Znajdź nas na

FAKTY

Kolejnych 35 drzew zniknie z krajobrazu Ostrowca Świętokrzyskiego?

Budowa dróg i nowych ciągów komunikacyjnych pociąga za sobą wycinkę drzew. Ofiarami postępu padają często stare drzewa, które wpisały się w krajobraz miast, gmin, powiatów. Coraz częściej szuka się kompromisów, aby walory przyrodnicze wkomponować w projektowaną inwestycję. Niestety w Polsce wciąż rzadko stosuje się to, co na zachodzie jest już niemal normą. Wygląda na to, że z krajobrazu Ostrowca Św. znikną kolejne drzewa. Tym razem w związku z inwestycją prowadzoną przez powiat.

Oznakowane drzewa w Ostrowcu Św. fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Coraz częściej, to właśnie drzewa stają się „ofiarami” nowych inwestycji. Są ścinane pod drogi, parkingi, osiedla. O ich zbawiennym wpływie na ekosystem nikogo przekonywać nie trzeba, od ochrony przed skwarem w upalne dni, poprzez powstrzymywanie suszy, ochronę przed powodzią, a na  oczyszczaniu powietrza kończąc. Niestety wszystko wskazuje na to, że w związku z inwestycja prowadzoną przez powiat zniknie kolejnych 35 drzew.

Od pewnego czasu zaniepokojenie mieszkańców budzi fakt pomarańczowego oznakowania drzew wzdłuż ulicy Henryka Sienkiewicza w Ostrowcu Św. Interpelację w tej sprawie złożył m.in Marek Giemza, radny miejski z KWW Jarosława Górczyńskiego. Pyta w niej o to ile i w których miejscach wycięte będą drzewa podczas inwestycji przy ulicy Henryka Sienkiewicza w Ostrowcu Św.

Oznakowane drzewa w Ostrowcu Św. fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

– Zarządca drogi powiatowej wystąpił do Urzędu Miasta w Ostrowcu Świętokrzyskim o wyrażenie zgody na usunięcie 35 sztuk drzew, które bezpośrednio kolidują z projektowaną inwestycja drogową pod nazwą „Poprawa infrastruktury drogowej na terenie Powiatu Ostrowieckiego poprzez przebudowę drogi powiatowej nr 1007T na odcinku Ostrowiec Świętokrzyski – Boksycka tj. na odcinku od skrzyżowania z drogą gminną nr 302012T ulica Kolonia Robotnicza do granicy administracyjnej z gminą Bodzechów.  Jednocześnie nadmieniam, że prawie połowa ww. drzew stanowi  zagrożenie bezpieczeństwu dla ruchu drogowego, w szczególności są to drzewa pochylone nad istniejącymi ciągami pieszo-rowerowymi – wyjaśnia Łukasz Witkowski, sekretarz Powiatu Ostrowieckiego. 

Źródło: BIP UM w Ostrowcu Św.

1 Comment

1 Comment

  1. Elektryk

    5 kwietnia, 2023 at 06:20

    Moze pora lby niektore powycinac?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this