Znajdź nas na

FAKTY

Kielce: Otwarto pierwszy w regionie gabinet prehabilitacji onkologicznej!

Opiekę dietetyka klinicznego, fizjoterapeuty, farmakologa i psychologa będą otrzymywać pacjenci gabinetu prehabilitacji, który we wtorek otwarto w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach.

gabinet prehabilitacji onkologicznej
Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Gabinet przeznaczony jest dla pacjentów, rozpoczynających leczenie onkologiczne. Będą do niego kierowani pacjenci przed rozległymi zabiegami operacyjnymi oraz przed rozpoczęciem leczenia systemowego chemioterapii i radioterapii.

Prof. Stanisław Góźdź, dyrektor ŚCO, podkreślił, że skuteczne leczenie chorób onkologicznych musi być poprzedzone kompleksowym przygotowaniem do terapii. „Znaleźliśmy taką drogę, dzięki której przed leczeniem możemy pacjenta przygotować do tego, by terapia zakończyła się dobrym efektem” – powiedział.

W gabinecie prehabilitacji pacjenci zostaną objęci opieką dietetyka klinicznego, fizjoterapeuty, farmakologa klinicznego oraz psychologa, którzy pomogą chorym kompleksowo przygotować się do planowanego leczenia onkologicznego poprzez zastosowanie odpowiednich strategii żywieniowych, fizycznych i psychologicznych. Celem tego działania jest poprawa ogólnej kondycji pacjenta oraz zminimalizowanie ryzyka powikłań, związanych z leczeniem onkologicznym.

Dominika Wzorek dietetyk kliniczny z ŚCO powiedziała, że zdrowe odżywianie odgrywa kluczową rolę w leczeniu nowotworów. „Dobrze odżywionemu pacjentowi łatwiej przejść przez cały proces leczenia, który nie tylko opiera się na operacjach chirurgicznych, ale też radio- i chemioterapii. Właściwe odżywianie sprzyja szybszemu powrotowi do zdrowia, czas hospitalizacji jest dużo krótszy, a także zmniejsza się liczba powikłań po leczeniu” – powiedziała PAP dr Wzorek.

Jak podkreśliła Małgorzata Piłat, kierownik zakładu psychoonkologii w ŚCO, kiedy pacjent otrzymuje diagnozę „nowotwór”, to zaburzają mu się procesy poznawcze i całe funkcjonowanie.

„Dlatego tak ważne jest, aby ten lęk, napięcie i niewiedzę zmienić w motywację do leczenia. Jeśli nie będziemy pracować nad umiejętnością radzenia sobie ze stresem, to podnosi się kortyzol, układ odpornościowy się zaburza, a leczenie jest mniej skuteczne. Zajmujemy się pomocą pacjentowi i jego rodzinie, to bardzo ważne, ponieważ często pacjent sam w swojej chorobie może mieć problem z poradzeniem sobie z tą sytuacją” – zaznaczyła specjalistka.

Gabinet prehabilitacji w Świętokrzyskim Centrum Onkologii mieści się na parterze budynku, obok rejestracji głównej. Będzie otwarty od poniedziałku do piątku w godzinach: 8-17 (PAP)

autor: Wiktor Dziarmaga

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this