Znajdź nas na

FAKTY

Jarosław Rusiecki: 500+ to nie jałmużna! Świadczenie na nowych warunkach startuje już w poniedziałek!

Tematem przewodnim konferencji prasowej, zorganizowanej przez Andrzeja Kryja, Posła na Sejm RP oraz Jarosława Rusieckiego, Senatora RP w piątek, 28 czerwca, było rozszerzenie programu rządowego Rodzina 500+ na wszystkie dzieci (bez kryterium dochodowego), które nastąpi od 1 lipca tego roku. Powróciły także echa wypowiedzi radnych KWW Jarosława Górczyńskiego, którzy, jak chociażby radny miejski Mariusz Łata, piastujący także stanowisko naczelnika Wydziału Edukacji, Opieki Zdrowotnej i Spraw Społecznych w Starostwie Powiatowym w Ostrowcu Św., pomoc społeczną nazwał rodzajem jałmużny, ściągając na siebie falę krytyki ostrowieckich rodzin.

Konferencja 500+
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Wiosną 2016 roku Prawo i Sprawiedliwość, które objęło rządy w Polsce późną jesienią 2015 roku, zaczęło realizować swój program. Pierwszym jego elementem był program Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – Rodzina 500+.

– Zaoferowaliśmy wtedy polskim rodzinom 500 zł na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie oraz w tych rodzinach, gdzie kryterium dochodowe było określone na poziomie 800 zł na osobę, także na pierwsze dziecko. Na początku roku zostały ogłoszone założenia programowe Prawa i Sprawiedliwości, nazywane Nową Piątką Prawa i Sprawiedliwości i jednym z tych elementów Nowej Piątki było rozszerzenie Programu Rodzina 500+ na wszystkie polskie dzieci – przypomniał Andrzej Kryj, Poseł na Sejm RP.

Według posła rewolucja w 500+ jest bardzo ważna, ponieważ upraszcza procedury i sprawia, że pomoc państwa będzie w praktyce kierowana do każdej polskiej rodziny, posiadającej dzieci w wieku od 1 dnia do 18 roku życia. Bez względu na dochód rodziny, takie świadczenie będzie przysługiwało. Została zniesiona procedura administracyjna, nie będzie już wydawanych decyzji administracyjnych, tylko i wyłącznie informacja. Wydłużono także czas tego świadczenia. Rodzice będą mieli więcej czasu na złożenie wniosku. Założono także, że w przypadku śmierci rodzica, który składał wniosek, drugi rodzic będzie miał prawo do złożenia tego świadczenia, ma na to trzy miesiące.

Ważną informacją jest też to, że wprowadzono zasadę, że dzieci, które są w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, typu socjalizacyjnego, interwencyjnego, specjalistyczno-terapeutycznego, w interwencyjnych ośrodkach proadopcyjnych, domach pomocy społecznej oraz w regionalnych placówkach opiekuńczo-terapeutycznych także będą miały to świadczenie.

– Rozszerzamy nie tylko zakres, jeśli chodzi o liczbę dzieci, ale także rozszerzamy bardzo znacznie zakres świadczonej pomocy dla tych dzieci, które nie są w swoich naturalnych rodzinach, a znajdują się w różnego rodzaju placówkach – wyjaśnił Andrzej Kryj.

Realizacja Programu Rodzina 500+ jest zwróceniem uwagi na wiarygodność Prawa i Sprawiedliwości, w realizacji swoich zamierzeń programowych.

– Już od 1 lipca elektronicznie, wszystkie rodziny, które posiadają dzieci do 18-roku życia, tak jak to było przy pierwszym programie, będą mogły składać swoje wnioski, a od 1 sierpnia, w instytucjach gminnych, które zajmują się obsługą Programu Rodzina 500+, będą to mogli zrobić w wersji papierowej. Chce zwrócić uwagę na jedną bardzo ważną rzecz. Program Rodzina 500+ od samego początku stawiał sobie trzy najważniejsze cele. Cel pierwszy – wsparcie polskiej rodziny, to o czym mówiła pani premier Beata Szydło, że program 500+ jest inwestycją w rodzinę, to nie jest koszt. To inwestycja w rodzinę, w jej przyszłość, w jej możliwości rozwojowe. Cel drugi – to walka z ubóstwem wśród polskich dzieci, wśród polskich rodzin. I ten cel udało się zrealizować w bardzo wysokim procencie, gdzie dostępność do możliwości pozyskania wyżywienia, odejścia od ubóstwa, dzieci szczególnie, chcę zwrócić uwagę, ze Program Rodzina 500+ był wsparciem rodzin na wsi, gdzie z dochodami w środowisku wiejskim jest dużo gorzej z systematycznością niż w środowisku miejskim, gdzie rodzice pracują na etacie, gdzie mają możliwości uzyskania w sposób systematyczny dochodu. Natomiast w środowisku wiejskim z dochodowością gospodarstwa jest bardzo różnie i nie jest to tak systematycznie. Wsparcie rodzin wiejskich poprzez Program Rodzina 500+ było czymś bardzo znaczącym – przypomniał Jarosław Rusiecki, Senator RP.

Trzecim celem programu jest zwrócenie uwagi na kryzys demografii w Polsce. Senator przypomniał dane zebrane przez Główny Urząd Statystyczny w 2015 roku, jeszcze przed wprowadzeniem Programu Rodzina 500+, przyrost demograficzny był na poziomie 1,25 proc., a w 2018 roku, na jesieni 1,47 proc. jak podkreślał senator jest to bardzo miarodajny wynik i postęp w krótkim odstępie czasu w skali kraju, jeśli chodzi o narodziny dzieci. Uważa, że w tej kwestii trzeba zrobić jeszcze bardzo dużo, bo jest to plan, który jest rozbudowany na lata. Cała Piątka + Prawa i Sprawiedliwości jest skierowana na wsparcie polskiej rodziny zarówno i starszego pokolenia (Emerytura plus) i programu który jest na etapie zaawansowanych prac legislacyjnych – PIT0 dla młodych ludzi do 26 roku życia.

Jarosław Rusiecki
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Program Rodzina 500+ trafi do każdej ostrowieckiej rodziny, gdzie są dzieci do 18 roku życia ,a tych dzieci drodzy państwo jest blisko 10 tysięcy. To wsparcie trafi do naszych ostrowieckich rodzin również z naszego powiatu. I to jest realizacja naszego programu, programu Prawa i Sprawiedliwości, sięga najmniejszej komórki społecznej, jaką jest rodzina w każdym polskim domu. I taka smutna moja refleksja. Byłem ostatnio na sesji Rady Miejskiej Ostrowca Świętokrzyskiego, gdzie jak państwo wiecie, rozpatrywane są tzw. raporty o stanie miasta. Wystąpienia niektórych radnych, szczególnie radnych z Komitetu Wyborczego KWW Górczyński moim zdaniem są poniżające dla ostrowieckich rodzin. Mówienie o tym przez radnego, który odpowiada za oświatę i wychowanie, ze Program Rodzina 500+ jest jałmużną, jest czymś hańbiącym. Niech ten pa radny pójdzie do sklepiku, zwłaszcza do sklepiku na obrzeżach miasta, gdzie do tej pory wiele rodzin, funkcjonowało na tzw. zeszyt, gdzie po prostu nie starczało pieniędzy, szczególnie w rodzinach, gdzie jest więcej dzieci, gdzie wsparcie kwotą 500 zł przez rząd Prawa i Sprawiedliwości było jest i będzie czymś znaczącym. Mówienie o jałmużnie jest niegodne osoby publicznej. Przykro mi z tego powodu, a chcę jeszcze dodać, że dobrze by było, gdyby na otwartość i realizację programów rządowych, które trafiają do budżetów gmin, bo te pieniądze na Program Rodzina 500+ są dystrybuowane przez budżety gminne. Jeśli chodzi o program Rodzina 500+ w wersji rozszerzonej to można sobie łatwo obliczyć, ze blisko 10 tysięcy osób, w ciągu półrocznego okresu to jest 27/28 milionów, w kontekście rocznym, to jest ponad 55 milionów złotych. Chce jeszcze dodać, że obsługa Programu Rodzina 500+ tez jest finansowana przez państwo, to nie jest wydatek gmin. Gmina ma zadbać o to, żeby te środki trafiły do rodziny – przypomniał Jarosław Rusiecki, Senator RP.

Dodał także, że nad prawidłową realizacją programu ma czuwać gmina.

– Dobrze by było, żeby również gmina swoimi własnymi programami wspierała rodziny, a nie pokazywała palcem, wpisywała się w totalną opozycję i totalną krytykę rządu Prawa i Sprawiedliwości, że Program Rodzina 500+ to jest jałmużną i powtarzała jakieś mity, które nie funkcjonują np. takie, że Program Rodzina 500+ jest hamulcem dla pracujących kobiet. To jest nieprawda. To jest mit. Albo, że program Rodzina 500+ trafia do jakiegoś marginesu. To jest nieprawda. Rodziny, rodzice, doskonale wiedzą w jaki sposób te pieniądze wykorzystać, że im są potrzebne na chleb, na mleko, na kształcenie dodatkowe swoich pociech, czy na inne potrzeby, które ma każda polska rodzina, szczególnie młoda rodzina, której jest trudno w warunkach rozpoczynania życia w gospodarstwie domowym. Zachęcam samorządowców wszystkich poziomów, tak jak Prawo i Sprawiedliwość, tak jak razem z panem posłem Andrzejem Kryjem wspieramy te działania, będziemy je dalej wspierać, bo tu chodzi o dobrobyt naszych obywateli i przyzwyczailiśmy się do tego, jak np. taka swego rodzaju ustawka, która zaistniała na sesji rady miejskiej, gdzie prezydent wzywa przed mikrofon dyrektorów spółek gminnych i pyta: ile wzrośnie energia? To trzeba też pamiętać o tym, że pan prezydent ma za sobą też doświadczenia parlamentarne, dlaczego ta energia musiała wzrosnąć, ale zapomina się o tym, że są programy, które będą wspierały szczególnie instytucje samorządowe, aby niwelować te koszty. W ostatni tygodniu rząd przyjął projekt, który będzie wsparciem dla największego zakładu pracy w województwie świętokrzyskim, kóry znajduje się w naszym mieście, w Celsie Huta Ostrowiec – mówił senator.

Jak zapewniał Jarosław Rusiecki będą wyasygnowane środki dla przedsiębiorstw energochłonnych, aby te koszty łagodzić. Tak jak wspierał wraz z posłem Andrzejem Kryjem szpital w Ostrowcu Świętokrzyskim, a także cieszy go wsparcie gmin powiatu ostrowieckiego i miasta w wysokości 210 tys zł., ale na skutek przeszacowania kontraktu dla szpitala ostrowieckiego w drugiej części roku będzie wzrost przychodów dla szpitala w kwocie ponad 2 mln zł.

– Na jesieni ostatniego roku wspieraliśmy pozyskanie dla szpitala kwotą 2 milionów złotych na sprzęt bez potrzebnego wkładu własnego ani przez starostwo, ani przez miasto, ani przez jakąkolwiek gminę. Ten sprzęt już został zakupiony. Niezbędny stół operacyjny, urządzenia do znieczulania i szereg innych za kwotę 2 mln zł. Cieszymy się, że nasza poprawka regionalna do budżetu państwa, nasz, posła Andrzeja Kryja i senatora Jarosława Rusieckiego na kwotę 800 tysięcy złotych, przedystrybuowane przez budżet wojewody trafiła również do ostrowieckiego szpitala. To jest nasze wsparcie. Cieszymy się z tych 200 tysięcy złotych, ale trzeba nam rozwagi, mądrości, wspólnego działania. Przyzwyczailiśmy się do tego, że wsparcie, które udziela rząd Prawa i Sprawiedliwości dla budownictwa drogowego np. w kwocie 3 milionów złotych dla gminy Ostrowiec, przy realizacji budowy obwodnicy Las-Rzeczki nazywa się pomocą zewnętrzną. Jesteśmy już do tego przyzwyczajeni i nadal będziemy wspierać samorządy, bo tu nie chodzi o jakąkolwiek władzę, chodzi o mieszkańców miasta Ostrowca, chodzi o mieszkańców powiatu ostrowieckiego, chodzi o mieszkańców ziemi świętokrzyskiej. I to jest cel naszego działania – zapewnił Jarosław Rusiecki.

O skali Programu Rodzina 500+ przypomniał natomiast Andrzej Kryj. Kiedy program był adresowany do drugiego i każdego kolejnego dziecka w rodzinie, korzystało z niego 2 400 000 polskich rodzin i ponad 3 650 000 dzieci. Skala wydatków od momentu wdrożenia programu do dziś to ponad 70 miliardów złotych. Rozszerzenie programu na pierwsze dziecko sprawi, że te liczby się podwoją. Z programu skorzysta 4 400 000 rodzin i 6 800 000 dzieci. Dodatkowo do polskich rodzin trafi w kolejnym roku dodatkowe 20 miliardów złotych.

– Realizacja tego programu jest tak skonstruowana, że wtedy, kiedy widzimy, kiedy organy gminy widzą, iż rodzina nie potrafi z tego dobrodziejstwa skorzystać, może zamienić formę gotówkową na pomoc rzeczową. Wymaga to jednak czuwania przez służby gminne nad tymi skrajnymi przypadkami, bo ich jest naprawdę bardzo mało. Ten program jest ogromną szansą dla polskich rodzin, olbrzymią szansą dla polskich dzieci i tak jak wielokrotnie to podkreślaliśmy jest to inwestycja w coś najważniejszego, inwestycja w polskie dzieci – podkreślił Andrzej kryj.

Jarosław Rusiecki zapewnia, że nadal kontynuowane będą spotkania z mieszkańcami gminy i powiatu, dotyczącej Nowej Piątki PiS. PiS przygotowuje się także do konwencji programowej PIS która będzie miała miejsce od 5 do 7 lipca w Katowicach, gdzie na 70 ogólnych panelach i 150 specjalistycznych, blisko 4 tys działaczy PiS, ekspertów i gości będzie debatowało nad przyszłym programem PIS na jesienne wybory.

O zachowaniu radnych KWW Jarosława Górczyńskiego podczas debaty o stanie gminy Ostrowiec Św. pisaliśmy tutaj:

Natomiast o zmianach w świadczeniu Rodzina 500+ przeczytacie tutaj:

2 komentarze

2 Comments

 1. Felice123

  29 czerwca, 2019 at 10:22

  Cóż, panie Łata, jak samemu zarabia się zapewne dobrych kilka tysięcy ( kilka to w końcu nie parę), to takie 500 zł może wydawać się jałmużną.
  Cóż…niektórzy są „panami” tylko we własnym odczuciu….mam nadzieję przy tym, że moje odczucia są zbieżne z pańskimi ?

 2. Kolda

  30 czerwca, 2019 at 12:50

  Kwestie polityki socjalnej i rozwiązań i prospołecznych rozwiązań muszą zostać przynajmniej zaczęte. Piątka to dobry start do wieloletniego planu i dystrybucja dobrych wyników gospodarczych.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this