Znajdź nas na

FAKTY

Kosiniak-Kamysz: proponujemy ryczałt za prywatne wizyty lekarskie!

Proponujemy ryczałt na rok – 1000 złotych zwracane za wszystkie wizyty, czy to u stomatologa, w gabinecie specjalistycznym, w przychodni, czy w szpitalu prywatnym – zadeklarował prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, przedstawiając pomysł rozwiązania kryzysu w publicznej służbie zdrowia.

Kraków, 23.05.2021. Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz (C), prezes oddziału powiatowego ZOSP w Proszowicach Marcin Gaweł (L) i posłanka PSL Urszula Nowogórska (P) podczas konferencji prasowej przy pomniku W. Witosa w Krakowie, 23 bm. Konferencja dot. propozycji programowych Koalicji Polskiej pt. Plan dla Polski. (aldg) PAP/łukasz Gęgulski

Prezes ludowców podczas niedzielnej konferencji prasowej w Krakowie, omówił założenia programu PSL na najbliższe lata. Propozycje zakładają podniesienie już od przyszłego roku składki na ochronę zdrowia do 6,8 proc. PKB, 30-procentowe podwyżki płac dla wszystkich zawodów medycznych, dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców oraz wsparcie przy zakupie mieszkań dla 100 tys. młodych osób rocznie.

Kosiniak-Kamysz zwrócił też uwagę na problem, który polscy pacjenci mają z uzyskaniem pomocy od publicznej służby zdrowia. Przedstawił pomysł swojego ugrupowania na rozwiązanie tej kwestii, zakładający, że w takich przypadkach polscy pacjenci będą mogli skorzystać z prywatnych wizyt.

„Ale państwo za to, że płacisz składki, powinno ci zwrócić. I my proponujemy taki ryczałt na rok – 1000 złotych zwracane za wszystkie wizyty: czy to u stomatologa, czy w gabinecie specjalistycznym, czy w przychodni, czy w szpitalu prywatnym” – powiedział Kosiniak-Kamysz. W jego ocenie „jest to obowiązek państwa”, a jeśli nie jest ono w stanie wywiązać się ze swojego zadania, czyli opieki nad chorym, to powinno umożliwić mu taką formę skorzystania z pomocy.

Lider ludowców zwrócił też uwagę na sytuację mikroprzedsiębiorców, którzy, w jego ocenie, stracą na realizacji propozycji zawartych w Polskim Ładzie.

„Jeżeli 700 tysięcy mikroprzedsiębiorstw jest zagrożonych tym, że będą płacić 10 tysięcy złotych podatku więcej, to jest ich wielka tragedia” – ocenił prezes PSL. Jego zdaniem jest to „jedyna sprawa w planie PiS bardzo jasna; że jest wzrost podatku dla nas wszystkich, bo nie będziemy mogli odliczać składki zdrowotnej”.

„My proponujemy: żadnych nowych podatków przez dwa lata po COVID, dobrowolny ZUS i koniec biurokracji” – powiedział Kosiniak-Kamysz. „Trzy hasła, ale trzy jakże ważne przesłania, za którymi idą już złożone ustawy, bo ta o dobrowolnym ZUS-ie czeka na rozpatrzenie od wielu dni” – zadeklarował.

Dopytywany o tę kwestię przez dziennikarzy zapewnił, że przerwa w płaceniu składek ZUS pozwoli przetrwać wielu firmom, które zagrożone są upadkiem. „Nie chodzi o to, że jest to rozwiązanie, z którego korzystasz przez cały okres prowadzenia swojej działalności gospodarczej. Ale prowadząc ją przez 40, 50 lat masz świadomość: 25 lat na pewno muszę odkładać, jednak mam te 20, 15 lat, podczas których, jak będę w trudnościach, to państwo mówi mi: nie będziemy dzisiaj brać od ciebie pieniędzy” – wyjaśnił prezes PSL.

„To jest nasza wizja państwa: państwo, które nie ogranicza, nie blokuje, daje możliwości rozwojowe (…) i pomaga wtedy, kiedy jesteśmy w trudnej sytuacji” – podsumował Kosiniak-Kamysz.

Zwrócił też uwagę, że zarówno nasz kraj, jak i cała Europa boryka się z kryzysem demograficznym, a odpowiedzią na niego musi być solidny program mieszkaniowy. „Młodzi ludzie nie mają tego startu. (Program) +Mieszkanie Plus+ to niewypał. My proponujemy (program) +Własny kąt+ – 75 tysięcy na wkład własny, na budowę domu czy zakup mieszkania z rynku pierwotnego lub wtórnego” – zapewnił prezes ludowców.

W niedzielę także w innych miastach odbywają się konferencje prasowe na temat propozycji programowych Koalicji Polskiej pt. Plan dla Polski. W spotkaniach biorą udział parlamentarzyści i samorządowcy.(PAP)

nak/ pat/

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this