Impreza przewidziana jest dla zawodników Klubu „Rywal” , a także uczniów Zespołu Szkół Specjalnych przy ulicy Iłżeckiej 33, aktywnych sportowo, uczęszczających na dodatkowe zajęcia ruchowe i sportowe. Zaproszeni są wszyscy przyjaciele i ludzie dobrej woli, którzy pomagają niepełnosprawnym sportowcom.
Klub OS „Rywal” istnieje od marca 2009 r. Powstał z inicjatywy ówczesnej dyrektor placówki – Małgorzaty Czyż i nauczyciela Zespołu Szkół Specjalnych – Mariusza Chamery. Nauczyciele Justyna Buczałowska, Mariusz Chamera, Agnieszka Przybysławska i Justyna Wołowiec napisali własny Program treningów Sekcji Olimpiad Specjalnych „Rywal”, który obowiązuje do dzisiaj.
– Aktualnie w OS Rywal trenuje 28 zawodników, którzy startują w różnych dyscyplinach sportowych (piłka nożna, lekka atletyka, tenis stołowy, badminton, wrotkarstwo, pływanie, kolarstwo, bowling, bocce, judo, biegi przełajowe, gimnastyka, hokej halowy, bieg na rakietach śnieżnych oraz MATP ( to dyscyplina dla zawodników o najniższej sprawności) – mówi Edyta Kopyś, członek Zarządu Klubu „Rywal”.
Cały klub (trenerzy, działacze i wolontariusze) liczy 32 członków. Trenerami Klubu OS Rywal są nauczyciele Zespołu Szkół Specjalnych przy ulicy Iłżeckiej 33.
Część dyscyplin trenują codziennie na zajęciach wychowania fizycznego. Dzięki użyczeniu sali gimnastycznej w Zespole Szkół Nr 2 przez Jacka Farysa, dyrektora tamtejszej placówki, zawodnicy mogą trenować na pełnometrażowej sali raz w tygodniu przez 1,5 h w formie zajęć pozalekcyjnych (wolontariat).
– Trenujemy MATP (zajęcia dla uczniów o najmniejszej sprawności ruchowej) raz w tygodniu na terenie szkoły. Treningi niewiele różnią się od treningów prowadzonych dla innych, są po prostu dostosowane do możliwości i preferencji naszych uczniów – mówi Justyna Wołowiec, członek Zarządu OS „Rywal. Podkreśla, że zawodnicy mają na swoim koncie bardzo dużo sukcesów.
– Z każdych zawodów przyjeżdżamy z medalami również w kolorze złota. Mamy w szeregach 2 zawodników z ukończonym maratonem ( Kamil Podsiadło oraz Natalia Śmieszek na wózku ) – przebiegli przeszło 42 km w Orlen Warsow Marathon. W 2018 r. Klub po raz pierwszy samodzielnie organizował Świętokrzyski Turniej Judo Olimpiad Specjalnych w Ostrowcu Św. W ubiegłym roku występowaliśmy także na różnych arenach sportowych, zdobywając medale: na Orlen Warsow Maraton ( Kamil Podsiadło, Natalia Śmieszek) na 10 km, w Mistrzostwach Polski osób niepełnosprawnych w Judo w Luboniu (Kamil Podsiadło – złoto, Dominik Ślusarz – srebro, Łukasz Tyrała – złoto), w Świętokrzyskim Turniej Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych Starachowice – IV miejsce, XI Ogólnopolskich Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych Katowice/Chorzów/ Mikołów. Nasz zawodnik Grzegorz Dwojak zajął III miejsce w kolarstwie w jeździe na czas 1 km i III miejsce w wyścigu szosowym na 5 km – wylicza Justyna Wołowiec.
Kacper Cioch zdobył złoto podczas Świętokrzyskiego Dnia Treningowego Programu Treningu Aktywności Motorycznej Olimpiad Specjalnych (MATP) w Opatowie, a podczas Świętokrzyskiego Turnieju Judo Olimpiad Specjalnych w Ostrowcu Św., skład: Kamil Podsiadło, Dominik Ślusarz, Joanna Mazurowska, i Wiktoria Wańdoch, zdobyli brąz.
Jak każdy klub sportowy, OS Rywal także boryka się z problemami. Są to przede wszystkim: trudności lokalowe ze względu na brak sali gimnastycznej, a także problemy finansowe. Zawodnikom brakuje środków na wyjazdy na zawody, nie mają też środka transportu (samochodu), który pozwoliłby im nam wyjazdy na zawody do miejscowości, gdzie nie ma, bądź są słabe połączenia komunikacji publicznej. Zawodnikom brakuje też sprzętu sportowego i strojów sportowych.
Mimo trudności godnie reprezentują powiat ostrowiecki!