Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego określa przeznaczenie terenów na obszarze danej gminy, a więc określa co i w jaki sposób może zostać wybudowane na poszczególnych działkach.
– To dokument, który określa, co można wybudować na danej działce, ale również informuje, jak będzie kształtować się w kolejnych latach jej otoczenie. Potencjalny mieszkaniec może dowiedzieć się z niego m.in.: jakie jest przeznaczenie terenów leżących w danej miejscowości, gdzie są obszary przemysłowe, a gdzie mieszkaniowe, jak duża może być wielkość budowli, a także odległość między budynkami, gdzie obowiązuje zakaz zabudowy, gdzie planowana jest infrastruktura wodociągowa, drogowa, kanalizacyjna, a także wskazuje tereny, gdzie w przyszłości powstać mogą punkty usługowe, czy sklepy – tłumaczy Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie.
Plan zagospodarowania przestrzennego, o którym mówi burmistrz obejmuje obszar o powierzchni 720, 2 ha. Dzięki jego uchwaleniu prywatni właściciele terenów przy ulicy Mariana Langiewicza będą mogli zagospodarować je m.in. pod działalność usługową. To także udogodnienia dla przedsiębiorców skupionych wokół Strefy Przemysłowej w Kunowie. Możliwa będzie także budowa farmy fotowoltaicznej.
26 czerwca 2018 r. gmina Kunów zleciła opracowanie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obejmującego miasto Kunów. Plan był realizowany zgodnie z procedurą planistyczną na podstawie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2022 r. poz. 503).
Jak przypomina Małgorzata Mazur, kierownik Referatu Infrastruktury i Gospodarki Przestrzennej w Urzędzie Miasta i Gminy w Kunowie, zmiana miejscowego planu dla miasta Kunowa trwała cztery lata.
– W trakcie realizacji procedury planistycznej, w celu uzyskania zgody Ministra Klimatu i Środowiska na zmianę przeznaczenia gruntów leśnych na cele nieleśne, należało sporządzić opisy taksacyjne lasów (część danych inwentaryzacyjnych planu urządzenia lasu, obejmuje charakterystykę lasów i gruntów przyp. red.), ponadto decyzja Ministra została wydana wiele miesięcy po złożeniu wniosku – 14 stycznia 2021 r. W trakcie oczekiwania na decyzję o zmianie przeznaczenia gruntów leśnych na cele nieleśne, Gmina Kunów uzgadniała projekt planu z instytucjami właściwymi do opiniowania i uzgadniania, m. in. z Regionalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska w Kielcach, Świętokrzyskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, Prezesem Urzędu Transportu Kolejowego – wyjaśnia Małgorzata Mazur.
Po uzyskaniu uzgodnień i opinii przystąpiono do wyłożenia publicznego projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Kunowa i przeprowadzono pierwszą dyskusję publiczną nad rozwiązaniami przyjętymi w projekcie planu.
Podczas wyłożenia publicznego wpłynęły uwagi do projektu planu, część z nich uwzględniono, więc znów należało wystąpić o uzgodnienia i opinie do odpowiednich organów i instytucji w zakresie wprowadzonych zmian w projekcie planu.
Po uzyskaniu uzgodnień projekt został drugi raz udostępniony publicznie i przeprowadzono drugą dyskusję publiczną. Do planu wpłynęły kolejne uwagi, część z nich została uwzględniona i miejscowy plan został znów przekazany do uzgodnień, następnie po raz trzeci – wyłożony do publicznego wglądu. Przeprowadzono również trzecią dyskusję publiczną. Nie wpłynęły żadne uwagi do projektu planu. Projekt miejscowego planu został przekazany Radzie Miejskiej w Kunowie do uchwalenia.
Uchwała nr LXXV.492.2022 Rady Miejskiej w Kunowie z dnia 9 czerwca 2022 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Miasta i Gminy Kunów obejmującego Miasto Kunów została opublikowana w Dzienniku Urzędowym Województwa Świętokrzyskiego 23 czerwca 2022 r., poz. 2271. Wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym.