Znajdź nas na

FAKTY

Każdy zasługuje na pamięć! Ostrowieccy bezdomni pielęgnowali zapomniane groby, zapalili światełka pamięci! [FOTO]

– Jest wiele grobów pozostawionych bez opieki. Jest taka piosenka, która mówi, że wszyscy jesteśmy skazani na zapomniane groby, ale nie powinniśmy przechodzić obojętnie wobec takich sytuacji – mówi bezdomny Marek. Wczoraj (piątek, 23 października) grupa osób bezdomnych, pracująca pod okiem Damiana Głuszyńskiego, organizatora społeczności lokalnej w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Ostrowcu Św., porządkowała groby osób pochowanych przez MOPS. Część z nich miała rodziny, inni umarli w samotności, jest też grupa osób, których personalia nie są znane do dziś.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Wczorajsza inicjatywa sprzątania grobów na ostrowieckim  cmentarzu komunalnym, to pomysł osób, które udzielają się w OSL (Organizacja Społeczności Lokalnej), prowadzonym przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Ostrowcu Św.

–  Inicjatywa oddolna, grupa, z którą pracuję stwierdziła, że na cmentarzu komunalnym  jest pochowanych wiele osób bezdomnych czy takich, których pochówek zapewnił MOPS, ponieważ nie mieli najbliższej rodziny. Nikt tych grobów nie odwiedza, są zaniedbane i zarośnięte. Postanowiliśmy, że zwłaszcza przed 1 listopada  musimy o te groby zadbać. Grupa osób bezdomnych, z którą współpracuję wykonała stroiki na groby. Zajęło im to niecałe dwa dni – wyjaśnia Damian Głuszyński, organizator społeczności lokalnej w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Ostrowcu Św.

Grobów jest sporo. Kilkanaście przynajmniej z ostatnich lat. Każdy z nagrobków przypomina o historii innej osoby, często tragicznej. Jedni nie mieli rodzin, drugich najbliżsi się wyrzekli. Są i takie osoby, które leżą dziś w grobach bezimiennych.  

– Niestety zdarzają się takie sytuacje, że osoby te nie mają najbliższej rodziny, albo rodzina nie wyraża zgody na zajęcie się formalnościami pogrzebowymi. Są też takie sytuacje, że w rodzinie były konflikty, zerwano więzi. Są osoby, które pomimo, że nie mają kontaktu z bliskimi decydują się na zapewnienie pochówku zmarłemu, ale są i takie rodziny, które twierdzą, że nie pochowają i koniec. Jest też grupa osób, które nie miały rodzin, nie były ubezpieczone. Większośc osób jest pochowana imiennie, choć zdarzają się i tacy, których personaliów nie znamy. Każdy zasługuje jednak na godny pochówek – przypomina Damian Głuszyński. 

Dodaje, że w uzupełnieniu listy nazwisk osób pochowanych przez MOPS pomógł  Zakład Usług Pogrzebowych w Ostrowcu Św. Zakład Pogrzebowy „Eden” bezpłatnie udostępnił 10 krzyży.

W porządkowanie grobów, w formie wolontariatu  zaangażowały się także: Dominika Drakuni i Agnieszka Bernaciak-Ufnal. 

– Naszym skarbem jest na razie wolny czas więc postanowiłyśmy wesprzeć tę grupę. Nie trzeba nas było specjalnie do tego zachęcać. Jesteśmy przygotowane, mamy grabie, rękawiczki, będziemy działały. W życiu bywa różnie, nikt z nas nie rodzi się bezdomnym. Wielu osobom po prosto powinęła się noga.  Warto poznać tych ludzi, spędzić z nimi czas, żeby przełamać ten stereotyp – tłumaczą wolontariuszki.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dodają, że dotychczas nie miały  pojęcia, w której części cmentarza znajdują się groby osób pochowanych przez MOPS. 

– Teraz będzie nam zdecydowanie łatwiej je odwiedzić, zapalić symboliczny znicz – dodają. 

Marek, jedna z bezdomnych osób, zaangażowanych w akcję przypomina, że szacunku do zmarłych, przejawiającego się chociażby dbałością o miejsce ich pochówku, czy zapaleniem znicza, trzeba uczyć od małego. 

– Jest wiele grobów pozostawionych bez opieki. Jest taka piosenka, która mówi, że wszyscy jesteśmy skazani na zapomniane groby, ale nie powinniśmy przechodzić obojętnie wobec takich sytuacji – mówi Marek. Dodaje, że na cmentarzu komunalnym pochowana jest cała jego rodzina.

–  W ubiegłym roku wykonywaliśmy stroiki na Boże Narodzenie, w tym roku robiliśmy stroiki na groby tych osób, które niestety zostały zapomniane. Jako dziecko, gdy chodziliśmy na Wszystkich Świętych na grób babci, naprzeciwko miejsca, w którym była pochowana była taka zapomniana mogiła, o którą już wtedy dbałem. Tak zostałem wychowany. Uważam, że rodzice na tego typu sprawy powinni  zwracać uwagę swoim dzieciom od najmłodszych lat. Nie powinno się zapominać nawet o tych, których osobiście nie znaliśmy – dodaje. 

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Inny bezdomny, Piotr, którego rodzina pochodzi ze Szczecina, a los rzucił go do Ostrowca Św,  także angażował się w robienie stroików. 

– Groby swoich najbliższych mam rozsiane po całej Polsce, od Wrocławia po Szczecin, pomagając w pielęgnacji zapomnianych grobów w Ostrowcu Św., symbolicznie zadbam o groby najbliższych. Zapalę światełko pamięci i  w jakimś sensie się z nimi pożegnam – podsumowuje. 

Groby osób pochowanych przez MOPS znajdują się w sektorach 27, 28 i 28a na terenie Cmentarza Komunalnego w Ostrowcu Św. 

Historie ostrowieckich bezdomnych opisywaliśmy także przed rokiem:

Foto Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

NaOSTROinfo MOPS Groby-1
NaOSTROinfo MOPS Groby-1

NaOSTROinfo MOPS Groby-14
NaOSTROinfo MOPS Groby-14

NaOSTROinfo MOPS Groby-13
NaOSTROinfo MOPS Groby-13

NaOSTROinfo MOPS Groby-12
NaOSTROinfo MOPS Groby-12

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

NaOSTROinfo MOPS Groby-11
NaOSTROinfo MOPS Groby-11

NaOSTROinfo MOPS Groby-10
NaOSTROinfo MOPS Groby-10

NaOSTROinfo MOPS Groby-9
NaOSTROinfo MOPS Groby-9

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

NaOSTROinfo MOPS Groby-8
NaOSTROinfo MOPS Groby-8

NaOSTROinfo MOPS Groby-7
NaOSTROinfo MOPS Groby-7

NaOSTROinfo MOPS Groby-6
NaOSTROinfo MOPS Groby-6

NaOSTROinfo MOPS Groby-5
NaOSTROinfo MOPS Groby-5

NaOSTROinfo MOPS Groby-4
NaOSTROinfo MOPS Groby-4

NaOSTROinfo MOPS Groby-3
NaOSTROinfo MOPS Groby-3

NaOSTROinfo MOPS Groby-2
NaOSTROinfo MOPS Groby-2

1 Comment

1 Comment

  1. Damian

    26 października, 2020 at 08:32

    Krzyże przekazał nam Zakład Pogrzebowy EDEN, za co serdecznie dziękujemy.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this