Znajdź nas na

FAKTY

Kalorie kontra tradycja! Dziś Tłusty Czwartek!

– Tegoroczna kartka z kalendarza, z naniesioną tłustym drukiem datą, 20 lutego, to nasza przepustka do innego świata. Do świata przepełnionego lukrem, marmoladą, czekoladą, toffi, cukrem pudrem i można by tak jeszcze długo wymieniać, bo rodzajów donatów jest naprawdę dużo (nie pomijając wersji wegańskich, wegetariańskich, bez laktozy i bez glutenu). Bez względu na to jak bardzo pani w cukierni przekonuje nas, że jej pączki są dietetyczne i że nie ma żadnych szans żebyśmy od nich przytyli, to warto uświadomić sobie, że jeden pączuś to średnio ok. 380 kcal – wyjaśnia Marcin Piotrowicz, twórca serwisów wszystkoojedzeniu.pl i calories-info.com, który podpowiada co zrobić, aby szybciej pozbyć się pustych kalorii.

Źródło: Archiwum prywatne Marcin Piotrowicz

Jak zapewnia Marcin Piotrowicz pączek pączkowi nie równy. Ich kaloryczność zależy od wielu czynników, podobnie, jak każdego innego produktu spożywczego. Składają się na nią użyte składniki, ich proporcja, a także sposób przyrządzenia.

– Ale przyjmijmy tę uśrednioną wartość 380 kcal za wystarczająco dokładną – dodaje Marcin Piotrowicz.

Przypomina, że oprócz tradycyjnych pączków można znaleźć wersje light, fit, zero itd. Niskokaloryczny pączek może i będzie zawierał mniej kalorii (powiedzmy, że ok. 250), ale czy będzie smakował jak „prawdziwy” pączek?

To co bowiem odpowiada za smak pączków, któremu tak trudno się oprzeć to cukier i tłuszcz – dwaj złoczyńcy, którzy swoje kalorie muszą mieć.

380 kalorii to tyle, co butelka coli lub soku pomarańczowego o pojemności jednego litra, 20 łyżeczek cukru i dokładnie tyle samo co… 3 kilogramy sałaty lub ogórków kiszonych.

– Na pewno od jednego pączka nie przytyjemy kilograma ani nawet pół – nie musimy się o to obawiać. Ale czy na jednym pączku się skończy? Czy będziemy potrafili odpowiedzieć stanowcze „nie” na pytanie: A może jeszcze jednego do kawy? Czy następnego dnia odmówimy sobie słodkości, kiedy w naszej kuchni czy biurze pozostaną jeszcze niedobitki z dnia poprzedniego? Przecież trzeba to zjeść, bo jedzenie nie może się marnować. No właśnie – jeśli w ciągu dwóch dni, oprócz swoich standardowych codziennych posiłków zjemy też kilka pączków to powstaje nam już spora nadwyżka kaloryczna. A takie nadwyżki kaloryczne lubią z nami pozostać na dłużej w postaci nieco większych boczków, oponek i wskazówki na wadze przesuniętej lekko w prawo – tłumaczy Marcin Piotrowicz.

Apeluje też, aby nie popadać w panikę – każde kalorie da się spalić. Z faktu, że w kalendarzu widnieja data z Tłustym Czwartkiem mogą cieszyć się siłownie. Ale nie tylko tam możemy spalić dodatkowe kalorie.

– Wystarczy choćby dłuższy spacer lub wizyta na pływalni. Łatwo jednak nie będzie – aby spalić te 380 kcal z jednego pączka trzeba pobiegać lub popływać ok. 40 minut. Jeśli wolisz spacer to musisz przygotować się na ponad godzinną wędrówkę za każdego pączka, któremu nie zdołasz się oprzeć – podsumowuje Marcin Piotrowicz.

Marcin Piotrowicz, to twórca serwisów wszystkoojedzeniu.pl i calories-info.com, publikujących informacje o kaloriach, wartościach odżywczych i właściwościach zdrowotnych produktów spożywczych.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this