O to jaki jest harmonogram odkomarzania/odkleszczania w roku 2019 zapytała w swojej interpelacji Renata Duda, radna miejska z Prawa i Sprawiedliwości. Poprosiła także o rozszerzenie akcji odkomarzania/odkleszczania oraz wykonywania oprysków przeciw komarom i kleszczom na terenie miasta Ostrowca Świętokrzyskiego.
– W związku z licznymi informacjami dotyczącymi żerowania kleszczy i komarów spowodowanego zmianami warunków klimatycznych oraz łagodną zimą, proszę o podjęcie działań mających na celu odkomarzania/odkleszczania terenów w naszym mieście. Ponadto proszę o następujące informacje: Jaki jest harmonogram odkomarzania/odkleszczania ze wskazaniem terenu, który będzie objęty zabiegiem, jakie są środki finansowe przeznaczone na w/w czynności – pytała Renata Duda.
Rzeczywiście komarów jest w tym roku wyjątkowo dużo głównie za sprawą upalnego lata na zmianę z obfitymi ulewami. To doskonałe warunki dla rozmnażania się tych insektów. Jeszcze bardziej niebezpieczne mogą być kleszcze, zwłaszcza dla maluchów bawiących się na placach zabaw, czy biegających parkowymi alejkami w mieście. Tym bardziej dziwi odpowiedz miasta na interpelację radnej, pod którą podpisała się z upoważnienia prezydenta miasta Ostrowca Świętokrzyskiego – Anna Niedbała, sekretarz miasta Ostrowca Świętokrzyskiego.
– W odpowiedzi na interpelację Pani Radnej w sprawie rozszerzenia akcji odkomarzania/odkleszczania oraz wykonania oprysków przeciw komarom i kleszczom na terenie miasta Ostrowca Świętokrzyskiego – informuję, że nie przewiduje się w pozostałych miesiącach 2019 roku wykonania oprysków przeciw komarom i kleszczom na terenie Ostrowca Świętokrzyskiego ze względu na warunki atmosferyczne oraz możliwe skutki uboczne zastosowania oprysków, takie jak negatywny wpływ na inne owady np. pszczoły – czytamy.
Odpowiedź na interpelację radnej budzi sporo wątpliwości i pytań. Skoro możliwe są skutki uboczne zastosowania oprysków np. na pszczoły, dlaczego przeprowadzono taką akcję przed organizowanymi w parku miejskim Dniami Ostrowca? Co stało się z pszczołami? Jeśli mówimy o możliwych skutkach ubocznych to czy mogły one dotyczyć także zwierząt i ludzi przebywających w parku lub na Gutwinie bezpośrednio po lub w trakcie akcji odkomarzania? Jaki był koszt przeprowadzonego odkomarzania?
Czy teraz komary mogą już przeszkadzać mieszkańcom w odpoczynku i podczas relaksu na terenach miejskich, bo nie ma już jak ujęto to na stronie Urzędu Miasta w Ostrowcu Świętokrzyskim „dobrej zabawy”?
Felice123
22 lipca, 2019 at 20:32
Widocznie dobra zabawa może być tylko pod patronatem. :))
Indywidualnie to mieszkańcom może tylko wydawać się, że po pierwsze mogą się bawić i to – cóżby to było za śmiałe przekroczenie uprawnień – dobrze….zwłaszcza, że komary dokuczają. :))