Znajdź nas na

FAKTY

Kampania informacyjno-edukacyjna kontra rzeczywistość? Publikujemy list od Czytelnika!

„To ja twoje drzewo. Nie mam głosu, aby krzyczeć. Nie mam armat i rakiet, aby się bronić. Nie mam specjalistów od marketingu(…)”. To fragment tekstu z kampanii informacyjno-edukacyjnej „Pokochaj drzewa” pod patronatem prezydenta miasta Ostrowca Świętokrzyskiego, Jarosława Górczyńskiego. Taki plakat zauważyłem na przystanku przy budynku, w którym mieści się Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, na wprost placu manewrowego WORD-u. A tymczasem tuż obok, zniknęły zdrowe drzewa pod budowę ulicy Eugeniusza Kwiatkowskiego. Te drzewa nie zasłużyły na obronę – pyta w liście do naszej redakcji jeden z naszych Czytelników.

Grafika: nostro.info

W czerwcu informowaliśmy o rozbudowie ulicy Eugeniusza Kwiatkowskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim. Oprócz tego że zniknie pełna dziur i kolein nawierzchnia drogi, na którą narzekali kierowcy, a w miejscu zapadniętego chodnika, pojawi się zupełnie nowy i bezpieczny, znikną również 72 drzewa, które jak poinformował nas Anna Niedbała, sekretarz miasta Ostrowca Św., kolidują z inwestycją. 

Plakaty dotyczące kampanii informacyjno-edukacyjnej pod patronatem prezydenta miasta Ostrowca Św. Jarosława Górczyńskiego „Pokochaj drzewa” fot. Czytelnik

– Niestety drzew, które stały tam od lat już nie ma. Najpierw część Łąk Denkowskich, które zamieniły się w drogę, która służy dziś chyba tylko młodym do wyścigów, teraz dolna część miasta, z której przestrzeni znikają wieloletnie, zdrowe drzewa. Czy ktoś sprawdził, czy nie ma na nich ptasich gniazd? Co będzie następne? Park w Częstocicach – pyta nasz Czytelnik. 

Jedno z wyciętych drzew przy ulicy Eugeniusza Kwiatkowskiego
fot. Czytelnik

Nawiązuje także do kampanii edukacyjno-informacyjnej „Pokochaj Drzewa”, której plakaty spotkać można m.in. na przystanku autobusowym na pętli autobusowej przy budynku, w którym mieści się m.in. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Ostrowcu Św. Jak czytamy na stronie internetowej „Eko-Ostrowiec”–  „celem tej kampanii jest zapoznanie mieszkańców z tzw. usługami ekosystemowymi, które świadczy drzewo, i to „za darmo”. Działania uświadamiające są bardzo ważne, aby mieszkańcy podejmowali świadome i rozsądne decyzje w zakresie gospodarowania drzewostanem”.

Drzewa wzdłuż ulicy Świętokrzyskiej w Ostrowcu Św.
fot. Czytelnik

– Rola zieleni w miastach jest nie do przecenienia. Nie tylko pozwala mieszkańcom na kontakt z naturą, ale również minimalizuje uciążliwości związane z życiem w aglomeracjach. Nawet pojedyncze drzewa czy niewielkie ich skupiska sprzyjają zachowaniu odpowiedniej wilgotności powietrza, temperatury czy zatrzymywaniu wody w glebie. Mogą również pełnić funkcję izolacyjną, będąc barierę dla silnych wiatrów, hałasu, kurzu. Miejskiej roślinności zawdzięczamy także redukcję zanieczyszczenia powietrza. Wiadomo, że życie wśród betonowych ścian, w całodobowym hałasie, przy wysokim poziomie spalin i innych zanieczyszczeń powietrza nie jest komfortowe. Z takich uciążliwości wynikają choroby organiczne i psychiczne, których jest coraz więcej w społecznościach miast. Trudno jest udowadniać osobom o odmiennym zdaniu, że roślinność ma wpływ na estetykę miast, bo upodobania nie podlegają dyskusji. Trudno też przekonać kogoś kto tego nie lubi, że najlepiej wypoczywa się wśród zieleni. Można jednak uświadomić, jak wiele wymiernych korzyści przynosi ludziom sąsiedztwo bujnej, zdrowej zieleni. Poprzez przeprowadzenie kampanii edukacyjno – informacyjnej „Pokochaj drzewa”  chcemy uświadomić mieszkańcom miasta Ostrowca Świętokrzyskiego jakie są korzyści z drzew rosnących w mieście – czytamy na stronie eko.um.ostrowiec.pl 

Drzewo wycięte przy ulicy Świętokrzyskiej
fot. Czytelnik

– „To ja twoje drzewo. Nie mam głosy, aby krzyczeć. Nie mam armat i rakiet, aby się bronić. Nie mam specjalistów od marketingu, którzy wykazaliby jak bardzo jestem wartościowe. Ty możesz być moim głosem. Ty możesz mnie obronić. Ty możesz powiedzieć wszystkim wokół, jak bardzo jestem cenne” – taki tekst dotyczący kampanii „Pokochaj drzewa” pod patronatem prezydenta Jarosława Górczyńskiego, przeczytałem na przystanku na plakacie. Jak to się ma do działań podejmowanych przez nasze miasto? Gdzie są radni, którzy wielokrotnie podkreślali, że przyroda jest dla nich najcenniejsza. Z jednej strony nawołuje się do ochrony drzew, z drugiej się je wycina. To się chyba nazywa hipokryzja  – stwierdza nasz Czytelnik.  

„Nie jestem za tym, aby miasto się nie rozwijało. Dobrze, że są remonty dróg, ale powinny odbywać się one z poszanowanie przyrody. Nie może być tak, że jedno piszemy sobie na plakatach, a robimy zupełnie co innego ” – pisze nasz Czytelnik.
fot. Czytelnik

Dodaje, że jego zdaniem planując prace budowlane, zawsze powinno się ocenić, czy możliwe jest zachowanie naturalnie występującej zieleni. Podkreśla, że takie standardy stosuje się już w wielu miastach w Polsce, a także w Europie. 

– Nie jestem za tym, aby miasto się nie rozwijało. Dobrze, że są remonty dróg, ale powinny odbywać się one z poszanowanie przyrody. Nie może być tak, że jedno piszemy sobie na plakatach, a robimy zupełnie co innego – podsumowuje.   

Plakaty dotyczące kampanii informacyjno-edukacyjnej pod patronatem prezydenta miasta Ostrowca Św. Jarosława Górczyńskiego „Pokochaj drzewa” fot. Czytelnik

Do tematu powrócimy.

O rozbudowie ulicy Eugeniusza Kwiatkowskiego informowaliśmy tutaj:

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Paweł Walesic wykluczony z członkostwa w Klubie PiS w Radzie Miasta Ostrowca Św.!

FAKTY

Świętokrzyskie: Po zderzeniu dwóch ciężarówek zablokowana dk 79 Sandomierz – Zwoleń!

FAKTY

Samorządy Zakopanego i Ożarowa łączą siły: współpraca dla młodzieży, seniorów i kultury!

FAKTY

Tabliczki informacyjne na budynku Starostwa Powiatowego w Ostrowcu Świętokrzyskim fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info Tabliczki informacyjne na budynku Starostwa Powiatowego w Ostrowcu Świętokrzyskim fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Powiat Ostrowiecki: Kontrola zawodowych i niezawodowych rodzin zastępczych!

FAKTY

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this