Znajdź nas na

FAKTY

O profilaktyce, diagnozowaniu i leczeniu onkologicznym opowie profesor Stanisław Góźdź!

Fundacja Akademia Inicjatywy i Rozwoju z Ostrowca Św. zaprasza na spotkanie z profesorem Stanisławem Góźdźiem, dyrektorem Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach. Konferencja poświęcona chorobom nowotworowym, profilaktyce, ich diagnozowaniu, a także psychicznych aspektach choroby i leczenia odbędzie się 9 października (poniedziałek) o godzinie 10.30 w Ostrowieckim Browarze Kultury. – Zapraszamy wszystkich mieszkańców naszego powiatu, aby skorzystali z tego spotkania, aby przy okazji Światowego Dnia Onkologii zapatrzyć się w tę wiedzę, która być może kiedyś będzie nam potrzebna – podkreśla Sylwia Ojczymek-Mroczek, prezes Fundacji Akademia Inicjatywy i Rozwoju z Ostrowca Św.

Profesor dr Stanisław Góźdź fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Jak podaje Krajowy Rejestr Nowotworów rocznie w Polsce z powodu chorób nowotworowych  umiera 100 tys osób, ok. 1,17 mln Polaków żyje z chorobą nowotworową, 

a 440 na każde 100 tysięcy ma zdiagnozowany nowotwór. Główną przyczyną zgonów spowodowanych chorobami nowotworowymi wciąż jest rak płuc, a na drugim miejscu –  rak jelita grubego.

– Pomysł na spotkanie zrodził się z bardzo dużej potrzeby społecznej, dotyczącej profilaktyki chorób nowotworowych. Nie od dzisiaj wiemy, że nowotwory stanowią bardzo duży i coraz większy problem społeczny i zdrowotny. Zachorowalność na nowotwory jest wciąż bardzo wysoka. Bardzo często nowotwory są wykrywane w późnym stadium choroby. Leczenie jest trudniejsze, a szanse na powrót do zdrowia – mniejsze – wyjaśnia Sylwia Ojczymek-Mroczek, prezes Fundacji Akademii Inicjatywy i Rozwoju z Ostrowca Św. 

Dodaje, że 4 października obchodzony jest Światowy Dzień Onkologii. Chcąc wpisać się w jego obchody Fundacja przygotowała projekt skierowany do mieszkańców powiatu ostrowieckiego, ale i województwa świętokrzyskiego. 

–  Projekt, który będzie upowszechniał wiedzę na temat profilaktyki chorób nowotworowych. Będzie również dostarczał wiedzy na temat nowoczesnych procedur stosowanych w onkologii, będzie informował o tym, gdzie szukać pomocy w przypadku uzyskania diagnozy choroby onkologicznej. Jesteśmy przekonani, że diagnoza to nie wyrok, a nasza konferencja ma również na celu przekazanie takiej wiedzy, że można sobie z tym trudnym tematem lepiej poradzić wiedząc, gdzie udać się po pomoc – wyjaśnia Sylwia Ojczymek-Mroczek.

Tłumaczy, że inicjatorem projektu jest Magdalena Zieleń, radna Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, a także członek Rada Społecznej Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach, która już od dawna zwraca uwagę na problem chorób nowotworowych. 

– Sednem naszego projektu jest konferencja, którą będziemy organizować w poniedziałek, 9 października o godzinie 10. 30 w sali wielofunkcyjnej Ostrowieckiego Browaru Kultury. Spotkamy się z panem profesorem Stanisławem Góźdźiem, dyrektorem Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach, który opowie nam o sposobach diagnostyki, leczenia, a także o profilaktyce chorób nowotworowych. Będzie również możliwość zadawania pytań panu profesorowi. Nie na co dzień mamy możliwość rozmawiania z tak wybitnym specjalistą w dziedzinie leczenia chorób nowotworowych – podkreśla prezes Fundacji Akademii Inicjatywy i Rozwoju z Ostrowca Św. 

Konferencja uzupełniona będzie ważnymi zagadnieniami dla osób i rodzin borykający się z chorobą nowotworową, jak chociażby znaczenie psychiki naszego nastawienia w procesie diagnozowania choroby i leczenia. O sposobach radzenia sobie z tą kryzysową i trudną sytuacją opowie psycholog, zaprezentowane zostaną także organizacje pozarządowe i grupy wsparcia, w których można uzyskać pomoc.

–   Będą z nami na sali organizacje pozarządowe skupiające pacjentów onkologicznych, takie, które wspierają rodziny pacjentów. Bardzo mocno koncentrujemy się na temacie chorób onkologicznych, przeciwdziałania, profilaktyki, sposobach radzenia sobie z tą sytuacją tak, żeby to zdrowienie było jak najbardziej efektywne – wyjaśnia Sylwia Ojczymek-Mroczek.  

Spotkanie ma charakter otwarty. Zaproszeni są na nie wszyscy, którzy mają ochotę posłuchać na temat chorób onkologicznych. Projekt został dofinansowany ze środków własnych budżetu województwa świętokrzyskiego.  

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this