Zakończył się rok szkolny, nastąpił czas podsumowań, w ubiegłym tygodniu odbyła się Gala Stypendystów Starosty Ostrowieckiego, pośród wyróżnionych uczniów znalazł się także Jakub Środoń, uczeń trzeciej klasy Zespołu Szkół Nr 3 (THM). Jakub dzięki swojej olbrzymiej pracy, a także pomocy Małgorzaty Wawrzkiewicz, nauczycielki historii świetnie przygotował się do olimpiady, której wynik zaowocował tym, że już dziś zwolniony jest z egzaminu maturalnego z historii, a także ma możliwość wyboru studiów, historycznych także.
– Jestem z wykształcenia historykiem, przez wiele lat pracowałem jako nauczyciel historii. Jakub właśnie, jako jeden z nielicznych uczniów szkół średnich jest laureatem konkursu historycznego poświęconego Irenie Sendlerowej i finalistą olimpiady historycznej. Ta tematyka jest mi bardzo bliska, więc kiedy dostrzegłem go podczas gali wręczania Stypendiów Starosty Ostrowieckiego postanowiłem, że powinienem go w jakiś sposób uhonorować, ale docenić także panią profesor, która jest opiekunką Jakuba i pana dyrektora szkoły. Staram się zawsze to czynić. Uważam, że młodych ludzi trzeba doceniać i wspierać – tłumaczy Andrzej Kryj, Poseł na Sejm RP.
Jakub Środoń od małego interesował się historią. Wszystko dzięki najbliższym.
– Tak naprawdę wydaje mi się, że moje zainteresowanie historią zaczęło się, gdy mój tato włączył mi grę komputerową Call of duty. I dzięki temu obudziła się we mnie taka chęć, żeby dowiedzieć się dlaczego w danej misji, znajdowałem się w danym miejscu. Dorastałem, prosiłem rodziców, żeby kupowali mi książki. Czytałem o różnych bitwach, wojnach, dowiadywałem się wiele o elitach współczesnego świata. To złożyło się na to, że jestem laureatem olimpiady. Uwielbiam szczególnie ten okres, gdy Polska odzyskała Niepodległość, aż do II Wojny Światowej. Podoba mi się w nim najbardziej formowanie jednostek polskich po przegranej Kampanii Wrześniowej – mówi Jakub Środoń.
Jak przyznaje interesuje go także temat wojska. Chciałby zostać żołnierzem Wojsk Obrony Terytorialnej. Testy psychologiczne i zdrowotne przeszedł pozytywnie. Nie boi się także natłoku obowiązków.
– Moi dziadkowie służyli w wojsku i sami mnie zachęcali, żebym wstąpił i służył dla kraju. Gdy byłem małym chłopcem, chciałem być żołnierzem – przypomina sobie uczeń ZS Nr 3.
Jakub, pomimo że jest uczniem szkoły technicznej, swoją wiedzą i przygotowaniem pokonuje nie jednego ucznia liceum. Wraz z kolegami brał udział w Ogólnopolskim Konkursie „Nie jestem żadną bohaterką«. Irena Sendlerowa na tle historii II wojny światowej na ziemiach polskich (1939-1945)”, gdzie wraz z kolegami Dawidem Winiarskim i Kacprem Baranem zajął pierwsze miejsce. Później przyszła Olimpiada Przedmiotowa „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1921–1956. Od Traktatu Ryskiego – do Żołnierzy Niezłomnych”, także zakończona sukcesem.
Jak przyznaje Jakub dużo daje mu praca z nauczycielką historii – Małgorzatą Wawrzkiewicz, która ukierunkowała go na określone książki, pracowała z nim po lekcjach. Zdolny uczeń z ZS nr 3 twierdzi, że nie da się nikogo zmusić do nauki historii
– Ja po prostu czuję historię. Nie da się kogoś do niej zachęcić, ani zmusić. Trzeba to czuć. Można oglądać filmy historyczne, ale nie możemy kogoś zmusić, żeby zainteresował się historią – podsumowuje.
Jakub świetnie łączy zainteresowania humanistyczne z kierunkiem technicznym, jakim jest technik logistyki. Nie wie jeszcze czy będzie logistykiem, prawnikiem czy żołnierzem zawodowym. Drogę ma jednak otwartą.
Andrzej Kryj podkreśla, że ostrowieccy uczniowie, to bardzo zdolna młodzież, warto ją doceniać.
– Ostrowiecka młodzież jest zdolna, poprzez swoje sukcesy promuje nasze miasto, bo pokazuje, że ostrowiecka oświata jest oświatą bardzo dobrą. Staram się w swojej pracy parlamentarnej pokazywać te pozytywne aspekty pracy ostrowieckich szkół, staram się zachęcać młodzież do udziału w różnego rodzaju konkursach. W poprzednich latach byłem organizatorem konkursu, związanego z rocznicą Marszałka Józefa Piłsudskiego, a także z bardzo ciekawym konkursem na 100-lecie Niepodległości, nazywał się „Dziękuję Ci za Niepodległą. List do…” Wpłynęło na niego 200 listów z 5 województw. Poziom prac był naprawdę bardzo wysoki. Listy, które dostarczyły nam, którzy je czytali i oceniali, mnóstwo wzruszeń. Na podsumowanie tego konkursu przyjechały osoby aż spod Zakopanego, ponieważ konkurs miał szeroki oddźwięk. Staram się zawsze tych dobrych uczniów nagradzać, nie tylko nagrodami książkowymi, ale i wycieczkami do Sejmu. Za kilka dni taka grupa bardzo młodych zdolnych ludzi zajmujących się szachami będzie brała udział w wycieczce do Sejmu. To będzie taka moja nagroda dla nich, jako zwycięzców Mistrzostw Polski w Szachach Klasycznych. Na wycieczkę do Sejmu zaprosiłem też najlepszych uczniów z Sarnówka, z Liceum Nr III im. Władysława Broniewskiego, a także Liceum Nr II imienia Joachima Chreptowicza. Uważam, że każde docenienie takiego dobrego ucznia, nagrodzenie go, powoduje pozytywną reakcje, jest dla niego bodźcem do dalszej dobrej pracy. Człowiek jest jednak tak skonstruowany, że lubi, gdy docenia się to co dobrze robi i stara się wtedy jeszcze bardziej angażować w te rzeczy – tłumaczy Poseł RP.
W samych superlatywach o Jakubie Środoniu wypowiadają się zarówno Czesław Golis, dyrektor Zespołu Szkół nr 3, a także Małgorzata Wawrzkiewicz, nauczyciel historii.
– Jakub jest bardzo pracowity, ma ogromny zapał i chęć rozwijania się, pomimo, że uczy się konkretnego zawody, a tej nauki jest bardzo dużo. Był jednym z niewielu, o ile nie jedynym finalistą ze szkoły technicznej. Jest niesamowicie skromny, on nie chciał żadnych wyróżnień. Przyjemnie się z nim pracuje – tłumaczy Małgorzata Wawrzkiewicz.
Andrzej Kryj złożył także życzenia wszystkim uczniom z miasta i powiatu ostrowieckiego, którzy rozpoczęli wakacje:
– Czas dzisiejszy to czas pierwszego dnia wakacji. Dlatego zarówno uczniom, jak i nauczycielom życzę, aby były czasem wypoczynku. Odpoczywajcie, zbierajcie siły, cieszcie się swoimi sukcesami, niech te wakacje przynoszą nowe przyjaźnie wiele radości – podsumował poseł.