Znajdź nas na

FAKTY

Kolejny milion złotych trafi do dworku w Chocimowie!

Mamy dobre wiadomości dla mieszkańców Chocimowa w gminie Kunów, a także miłośników „Dworku Ośniałowskich”. Ten przesiąknięty historią obiekt zajął pierwsze miejsce na terenie województwa świętokrzyskiego w I Konkursie „Nasz Zabytek”. Gmina zyska tym samym kolejny milion złotych na renowację dworku. W konkursie organizowanym przez Fundację „Most the Most” pod uwagę brane były zgłoszenia i zaangażowanie mieszkańców. – Ten pozyskany milion złotych to nasz wspólny sukces. Razem dbamy o to, co pozostawili nasi przodkowie. Chcemy przekazać te miejsca kolejnym pokoleniom – wyjaśnia Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie.

15 lipca informowaliśmy o 980 000 zł z  Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, które trafią do dworku w Chocimowie, a przeznaczone zostaną na jego renowację, tymczasem dwa tygodnie później zabytek zyskał kolejny milion złotych, tym razem dzięki zorganizowanemu przez Fundację  „Most the Most” I Konkursowi „Nasz Zabytek”. W rywalizację zaangażowali się mieszkańcy z gminy Kunów, ale także miłośnicy Dworku Ośniałowskich. Wystarczyło wysłać swoje zgłoszenie wraz ze zdjęciem obiektu lub nakręcić krótki film.  

Przypomnijmy, że obiekt, który dzięki wspólnym staraniom gminy Kunów, a także Stowarzyszeniu Rozwoju Wsi Chocimów odzyskuje dawny blask, jeszcze kilkanaście lat temu mógł trafić w prywatne ręce. Być może zostałby zburzony, a teren parku – zagrodzony.

Źródło: Urząd Miasta i Gminy w Kunowie

– Na szczęście tak się nie stało i jakiś dobry duch czuwał nad tym miejscem. Dzięki naszym staraniom został wpisany do rejestru zabytków, wcześniej na liście widniał tylko park dworski – przypomina Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie. Dziś miejsce, które z sentymentem wspomina Ksawery Jasieński, lektor, spiker telewizyjny i radiowy, a prywatnie  siostrzeniec poety Mariana „Ryśka” Ośniałowskiego, znowu zaczyna tętnić życiem. W dworku swoją siedzibę ma Uniwersytet Ludowy. Obiekt jest wykorzystywany do organizacji różnego rodzaju warsztatów, spotkań, koncertów, czy eventów. Odwiedzają go goście z Polski i zza granicy.

Burmistrz dodaje, że pozyskane w Konkursie dofinansowanie pozwoli na wykonanie generalnego remontu obiektu wewnątrz i z zewnątrz.

Fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Trzeba było chwilkę poczekać na ten dobry czas dla naszej gminy, dla naszych zabytków, ale było warto. Warto było przygotować wcześniej projekty, dokumenty, pozyskiwać zgody. Przypomnę tylko, że to trzeci milion zainwestowany w ciągu ostatnich trzech lat w to miejsce. Dworek Ośniałowskich, wybudowany w pięknym parku z mnóstwem starych lip, to miejsce bardzo bliskie sercu wielu mieszkańców Chocimowa, ale i naszej gminy. W budynku mieściła się bowiem kiedyś szkoła. Naszym obowiązkiem jest zadbanie o naszą małą ojczyznę, o to co mamy „tuż pod nosem”. Jeżeli nie zadbamy o najbliższe otoczenie, to potem przekłada się to na gminę, województwo, kraj.  Takie  miejsca muszą być zadbane i my mamy tego wielką świadomość. Tam gdzie tej świadomości nie ma umiera kultura, ginie nasza tożsamość – podsumowuje burmistrz.

Ksawery Jasieński i burmistrz Lech Łodej w odnowionych wnętrzach dworku w Chocimowie
fot. archiwum prywatne Lech Łodej

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this