Wszystkie 18 laptopów wyposażonych zostało w dodatkowe oprogramowanie edukacyjne Microsoft Office, napęd DVD-RW, myszkę bezprzewodową oraz torbę. Przypomnijmy, że gmina Bałtów złożyła wniosek do projektu Zdalna Szkoła Wsparcie Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej w Systemie Kształcenia Zdalnego, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020.
– Był to projekt ogłoszony przez rząd premiera Mateusza Morawieckiego. Dotyczył wsparcia zdalnego nauczania uczniów, podczas trudnego czasu epidemii, jaki mamy. My, jako gmina przystąpiliśmy do tego projektu. Uzyskaliśmy wsparcie finansowe w kwocie 45 tysięcy na zakup laptopów. Rozpisane zostało zapytanie ofertowe. Wpłynęło 17 ofert na dostawę tego sprzętu. Było zatem w czym wybierać – wyjaśnia Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów.
Ostatecznie, najkorzystniejsza okazała się oferta firmy Netcom Przemysława Rafałowskiego z Ostrowca Św. Koszt jednego laptopa marki Dell wraz z oprogramowaniem i akcesoriami wyniósł 2 409,57 zł. Wykorzystana kwota dofinansowania to 43 372, 26 zł.
– Tu wielkie podziękowania dla pracowników, którzy zajmowali się tym zamówieniem, ponieważ obdzwonili mnóstwo firm i zachęcali do składania ofert. Mieliśmy w czym wybierać. Te, które kupiliśmy to sprzęt ze średniej półki, który na pewno posłuży nam jakiś czas. Nie ma sensu kupować czegoś na chwilę. Pomocą w doborze sprzętu służył nam pan Paweł Pietrzyk, gminny informatyk – dodaje wójt.
Najbardziej potrzebujący uczniowie z gminy Bałtów, już na początku wybuchu epidemii, wyposażeni zostali w komputery z kafejki internetowej w Bałtowie, a także laptopy, które znajdowały się w Urzędzie Gminy w Bałtowie oraz szkole w Okole.
– Myślę, że te 18 sztuk laptopów wypełni zapotrzebowanie i lukę, która była wśród uczniów potrzebujących tych komputerów do zdalnej nauki. To były przeważnie domy wielodzietne lub tam, gdzie parametry techniczne sprzętu nie pozwalały na logowanie się do programów, z których korzystają nauczyciele i uczniowie – wyjaśnia Hubert Żądło.
Już od poniedziałku (11 maja) dyrektorzy szkół rozdysponują sprzęt komputerowy wśród uczniów, aby ci mogli odbywać zdalne lekcje prowadzone przez nauczycieli. Uczniowie otrzymają laptopy w oparciu o umowę użyczenie. Po zakończeniu zdalnego nauczania komputery powrócą do szkoły i będą służyć jako dodatkowa pomoc edukacyjna.
– Mieliśmy już telefony do gminy, z pytaniami, kiedy nowe komputery do nas dotrą. Mamy nadzieję, że posłużą najbardziej potrzebującym uczniom – dodaje Henryk Cichocki, przewodniczący Rady Gminy w Bałtowie.
Z nowych laptopów cieszą się też Lidia Pastuszka, dyrektor Szkoły Podstawowej w Bałtowie, a także Joanna Adamus, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej imienia Legionów Polskich w Okole.
– Na początku ogłoszenia pandemii robiliśmy taką diagnozę wstępną,gdzie ten niedobór komputerów jest największy. Wychowawcy kontaktowali się bezpośrednio z rodzicami i stąd ta ilość komputerów, które zostały przekazane do naszej szkoły. Nowe laptopy na pewno pomogą uczniom w nauce zdalnej, ponieważ do tej pory wykorzystywali do tego celu nawet telefony komórkowe rodziców, aby móc wypełnić swój obowiązek – wyjaśnia Joanna Adamus.
A Lidia Pastuszka dodaje, że jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem laptopy już w poniedziałek trafią do domów uczniów.
– Dziś zabierzemy je już do szkoły, będziemy dzwonić do rodziców. Uczniowie czekają, cieszą się ze laptopy już są – wyjaśnia Lidia Pastuszka.
Epidemia koronawirusa i związane z nią zdalne nauczanie pokazało, że w wielu domach w gminie Bałtów wciąż brakuje dostępu do dobrego internetu.
– Mamy wiele próśb od mieszkańców, aby zająć się tym tematem i zrobić wszystko, aby rozbudować sieć światłowodową – tłumaczy Henryk Cichocki.
W gminie zebrano już podpisy zainteresowanych mieszkańców ze Skarbki, Wólki Bałtowskiej, Wólki Bałtowskiej-Kolonii, Wólki Trzemeckiej, Antoniowa i Bałtowa.
– To miejscowości gdzie nie ma sieci światłowodowej. Podczas tego pierwszego etapu usuwania tzw. białych plam w dostępie do szerokopasmowego internetu wykonano sieć na terenie gmin Bałtów tam, gdzie są szkoły i to też niekompletnie. Wysłaliśmy pisma do firmy Nextera, która wygrała przetarg i wykonywała dla Ministerstwa Cyfryzacji usługę budowy sieci światłowodowej, jak i do firmy Orange, która wygrała przetarg na dystrybucję internetu na tym terenie, aby uzupełniły sieć światłowodową. W całej epidemii koronawirusa, która przyniosła dużo zła jedną z korzyści może być to, że cała Polska będzie pokryta siecią światłowód. Epidemie mogą bowiem powracać, nie wiemy, jakie inne zagrożenia przed nami, a dostęp do internetu powinien mieć każdy – podsumowuje wójt.
Galeria fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO. info i Urząd Miasta i Gminy w Bałtowie