– Przed nami tematy i działania związane z samymi siłami zbrojnymi i planami modernizacyjnymi, rozwojem stanów osobowych, jak też, co jest niezwykle ważne, budowania tych relacji międzynarodowych. To są m.in. bardzo prestiżowe konferencje w ramach NATO, czy w ramach Unii Europejskiej. Oczywiście także ważne wyzwania, które stoją przed polskim przemysłem obronnym – wyjaśnia Jarosław Rusiecki.
Do najważniejszych zadań Komisji Obrony Narodowej należy przede wszystkim legislacja w obszarze bezpieczeństwa i obronności, cywilny nadzór nad siłami zbrojnymi, w ramach kompetencji Senatu. To także współdziałanie z Ministerstwem Obrony Narodowej i Prezydentem RP, jako zwierzchnikiem sił zbrojnych.
– Bardzo ważnym zadaniem komisji jest też wspieranie polskiego przemysłu obronnego, uczestniczenie w zakresie bezpieczeństwa militarnego w strukturach Północnoatlantydzkich i strukturach NATO. Ważną kwestia jest czuwanie i wspieranie rozwoju Wojsk Obrony Terytorialnej, w szczególności 10. Świętokrzyskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej – dodaje senator.