Znajdź nas na

FAKTY

Zabezpieczą wąwóz w Skarbce Górnej! Pomogą środki rządowe!

Już wkrótce utwardzony i zabezpieczony przed erozją zostanie wąwóz lessowy w Skarbce Górnej, w gminie Bałtów. Na wykonanie tego zadania gmina otrzymała blisko 400 tysięcy złotych z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. – Z jednej strony chcemy zabezpieczyć ten wąwóz przed weekendowymi „rajdami” pojazdów terenowych, które niszczą jego strukturę, z drugiej to ukłon w stronę mieszkańców Lemierzy, Wycinki i Ulowa. Dzięki tej inwestycji, będziemy mogli choć trochę „przybliżyć” ich do Bałtowa – wyjaśnia Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów.

Fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Blisko 4 miliony złotych trafi do świętokrzyskich samorządów na zabezpieczenie wąwozów lessowych przed erozją. Symboliczne promesy 20 kwietnia wręczył wojewoda Zbigniew Koniusz.

Dofinansowanie, pochodzące z rezerwy celowej budżetu państwa będącej w dyspozycji ministra spraw wewnętrznych i administracji, otrzyma 9 samorządów na wykonanie 16 zadań związanych z przebudową i zabezpieczeniem dna wąwozów lessowych. Odbudowanych zostanie około 8 km dróg powiatowych i gminnych. Łączne dofinansowanie wynosi 3 981 000 zł, a całkowita wartość wspieranych przez rząd inwestycji to 5 315 910 zł.

– Wąwozy lessowe to w dużej mierze trakty komunikacyjne na terenie gmin. Z przyjemnością przekazuję symboliczne rządowe promesy po to, aby realizowali państwo te inwestycje drogowe z pożytkiem dla obywateli. Niektóre z tych miejsc znam osobiście i wiem, że drogi w wąwozach lessowych są bardzo malownicze, ale bywają również uciążliwe, jeżeli chodzi o ich utrzymanie – mówił Zbigniew Koniusz, Wojewoda Świętokrzyski do samorządowców podczas spotkania w urzędzie wojewódzkim.

Źródło: Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

Na dofinansowaniu skorzysta także gmina Bałtów. To dobra wiadomość dla mieszkańców Lemierzy, Wycinki i Ulowa, którzy mieszkają „na pograniczu” dwóch gmin: Bałtowa i Ćmielowa, wśród lasów. 

– Dzięki rządowym środkom uda się nam zabezpieczyć wąwóz przed erozją. Wykonana zostanie nakładka asfaltowa, odwodnienie, umocnione zostaną skarp wąwozu.  Pozwoli to na połączenie dwóch części gminy, miejscowości, znajdujących się przy drodze wojewódzkiej  754 z usytuowaną w lasach, drugą częścią naszej gminy.  Lemierze, Wycinka i Ulów,  to miejscowości, które leżą między dwoma gminami: Bałtowem i Ćmielowem. Mam nadzieję, że dzięki tej inwestycji będziemy mogli „przybliżyć” mieszkańców tych miejscowości do Bałtowa – wyjaśnia Hubert Żądło. 

Dodaje, że przetarg na wykonanie ok. 600 metrowego,  niezwykle malowniczego wąwozu lessowego zostanie ogłoszony jeszcze w maju.  

Źródło: Urząd Gminy w Bałtowie

– Po wykonaniu nakładki asfaltowej zapraszam wszystkich serdecznie na spacer wąwozem lub na  przejażdżkę rowerową. Obecnie przejazd jest tam niemożliwy, nawet ciągnikami rolniczymi. Niestety na terenie naszej gminy, po wydaniu przez jedną z firm przewodnika dla „miłośników”  jazdy off-road-owej, większość wąwozów lessowych jest niedostępna dla mieszkańców, przez wzmożony ruch samochodów terenowych. Dzięki rządowemu dofinansowaniu zabezpieczymy ten teren przed dalszą degradacją. Mamy też zaplanowane działania, jak zapobiec kolejnym imprezom off-roadowym – wyjaśnia wójt Bałtowa. 

Jak informuje Wydział Infrastruktury i Rozwoju Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach, w latach 2016-2021 rządowe dofinansowanie dla województwa świętokrzyskiego na zabezpieczenie dna wąwozów lessowych przed erozją wyniosło 14 057 875 zł. Pieniądze te zostały przeznaczone na wykonanie 59 zadań.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this