Znajdź nas na

FAKTY

Kawowa, Gerberowa, Liściasta – w Ostrowcu Św. pojawią się nowe nazwy ulic?

Kawowa, Gerberowa, Liściasta, Pigwowa, Irysowa, Nad Strumykiem, Majowa – czy już wkrótce w Ostrowcu Św. pojawią się nowe nazwy ulic? W porządku obrad, zaplanowanej na piątek, 14 maja, Sesji Rady Miasta w Ostrowcu Św. znalazły się bowiem dwa projekty uchwał, dotyczące nadania nazwy drogom wewnętrznym. Wśród zaproponowanych nazw wciąż brakuje tych, którym patronowałyby znane postaci, związane z Ostrowcem Św., jak chociażby Tadeusz Rekwirowicz.

Fot. Łukasz Grudninewski/naOSTRO.info

– W wyniku podziałów terenów gminnych pod budownictwo mieszkaniowe położonych w rejonach ulicy Jarzębinowej, ulicy Gajowej oraz ulicy Nowe Piaski, powstały nowe drogi dojazdowe. Drogi te stanowią drogi wewnętrzne, niezaliczone do kategorii dróg publicznych. Wydzielone zostały z gruntów stanowiących własność Gminy Ostrowiec Świętokrzyski i położone są na działkach oznaczonych w ewidencji gruntów numerami: 6/8 (obr. 5, ark. 3), 15/1 (obr. 9, ark. 4), 2/38 (obr. 9, ark. 2), 2/39 (obr. 9, ark. 2) oraz 86/10 (obr. 16, ark. 1). Nadanie nazw przedmiotowym drogom wewnętrznym niezbędne jest w celu zaprojektowania i ustalenia numeracji porządkowej dla powstających kompleksów domów jednorodzinnych usytuowanych przy tych drogach – czytamy w uzasadnieniu jednego z dwóch projektów uchwał, jakie rozpatrywane będą na najbliższej Sesji Rady Miejskiej w Ostrowcu Św.

Z projektu możemy się także dowiedzieć, że  przedstawione nazwy dróg wewnętrznych nawiązują do już występujących nazw ulic, położonych w okolicach tych dróg, „harmonijnie wpasowując się w otoczenie”.

Źródło: Urząd Miasta w Ostrowcu Św.

– Nadanie nazwy drodze wewnętrznej, niezaliczonej do kategorii dróg publicznych, łączącej ulicę Marii Dąbrowskiej oraz ulicę Bolesława Prusa, stanowiącej działki nr 152/2 (obr. 11, ark. 1) oraz 103/11 (obr. 11, ark. 2) stworzy możliwość nadania numeru porządkowego rodzinnym ogrodom działkowym, zgodnie z wnioskiem zarządu ROD. W związku z powyższym zasadnym jest przyjęcie przedłożonego projektu uchwały – brzmi uzasadnienie do projektu uchwały.

W wyniku podziału terenu na działki nowa droga powstała także  w rejonie ulicy Zofiówka w Ostrowcu Św.

– W związku z koniecznością ustalenia numeracji porządkowej dla nieruchomości położonych przy w/w drodze zasadnym jest nadanie jej nazwy. Droga, o której mowa wyżej, nie została zaliczona do kategorii dróg publicznych i stanowi prywatną drogę wewnętrzną. Zgodnie z przepisami ustawy o drogach publicznych, Rada Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego może podejmować uchwały w sprawie nadawania nazw drogom wewnętrznym po uzyskaniu zgody od właścicieli terenów, na których się one znajdują. Współwłaściciele terenu, na którym znajduje się w/w droga, wyrazili pisemne zgody na nadanie jej nazwy, a zatem zasadnym jest przyjęcie przedłożonego projektu uchwały – czytamy w drugim z projektów uchwały w sprawie nadania nazwy drodze wewnętrznej.

Źródło: Urząd Miasta w Ostrowcu Św.

Wśród zaproponowanych nazw wciąż brakuje tych, którym patronowałyby znane postaci związane z Ostrowcem Św., jak chociażby Tadeusz Rekwirowicz. 

Przypomnijmy, że podczas sesji, jaka odbyła się 12 lutego 2020 roku na wniosek Jarosława Górczyńskiego, prezydenta Ostrowca Św., uchwała dotycząca nadania nazwy jednej z ulic imieniem Tadeusza Rekwirowicza, została zdjęta z obrad. Pomimo że od tego czasu minął już ponad rok projektant wielu budynków i miejsc pamięci w Ostrowcu Świętokrzyskim, jak chociażby przebudowy siedziby dzisiejszego Miejskiego Centrum Kultury, tak charakterystycznego dla architektury dolnej części miasta – drewnianego kościółka przy ulicy Sandomierskiej, czy miejsc pamięci zamordowanych Polaków przy ulicy Kolejowej, Okólnej, Sandomierskiej, gdzie władze miasta, radni, mieszkańcy, zaproszeni goście  składają kwiaty i znicze, wciąż nie doczekał się swojej ulicy.  

Sprawę opisywaliśmy tutaj:

Sesja 3
Sesja 3

Źródło: Urząd Miasta w Ostrowcu Św.

Źródło: Urząd Miasta w Ostrowcu Św.

Sesja 4
Sesja 4

Sesja 5
Sesja 5

Źródło: Urząd Miasta w Ostrowcu Św.

Źródło: Urząd Miasta w Ostrowcu Św.

Sesja2
Sesja2

Źródło: Urząd Miasta w Ostrowcu Św.

Źródło: Urząd Miasta w Ostrowcu Św.

Ulica Liściasta
Ulica Liściasta

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this