Znajdź nas na

FAKTY

Jak wyglądała promocja powiatu ostrowieckiego przez sport w 2021 roku?

Jak wyglądała promocja powiatu ostrowieckiego przez sport w 2021 roku? Jakie kwoty i na jakie zadania w zakresie promocji, wydatkowane zostały w 2021 roku – to tylko niektóre z pytań, jakie w interpelacji z grudnia ubiegłego roku zadał Paweł Walesic, radny powiatowy z Klubu Prawa i Sprawiedliwości. Przypomnijmy, że 28 grudnia 2015 roku, podczas sesji Rady Powiatu Ostrowieckiego Łukasz Dybiec, wówczas radny, dziś członek Zarządu Powiatu Ostrowieckiego mówił: „W projekcie budżetu na 2016 rok przedstawionym przez Zarząd Powiatu Ostrowieckiego, zabezpieczono tylko 207 tys. zł na sport. W naszej ocenie to zdecydowania za mało”. Czy i jak zmieniła się sytuacja po tym, jak starostą została Marzena Dębniak, wicestarostą – Andrzej Jabłoński, a w zarządzie powiatu zasiedli Łukasz Dybiec i Agnieszka Rogalińska?

Zdjęcie ilustracyjne. Budynek, w którym mieści się Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Św. fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

W interpelacji z 6 grudnia 2021 roku Paweł Walesic, radny powiatowy z Klubu Prawa i Sprawiedliwości poprosił o udzielenie informacji, dotyczącej promocji powiatu poprzez sport. 

– Jakie były kryteria przyznawania tego dofinansowania? Czy były one omawiane na jakiejkolwiek komisji Rady Powiatu i kiedy? Czy zachowano transparentność i równy dostęp do informacji dla wszystkich klubów i dyscyplin sportowych? Jaka kwota na ten cel była przewidziana w budżecie? Gdzie i kiedy zamieszczona była informacja, że wszyscy mogą starać się o takie dofinansowanie? Jakie kwoty i na jakie zadania w zakresie promocji, wydatkowane zostały w 2021 roku – pytał Paweł Walesic, prosząc o udostępnienie kopii wyciągu z protokołu Zarządu, dotyczącego tej sprawy.

Z odpowiedzi jaką otrzymał radny, a pod którą podpisał się  Łukasz Witkowski, sekretarz powiatu ostrowieckiego dowiadujemy się… czym jest promocja i jaki przynosi efekt.

Interpelacja Pawła Walesica z 6 grudnia 2021 roku
Źródło: BIP Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Św.

– (…) głównym zadaniem promocji jest zawsze dotarcie do jak największej liczby odbiorców, a co za tym idzie zbudowanie u odbiorcy i uczestnika wydarzeń, w tym sportowych, przekonania, że uprawianie sportu przyczynia się do poprawy jakości życia.  Szeroka promocja pozwala na zbudowanie marki powiatu ostrowieckiego, jako samorządu wspierającego sport i aktywność sportową. Od lat najbardziej cenioną i cieszącą się największą frekwencją widzów i uczestników rozgrywek na terenie powiatu ostrowieckiego jest piłka nożna. Zgodnie z obowiązującym w Starostwie Powiatowym Regulaminem udzielania zamówień publicznych o wartości poniżej 130 000 zł do zrealizowania usługi promocji powiatu przez sport – piłkę  nożną zostały zastosowane przepisy obowiązujące w przywołanym Regulaminie, które jasno określają zasady udzielania takiego zamówienia. Regulamin nie przewiduje omawiania procedury udzielania zamówienia na wykonanie usługi z Komisjami Rady Powiatu. W związku z tym, że kryterium do zawarcia umowy w ramach promocji powiatu przez sport było dotarcie do jak największej liczby odbiorców, a niewątpliwie piłka nożna ma najwięcej odbiorców, przy podejmowaniu decyzji została uwzględniona w 2021 roku tylko ta dyscyplina sportu – czytamy w odpowiedzi.

Dowiadujemy się z niej również, że aby zachować transparentność ogłoszenie o udzieleniu zamówienia na wykonanie usługi polegającej na promocji powiatu poprzez sport – piłka nożna, zostało opublikowane na stronie internetowej powiatu w Biuletynie Informacji Publicznej. na ten cel w budżecie powiatu w 2021 roku zabezpieczono 30 000 zł.

Ogłoszenie o udzieleniu zamówienia zostało opublikowane w dniu 24.09.2021 r. na stronie internetowej powiatu ostrowieckiego w Biuletynie Informacji Publicznej. W zakresie promocji na dzień 17.12.2021 r. wydatkowano następujące kwoty: puchary, statuetki, grawertony w związku z udzieleniem patronatów oraz obchodów jubileuszy i rocznic – 9 281, 41 zł, kartki świąteczne plakaty ponadwymiarowe, czasopisma i wydawnictwa zawierające promocję powiatu – 5 605,22 zł, gadżety promocyjne powiatu – 33 699, 26 zł – czytamy w odpowiedzi. 

Odpowiedź na interpelację Pawła Walesica
Źródło: BIP Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Św.

Łukasz Witkowski wymienił także inne wydarzenia, zawierające promocję powiatu ostrowieckiego: 32 Międzynarodowy Wyścig Kolarski „Solidarności” i Olimpijczyków – 3 690 zł, impreza integracyjna –  Rajd pieszy na trasie Ostrowiec Św. – Jeleniec – Ostrowiec Św. oraz Turniej siatkówki plażowej kobieti mężczyzn – 2 000 zł, XIV Świętokrzyskie Święto Pszczoły w Bałtowie – 1500 zł, XXI Świętokrzyskie Dożynki Wojewódzkie w Kielcach – 1 998 zł, usługa promocji powiatu przez sport – piłka nożna – 30 000 zł, puchar Gór Świętokrzyskich w Podnoszeniu Ciężarów – 500 zł.

Do odpowiedzi dołączona została kopia wyciągu Zarządu,dotycząca tej sprawy.  

Przypomnijmy, że 28 grudnia 2015 roku, podczas sesji Rady Powiatu Ostrowieckiego Łukasz Dybiec, wówczas radny, dziś członek Zarządu Powiatu Ostrowieckiego mówił: 

– W projekcie budżetu na 2016 rok przedstawionym przez Zarząd Powiatu Ostrowieckiego, zabezpieczono tylko 207 tys. zł na sport. W naszej ocenie to zdecydowania za mało. Apeluję z tego miejsca do Pana Starosty o znalezienie w nowym budżecie dodatkowych środków na sport. Na wcześniejszych sesjach szczegółowo przedstawiłem argumenty za zwiększeniem środków na sport. Uważamy, że naprawdę można byłoby wyasygnować więcej środków na sport. Są klubu sportowe i z tego miejsca jeszcze raz apeluję do Pana Starosty o znalezienie w nowym budżecie  większej ilości środków finansowych na sport. Dziękuję – mówił siedem lat temu Łukasz Dybiec, dziś członek Zarządu Powiatu Ostrowieckiego. 

Czy podobnie jak w 2015 roku apeluje teraz do aktualnego starosty ostrowieckiego, Marzeny Dębniak o środki na sport?   

Protokół z Sesji Rady Powiatu Ostrowieckiego, jaka odbyła się 28 grudnia 2015 roku.
Źródło: BIP Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Św.


Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this