiecznej metryce.

– Podczas zwiedzania obejrzymy z bliska większość zabytków ruchomych stanowiących wyposażenie obiektów wchodzących w skład szewieńskiego zespołu kościelnego. Nie zobaczymy jedynie tych obiektów, które są aktualnie w renowacji; dotyczy to m.in. drewnianej pozłacanej rzeźby św. Mikołaja datowanej na koniec XIV w., wchodzącej w skład tzw. trójgranu – dodaje Monika Bryła-Mazurkiewicz.

Dzieje zespołu kościelnego w Szewnie to także wspaniali ludzi, którzy wpisali w jego historię.

– Stąd też podczas zwiedzania nie będziemy się jedynie koncentrować na obiektach. Będziemy także wspominać osoby związane z kościołem i parafią, w większości osoby duchowne, takie jak ks. Ignacy Grynfeld czy ks. infułat Marcin Popiel. Organizując wieczorne zwiedzanie zabytkowego zespołu kościelnego w Szewnie chcemy zachęcić do poznawania najbliżej okolicy. Przyświecają nam słowa Zygmunta Glogera: „Obce rzeczy wiedzieć dobrze jest – swoje, obowiązek”. Mamy jednak nadzieję, że zorganizowane przez nas zwiedzanie nie będzie dla jego uczestników obowiązkiem, a okaże się wspaniałą wędrówką poprzez historię i sztukę – zachęcam Monika Bryła-Mazurkiewicz.

Wieczorne zwiedzanie zabytkowego zespołu kościelnego w Szewnie rozpocznie się o godzinie 18.30 (bezpośrednio po wieczornych Mszach Świętych) i potrwa około 2 godzin. Zbiórka uczestników: przy kościele. Wstęp wolny. Przewodnikiem po zespole będzie Monika Bryła-Mazurkiewicz, historyk.

Między innymi o podziemnych korytarzach łączących kościół z wikarówkami w Szewnie, a także skąd wzięła się neogotycka brama żelazna, Monika Bryła-Mazurkiewicz opowiadała w ramach cyklu wykładów „Ciebie jedną kocham… – czyli historycznym szlakiem przez Świętokrzyskie” pod koniec czerwca.

Więcej o tej niezwykłej opowieści przeczytacie także tutaj:

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Samorządowe Kolegium Odwoławcze przyznało nam rację! Jak zachowa się ostrowiecki urząd miasta?

FAKTY

Coraz więcej pytań wokół projektu rewitalizacji Bałtowa!

FAKTY

Wizyta dyplomatów, środki na oddziały położnicze i dofinansowanie unijne – tydzień prac Urzędu Marszałkowskiego w filmowym skrócie!

FAKTY

Czy dyrektor ostrowieckiego szpitala manipuluje faktami?

FAKTY

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this