Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Jedna z najnowocześniejszych oczyszczalni ścieków w Europie powstaje w… gminie Kunów!

Dzięki determinacji Lecha Łodeja, burmistrza gminy Kunów, a także wynoszącemu ponad 7 milionów złotych unijnemu dofinansowaniu, udało się i 31 sierpnia 2016 roku uzyskano ostateczne pozwolenie na przebudowę starej oczyszczalni ścieków w Kunowie. Z jednej strony pozwoli ona na wygenerowanie przez gminę dużych oszczędności, z drugiej mieszkańcy przestaną się skarżyć na nieprzyjemne zapachy. Pozostaje tylko żałować, że 10 lat wcześniej nikt nie podjął się tej tak potrzebnej mieszkańcom gminy Kunów, inwestycji.

Źródło: FB Lech Łodej

– Budowana oczyszczalnia ścieków jest jedną z najnowocześniejszych w Europie. Ma 1500 m3 przerobu. Po wybudowaniu kanalizacji w Janiku (rozpoczęcie prac przewidziano na 2020 rok) podłączymy ją do nowej oczyszczalni w Kunowie – tłumaczy Lech Łodej, burmistrz gminy Kunów. Zgodnie z projektem prace powinny zakończyć się do 31 grudnia 2019 roku, jednak jak podkreśla burmistrz oczyszczalnia będzie gotowa już pod koniec sierpnia.

To bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców tej części powiatu ostrowieckiego. dla gminy będą to w perspektywie czasowej, bardzo duże oszczędności. Sama inwestycja będzie także przynosiła korzyści finansowe.

Źródło: FB Lech Łodej

– Dzięki tej inwestycji mieszkańcy tego rejonu przestaną cierpieć z powodu unoszącego się przykrego zapachu, szczególnie w upalne dni. Nowa technologia zniweluje bowiem fetor. Bardzo istotną korzyścią jest fakt, że inwestycja pozwoli na zawrócenie ścieków m. in. z rejonu Boksycka, Wymysłów, Janik, które w chwili obecnej płyną do Ostrowca Św. Dzięki przekierowaniu ich na naszą oczyszczalnię gmina Kunów zaoszczędzi około 150 tysięcy złotych rocznie, które teraz pokrywają koszty m. in. przesyłu, dopłat do ścieków, czy bieżących remontów. Budynek technologiczno-socjalny zostanie wyposażony w panele fotowoltaiczne, a cała inwestycja będzie dochodowa – podkreśla Lech Łodej.

Źródło: FB Lech Łodej


Przypomnijmy, że zadanie pn.: „Przebudowa oczyszczalni ścieków w Kunowie na działkach oznaczonych nr 3886 i 3888 – obręb Kunów, ul. Łąkowa” uzyskało pozwolenie na budowę decyzją z dnia 5 sierpnia 2016 r., która 31 sierpnia 2016 r. stała się ostateczna.

Wniosek Gminy Kunów o dofinansowanie ww. zadania został złożony do Urzędu Marszałkowskiego w 5 września 2017 r., umowę podpisano 29 listopada 2017 r., natomiast umowę z Wykonawcą robót budowlanych zawarto już 12 kwietnia 2018 r.

Projekt realizowany jest w ramach konkursu nr RPSW.04.03.00-IŻ.00-26-070/16 w ramach Osi Priorytetowej 4 – „Dziedzictwo naturalne i kulturowe” Działania 4.3 „Gospodarka wodno – ściekowa” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014 – 2020.

Łączna wartość projektu to 15 663 016,00 zł, w tym wkład własny gminy wynosi 8 383 917,92 zł, natomiast dofinansowanie unijne to 7 279 098,08 zł.

Źródło: FB Lech Łodej

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

To co znają w teorii, mogą zbadać w praktyce! Uczniowie SP w Bałtowie korzystają z nowoczesnych pomocy naukowych!

FAKTY

Od fletni pana po chóry! Muzyka i śpiew wypełniły kościół w Waśniowie! [ZDJĘCIA]

KULTURA

W ostrowieckim szpitalu zrobisz także odpłatne badanie rezonansem magnetycznym!

FAKTY

Zaśpiewajmy Jezuskowi! Koncert Kolęd i Pastorałek już jutro w Waśniowie!

KULTURA

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this