Znajdź nas na

FAKTY

Komu w drogę, temu… e-usługi!” Czyli co każdy kierowca wiedzieć powinien!

Wakacje to czas wyjazdów, beztroskiego lenistwa, a także szansa na złapanie oddechu od codzienności. Jedni do wymarzonych miejsc lecą samolotem, część podróżuje pociągiem. Jeśli większość wakacyjnego czasu spędzisz za kółkiem warto byś „zaopatrzył się” w e-usługi!

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

– Z myślą o kierowcach tworzymy nowoczesne e-usługi, które pozwalają zaoszczędzić czas, zwiększyć bezpieczeństwo, ale i wygodę podróżowania – mówi Marek Zagórski. Minister Cyfryzacji. – Możliwość sprawdzenia liczby punktów karnych online, dokumenty pojazdu w telefonie komórkowym, to tylko niektóre z nich – dodaje.

Aby móc korzystać z usług oferowanych kierowcom należy zacząć od założenia Profilu Zaufanego. To bezpłatne narzędzie, dzięki któremu możemy potwierdzać swoją tożsamość w Internecie, a to z kolei ważne przy korzystaniu z e-usług.

– To dzięki Profilowi Zaufanemu tylko my możemy np. sprawdzić swoje punkty karne. Profil Zaufany gwarantuje, że nikt niepowołany nie dostanie dostępu do tego typu informacji – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Dodatkowo Profil Zaufany umożliwia załatwianie online spraw urzędowych o dowolnej porze, z dowolnego miejsca – także podczas wakacyjnych wojaży.

Minister Cyfryzacji przypomina, że profil zaufany można założyć poprzez stronę www.pz.gov.pl i załóż go już teraz.

Jeśli na sumieniu i koncie masz jakiekolwiek przewinienia, liczbę swoich punktów karnych sprawdzisz dzięki e-usłudze – nie musisz jechać na komisariat, by to zrobić. Wystarczy chwila przed komputerem lub smartfonem i gotowe.

Krok 1: Wejdź na stronę www.obywatel.gov.pl, znajdź sekcję „Kierowcy i pojazdy” i kliknij „Sprawdź swoje punkty karne”.

2. System przeniesie Cię na stronę Profilu Zaufanego. Zaloguj się na swoje konto.

Gotowe! Informacja o Twoich punktach karnych wyświetli się od razu.

Możliwość sprawdzenia online punktów karnych to jedna z najpopularniejszych e-usług. Tylko przez pierwsze trzy miesiące tego roku kierowcy skorzystali z niej 150 tysięcy razy. W 2018 r. zrobili to 361 812 razy. Warto także pamiętać, że od 1 października 2018 r. – jeżdżąc po Polsce,  – nie musisz wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego. Nie oznacza to, że w razie konieczności, policja lub inne uprawnione służby nie mogą Ci go zatrzymać. Mogą. Zrobią to wirtualnie, ale równie skutecznie, co w „realu”.

Życie lubi nas zaskakiwać, dlatego bądź gotowy stawić temu czoła. Ściągnij na swojego smartfona aplikację mObywatel. Znajdziesz ją w sklepach App Store i Google Play. Jest bezpłatna, oficjalna i bezpieczna.

Jeśli masz telefon z systemem operacyjnym Android znajdziesz w niej mTożsamość i mPojazd. Jeśli korzystasz z telefonów z iOS – na razie tylko mTożsamość.

mTożsamości, to mówiąc w skrócie – odzwierciedlenie danych z Twojego dowodu osobistego. Możesz z niej skorzystać np. hotelu w trakcie rejestracji, w wypożyczalni rowerów, kajaków i skuterów wodnych. Słowem wszędzie tam, gdzie nie masz obowiązku legitymować się dowodem osobistym. Aplikacja może się okazać przydatna także wtedy, gdy zgubisz portfel.

mPojazd natomiast to odzwierciedlenie danych zawartych w dowodzie rejestracyjnym, polisie OC i karcie Twojego pojazdu.

– Usługa pokazuje informacje o obowiązkowym ubezpieczeniu OC pojazdu – w tym nazwę ubezpieczenia, serię i numer polisy, okres ubezpieczenia oraz jego wariant – wylicza minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Jeśli nie pamiętamy o terminach ważności posiadanego ubezpieczenia lub zbliżającego się przeglądu rejestracyjnego pojazdu, aplikacja wyświetli komunikat z przypomnieniem. Odpowiednia informacja pojawi się na 30 dni przed terminem wygaśnięcia OC lub przed końcem ważności badania.

W mPojeździe znajdziesz także dane pojazdu: markę i model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN, termin badania technicznego. Od teraz będziesz mieć je zawsze pod ręką. Jeśli ruszasz autem poza granice Polski, ważne, abyś miał przy sobie tradycyjne, „papierowe” dokumenty.

Inne aplikacje, które warto ściągnąć przed wyjazdem to „Granica” i „Asystent Granica”.

Aplikacja „Granica” przyda się szczególnie tym, którzy w te wakacje chcą pozwiedzać kraje naszych wschodnich sąsiadów. Dzięki niej w kilka chwil sprawdzisz aktualną sytuację na polskich drogowych przejściach granicznych.

Znajdziesz tam także m.in.:

 • mapę z wizualizacją drogi do przejścia,
 • czas oczekiwania na wjazd na przejście,
 • liczbę otwartych pasów ruchu,
 • obrazy z kamer,
 • wiadomości, które dotyczą wybranego przejścia,
 • prognozę pogody.

„Granica” pozwala też śledzić ruch na przejściach granicznych np. przez smartwatch. Jest dostępna w 6 językach: polskim, angielskim, rosyjskim, ukraińskim, białoruskim i niemieckim.

Dzięki drugiej aplikacji – „Asystent Granica” – sprawdzisz sytuację na polskich …

 • drogowych,
 • kolejowych,
 • lotniczych,
 • morskich,
 • pieszych
 • przejściach granicznych.

Korzystając z niej dowiedz się m.in. jak wygląda odprawa celna i graniczna, jakie dokumenty są Ci potrzebne do przekroczenia granicy, czy jakie są limity przewozu towarów w bagażu. Ta aplikacja jest dostępna w siedmiu językach: polskim, angielskim, niemieckim, rosyjskim, francuskim, włoskim i hiszpańskim.

Obie aplikacje możesz za darmo ściągnąć ze sklepów Google Play lub App Store. Ostatnia rada – jadąc autem nie korzystaj z telefonu komórkowego. Sprawdź wszystko przed podróżą lub w trakcie postoju. Szerokiej drogi!

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this