„Marzycielska Poczta ” to projekt, który narodził się pod koniec 2009 roku. Co jakiś czas na stronie internetowej Marzycielskiej Poczty pojawiają się profile chorych dzieci z całej Polski, które kochają dostawać tradycyjne listy i kartki. W profilach dzieci znajdują się adresy pocztowe, pod które każdy może napisać swój list, bądź kartkę. Taka tradycyjna poczta dodaje dzieciom siły do walki z chorobą, ich rodzicom otuchy, a samym piszącym mnóstwo frajdy. Od trzech lat w projekcie uczestniczą także uczniowie z Zespołu Szkół Specjalnych przy ulicy Iłżeckiej 33 w Ostrowcu Św.
Na stronie MarzycielskaPoczta.pl prezentowane są profile chorych dzieci wraz z ich adresami pocztowymi, pod które każdy może napisać. W profilach można odnaleźć najważniejsze informacje o dzieciach, ich zainteresowania czy krótką biografię. Dzieci z Marzycielskiej Poczty, to dzieci które wymagają ciągłej rehabilitacji i częstych pobytów w szpitalach. Dla nich listy i kartki stanowią ogromne wsparcie, dodają im siły do walki z chorobą, a ich rodzicom otuchy.
– Nasi uczniowie bardzo chętnie przyłączyli się do akcji, tym bardziej, że niektóre z nich często mają podobne doświadczenia. Robienie kartek dla innych dzieci sprawia im dużo frajdy podczas wykonywania, uczy także empatii, pomagania innym i uwrażliwia na trudną sytuację rówieśników. Z okazji zbliżających się świąt nasi uczniowie wykonali około 40 kartek dla dwójki dzieci: Nikolki z Lublina i Wiktorii z miejscowości Bystra Podhalańska. Wszyscy życzymy im zdrowych, rodzinnych i spokojnych Świąt Wielkanocnych, a także wiele słodkości od wielkanocnego królika – tłumaczy Justyna Buczałowska, która wraz z Mariolą Klusek są koordynatorkami akcji w ZSS.
Mimo, że Marzycielska Poczta powstała pod koniec 2009 roku, jej początki sięgają nieco wcześniej. Tomek Chmiel – założyciel Marzycielskiej Poczty – opisał pomysł utworzenia tego typu akcji w Polsce na swoim blogu, zachęcając czytelników, by do niego dołączyli. I w ten sposób po jakimś czasie zgłosiła się Weronika Mazurkiewicz, wówczas 17-letnia wolontariuszka, z którą wspólnym wysiłkiem znaleźli pierwsze dzieci i uruchomili akcję.
Taka forma pomocy była wówczas w naszym kraju czymś nowym, gdyż działanie inicjatywy nie opierało się na wsparciu finansowym dzieci, jak większość dotychczasowych akcji charytatywnych w Polsce. Idea „Marzycielskiej Poczty” polegająca na niesieniu dzieciom wparcia psychicznego w walce i zmaganiach z chorobą, szybko się jednak przyjęła i teraz jest to jedna z najpopularniejszych tego typu akcji na świecie.
Pomysł utworzenia Marzycielskiej Poczty powstał z inspiracji nieistniejącą już amerykańską akcją „Make a Child Smile”, która powstała w 1998 roku.
Więcej o tej nietypowej poczcie, przeczytacie tutaj: